• Search form

21.05.2010 | 13:32

Magija Rima u Kinoteci

Večni grad, Rim, protagonista je filmske smotre od 25. do 30. maja u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, koja obuhvata 11 ostvarenja nastalih poslednjih 60 godina, počev od čuvenog filma “Sladak život” (La dolce vita) Federika Felinija (Federico Fellini) iz 1960. godine, sa Anitom Ekberg (Anita Ekberg) u fontani Trevi.

Magija Rima u Kinoteci

Večni grad, Rim, protagonista je filmske smotre od 25. do 30. maja u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, koja obuhvata 11 ostvarenja nastalih poslednjih 60 godina, počev od čuvenog filma “Sladak život” (La dolce vita) Federika Felinija (Federico Fellini) iz 1960. godine, sa Anitom Ekberg (Anita Ekberg) u fontani Trevi.

Osim Felinijevog čuvenog filma, sa Marčelom Mastrojanijem (Marcello Mastroianni) i Anitom Ekberg u glavnim ulogama, publika će videti i “Rim otvoreni grad” (1945) Roberta Roselinija (Rossellini), “Anđeli i demoni” (2009) Rona Hauarda (Howard), “Prosjak” (1961) Pjera Paola Pazolinija (Pier Paolo Pasolini), kao i “Praznik u Rimu” (1953) Viljema Vajlera (William Wyler), sa Odri Hepbern (Audrey Hepburn) i Gregorijem Pekom (Gregory Peck) u glavnim ulogama.

Smotra “Filmska magija Rima” obuhvata i filmove “Kradljivci bicikala” (1948) Vitorija de Sike (Vittorio De Sica), “Duboko crveno” (1975) Darija Arđenta (Dario Argento), te “Izuzetan dan” (1977) Etora Skole (Ettore Scola), “Div” (2008) Paola Sorentina (Sorrentino), te “Mesec” (1979) Bernarda Bertolučija (Bertolucci) i Felinijev “8 ½” (1963), u kojem je Mastrojaniju partnerka Klaudija Kardinale (Claudia Cardinale).

Reč je o filmovima različitih produkcija, tema i autora, koje povezuje Rim i kao mesto radnje, i kao jedan od glavnih aktera, istakli su organizatori - Ambasada Italije i Italijanski institut za kulturu, u saradnji s Kinotekom.

Stari centar grada, trgovi Rima, ali i njegova periferija, oduvek su
predstavljali “provokaciju” za filmske autore: počev od istorijskih
filmova inspirisanih antičkim Rimom, do urbanih i periferijskih pejzaža iz
epohe neorealizma, do rafiniranih enterijera rimske građanske klase, a paralelno sa transformacijama u filmskoj poetici, menjalo se i tumačenje tog magičnog prostora, pružajući gledaocu razne tačke gledišta sa kojih može da posmatra grad i njegovu realnost.

Zbog njegove istorije, ali i zbog uloge koju je uvek imao na svetskoj sceni, Rim ima privilegiju da može da predstavlja samog sebe, pružajući filmu mnogobrojne mogućnosti, kako na estetskom nivou, tako i na planu sadržaja.

Prema navodima Marjana Vujovića, Večni grad već decenijama predstavlja izvanredan set za snimanje filmova i brojni njegovi kvartovi postali su sastavni deo istorije filma.

Rim je bezbroj puta opisan kao grad muzej ili muzej na otvorenom, ali njegova slikovitost i više od 2.000 godina istorije učinili su ga i jednim od najlepših setova za filmove. Bilo da se radi o drevnom rimskom sjaju, baroknoj dekadenciji ili neorealističkoj bedi, njegov izgled ga čini prirodnim izborom za snimanje filmova iz bilo koje epohe.

Publika će, s jedne strane, imati priliku da vidi Felinijev jedinstven prikaz fascinantnog sveta glamura Rima 60-ih godina, njegovih restorana, kafea i noćnih klubova, u kojima se slavne filmske i pozorišne zvezde susreću i gde dokone aristokrate provode noći, dok su paparaci istinski kraljevi. S druge strane je ambasada iz filma “Praznik u Rimu”, u kojoj je naivna princeza Ana (Odri Hepbern) živela tokom posete Rimu, na kraju ulice Veneto na trgu Barberini u istoimenoj vili u Vajlerovoj interpretaciji bajke o Pepeljugi.

Kroz zanimljiv izbor starih i novih naslova, kanskih pobednika i dobitnika Oskara, majstora evropskog horora i svetskog blokbastera, publika će otkriti najrazličitije delove Večnog grada - od Španskog trga na kojem marširaju nemačke trupe na početku Roselinijevog filma “Rim otvoreni grad”, preko nedalekog mest odakle kradu bicikl glavnom junaku De Sikinog filma, do legendarnog filmskog studija Cinecitta i mostova i ekscentrične četvrti Kopede, nazvane po arhitekti koji je osmislio grupu zgrada u originalnoj Art Nouveau interpretaciji koja je poslužila kao inspiracija horor literaturi i Arđentu.

Istočni delovi grada, od San Đovanija do podnožja brda Kasteli Romani, eksploatisani su u italijanskoj kinematografiji kada je trebalo dočarati bedu i novu proletersku klasu periferije, prisutnu i u filmovima “Prosjak” Pazolinija i Roselinijevom i De Sikinom fimu.

Ulaznice koštaju sto dinara, a filmovi će biti prikazani u originalnim verzijama, titlovanim na srpski jezik.

Sajt Jugoslovenske kinoteke je www.kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav