• Search form

28.04.2021 | 23:43

Lejla Kalamujić gošća Lazine kuće za pisce

Lejla Kalamujić gošća Lazine kuće za pisce

Nagrađivana spisateljica Lejla Kalamujić iz Bosne i Hercegovine biće ovogodišnja gošća Lazine kuće za pisce (LKZP) u Šapcu, književnog rezidencijalnog programa koji je šabački Kulturni centar razvio poslednjih par godina, fokusirajući se na književnice iz regiona srednje i mlađe generacije, a tematski na ulogu žene u društvu.

Lazina kuća za pisce objedinjuje koncept književne nagrade “Laza K. Lazarević” i rezidencijalnog programa, odnosno boravka pisca u lokalnoj sredini u kojoj deluje i stvara.

Kulturni centar u Šapcu 2019. godine dobio je svoj prvi književni rezidencijalni program, a svoju prvu, ili nultu godinu, tokom koje je zastareli koncept književnog konkursa zamenjen savremenom organizacionom praksom uz dosta nepoznanica i ad hoc rešenja ipak je uspešno realizovan. Tematizovanjem zajedničkih ideja, pitanja i problema koji su bliski narodima na ovim prostorima i odabirom gostiju, stvoren je jedinstven tematski okvir za period od pet godina. Taj petogodišnji koncept pretpostavlja književnice iz regiona srednje i mlađe generacije koje bi iz ugla “balkanskog patrijarhata” sagledale ulogu žene u društvu, motivisane stvaralaštvom Laze K. Lazarevića, ali i balkanskim nasleđem regiona, kao i narastajućim nasiljem nad ženama i potrebi za aktivnijim pristupom u promovisanju ideja feminizma, navela je glavna i odgovorna urednica KC Šabac mr Katarina Janković Popović.

“Izazovi sa kojima smo se suočili na samom početku 2020. godine, kada smo započeli drugi organizacioni ciklus, spadaju u red onih koji se ne rešavaju lako ili individualno, i ne samo za instituciju kao što je naša, već za globalnu kulturnu scenu gotovo sigurno predstavljaju suštinsku prekretnicu u radu. Tako se i LKZP silom prilika izmešta u digitalnu sferu, a po svemu sudeći i ove godine čeka nas slična sudbina, pa se mnogi naši produkcijski i prezentacijski oblici kulturnih sadžaja upravo nalaze na različitim platformama te širom društvenih mreža na kojima je Kulturni centar već godinama prisutan”, navela je ona.

Tokom 2020. godine produkcija LKZP dizajnirala je vizuelni identitet i vrlo brzo objavila i prvu štampanu publikaciju Fanzin 01, a početkom ove godine i Fanzin 02, koji prati dešavanja tokom rezidencije i gde se štampaju nagrađene i pripovetke gostujućih autorki.

Fanzin je dostupan kao flip book na sajtu Kulturnog centra, a taj odeljak nedavno je posebno kodiran upravo za digatalna izdanja na kojima KC radi. Takođe, prvi put od kada se dodeljuje nagrada u produkciji LKZP snimljen je eksperimentalni film prema motivima nagrađene pripovetke “Ambis” Marije Ratković, dobitnice nagrade “Laza K. Lazarević” za 2020. godinu. U toku je snimanje filma “Jabuke” hrvatske spisateljice Olje Savičević Ivančević prema motivima istoimene priče nastale na prošlogodišnjoj rezidenciji.

Ovogodišnja gošća LKZP Lejla Kalamujić, rođena u Sarajevu 1980. godine, diplomirala je na Odseku za psihologiju i sociologiju na sarajevskom Filozofskom fakultetu. U književnim časopisima i na veb portalima objavljuje prozu, eseje i kritike, a centralne teme kojima se bavi  su seksualnost, ludilo i smrt. Izdala je dve zbirke priča “Anatomija osmijeha” (2008) i “Zovite me Esteban” (2015).

Za poslednju zbirku 2016. godine dobila je književnu nagradu Istarske županije “Edo Budiša”, a iste godine je, kao bosanskohercegovački kandidat, bila u užem izboru za Evropsku nagradu za književnost. Zbirka je autentično svedočanstvo o sudbini porodice čije je ispisivanje svojevrsni čin hrabrosti i suočavanja sa onim najmračnijim i najtežim čoveku. Lejla piše o ratu, ali rat za nju nije politička tema. Ona je hroničarka tragova koje ratovi ostavljaju na ljudskim dušama.

Knjiga je objavljena i u zemljama regiona, Srbiji, Hrvatskoj i Makedoniji.

Lejla Kalamujić je i autorka celovečernje društveno-angažovane drame “Ljudožderka ili Kako sam pojela svoju porodicu”, koja je postavljena u Bosanskom narodnom pozorištu u Zenici.

Dobitnica je više književnih nagrada za kratke priče, kao i stipendija na rezidencijalnim književnim programima u Evropi  i regionu.

U toku je, inače, novi konkurs za najbolju neobjavljenu pripovetku i nagradu “Laza K. Lazarević”, koja podrazumeva i novčani iznos od 500 evra.

*Naslovna fotografija: Ema Bednarz

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav