• Search form

28.09.2010 | 10:09

Lana Vasiljević u fokusu

Serijal razgovora “Umetnik kao publika” nastavlja se 30. septembra u Rexu forumom o tri odabrana rada beogradske umetnice Lane Vasiljević, a prema navodima autorke tog projekta Bobe Mirjane Stojadinović, biće fokusiran na odnos slike i teksta u umetnosti, sa referencama na reklamnu industriju i svet advertajzinga u svakodnevnom životu.

Lana Vasiljević u fokusu

Serijal razgovora “Umetnik kao publika” nastavlja se 30. septembra u Rexu forumom o tri odabrana rada beogradske umetnice Lane Vasiljević, a prema navodima autorke tog projekta Bobe Mirjane Stojadinović, biće fokusiran na odnos slike i teksta u umetnosti, sa referencama na reklamnu industriju i svet advertajzinga u svakodnevnom životu.

Lana Vasiljević, koristeći tehnike, forme i medije komercijalnog advertajzinga, postavlja pitanja koja razmatraju procese formiranja i izvođenja značenja, kao i mehanizme funkcionisanja (ne)vidljivih ideologija na kojima se temelji kultura reklamiranja i masovna kultura generalno.

Njen rad, prema navodima Jasmine Čubrilo, proizilazi iz postmodernističke strategije rada sa citatima - njeno delo nastaje doslovnim ili nedoslovnim prenošenjem i premeštanjem “materijala” (slike, teksta, diskursa) koji se shvata kao “trag jezika”, a dosledno tome, samo delo funkcioniše kao mapa “tragova jezika”. Premeštanjem i transformacijom znakova banaka i njihovih reklamnih slogana, fotografija sa bilborda, časopisa i iz različitih “bank of images” na internetu, stihova/refrena pop i rok pesama na temu ljubavi, novinarskih kratkih vesti, čak i rada/iskaza umetnice Dženi Holcer, Lana Vasiljević promišlja svakodnevno iskustvo i tematizuje društvene odnose kao odnose komunikacije, odnosno kao kontinuirane operacije dekodiranja slika i teksta.

Za diskusiju su odabrani radovi “As Serious as You can get” (foto instalacija, Njujork, 2000), “Subjektivno” (11 objekata, O3one) i “LTD” (instalacija od 6 odvojenih ekstrudiranih cevi unutar kojih se nalazi neon, galerija KCB).

Projekat “As Serious as You can get”, nastao na ulicama Njujorka, predstavlja istraživanje odnos svakodnevne pasivne recepcije slika koje nas okružuju i aktivnog razmišljanja o ideologiji koja se prodaje preko određenih poruka.

Prema rečima umetnice, ciklus fotografija prikazuje portrete slučajnih prolaznika sa rečenicama/izjavama koje pripadaju korpusu advertajzinga. Neke od njih sakupila je s bilborda koji su se nalazili u okruženju gde je susretala sa ljudima koje je fotografisala. Nekim rečenicama bio je ispunjen ceo grad. Osobe koje se mogu videti na fotografijama su prolaznici kojima je predložila da se fotografišu sa jednim od ponuđenih slogana, po njihovom izboru.

Svako je pronašao slogan u kojem je želeo da prepozna sebe, a rečenice su bile nalepljene na komadima pleksiglasa (Love has no boundaries, As serious as you can get, Without before and after, true to the original, Are you a prodigy?, Are you afraid of being buried alive? Return your mind to it’s up right position, My line do not croš...)

Rad “Subjektivno” predstavio je nove modele znakova koje je umetnica, koristeći samo delimično jezik advertajzinga, napravila tako da upisuju našu podsvest u jezik znakovnih simbola, stvarajući drugačije relacije.

Pritom ne postoje nikakve eksplicitne poruke, već samo subjektivno prepoznavanje u određenim okolnostima koji govore o identitetu, želji, socijalnom okruženju, odsustvu... U potrazi za neposrednom vezom slike i reči, pokušavala je da pronađe “idealnu” kombinaciju koja jedna drugu objašnjava i identifikuje.

Fotografije ljudi, mesta, predmeta i događaja koje je snimala u raznim zemljama pojavljuju se unutar kružnih lajt boksova, a slike su povezane sa odabranim, njoj zanimljivim rečima (ili spojevima)...

Instalacija “LTD” sastojala se od šest odvojenih ekstrudiranih cevi unutar kojih se nalazi neon, tematizujući drugačiji pogled na uobičajen predstavljački karakter institucija - privatnih svetova i javnog prostora.

Teme su bile: banke, ljubav, identitet, stanovi...

Prema navodima Jasmine Čubrilo u katalogu te izložbe, Lanini radovi
ukazuju kako popularna kultura pokušava da uspostavi niz “definicija” pojma ljubavi kojima zapravo izmiče suština samog pojma koji se pokušava
opisati/odrediti, zatim kako prisni govor reklame postaje eho otuđenog govora, te kako se mali narativi koji strukturiraju svakodnevicu integrišu u tkivo medijatizovanog sveta samo zahvaljujući svojoj ekscesnoj prirodi.

Projekat “Umetnik kao publika”, forum u kojem publika iznosi mišljenja i preispituje stavove o odabranim radovima mlađe i srednje generacije savremenih vizuelnih umetnika, započet je u aprilu ove godine, a do jula su realizovani razgovori o radovima Aleksandra Zografa alias Saše Rakezića, Nikolete Marković, Zorana Todorovića, Igora Milovanovića, Borisa Šribara i Miloša Tomića.

U nastavku su, osim razgovora o radovima Lane Vasiljević, najavljeni i forumi o radovima Zorana Pantelića, Dragane Žarevac, Miše Mladenovića, Marka Crnobrnje i gosta iznenađenja.

Projekat “Umetnik kao publika” fokusiran je na radove umetnika čija je produkcija bila u žiži interesovanja stručne javnosti u nultim godinama ovog veka (2000-2010), ali je ostala bez artikulisanog ođeka u široj javnosti.

Razgovori “Umetnik kao publika” protiču u razmeni mišljenja učesnika diskusije, dok sam umetnik/ca u razgovoru ostaje pasivan. Smisao i nije da umetnik/ca objasni svoj rad, već da se stvori aktivna komunikacija između umetničkog rada i publike: od prvih utisaka i mogućih implikacija rada, do sticanja uvida i sagledavanja svakodnevnog konteksta umetničkih praksi na beogradskoj sceni, sada i ovde.

Poziv za učešće upuće je i najširoj i stručnoj javnosti, a posebno su dobrodošli studenti bilo kog od umetničkih fakulteta, kao i filozofije, sociologije, istorije umetnosti, mladi stručnjaci iz tih oblasti, umetnici, teoretičari, kritičari, istoričari umetnosti, pripadnici bilo koje starosne grupe i bilo kog profesionalnog opredeljenja.

Razgovori se ne vode stručnim jezikom i pristup temama je takav da se ne daje prednost profesionalnom iskazivanju mišljenja i stavova.

Projekat “Umetnik kao publika”, u produkciji organizacije Dez Org, započet je u saradnji sa Anonymous said: u periodu od aprila do jula ove godine.

Blog projekta je http://razgovori.wordpress.com, a OVDE se može pronaći i PDF teksta sa reprodukcijama radova Lane Vasiljević o kojima će se diskutovati.

*Foto: Detalj rada "LTD"

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav