• Search form

21.05.2009 | 13:02

Kulturno nasleđe i institucije

Međunarodna konferencija o kulturnoj politici u oblasti kulturnog nasleđa i transformaciji institucija biće održana 22. i 23. maja u Beogradu, u organizaciji Ministarstva kulture Srbije, a predstaviće stanje kulturne baštine, modele zaštite i probleme u radu institucija, kao i analizu kroz primere dobre prakse, čime bi trebalo da započne i kontinuirani rad na unapređenju stanja kroz niz specijalizovanih seminara, radionica i kurseva.

Kulturno nasleđe i institucije

Međunarodna konferencija o kulturnoj politici u oblasti kulturnog nasleđa i transformaciji institucija biće održana 22. i 23. maja u Beogradu, u organizaciji Ministarstva kulture Srbije, a predstaviće stanje kulturne baštine, modele zaštite i probleme u radu institucija, kao i analizu kroz primere dobre prakse, čime bi trebalo da započne i kontinuirani rad na unapređenju stanja kroz niz specijalizovanih seminara, radionica i kurseva.

Cilj konferencije “Kulturna politika u oblasti kulturnog nasleđa i transformacija institucija”, koja će biti održana u Palati Srbije, je stvaranje jasne slike o raspoloživim resursima i potencijalima kulturne baštine, a na tim osnovama bila bi definisana strategija delovanja i Ministarstva kulture i samih institucija.

Konferencija bi trebalo da predstavi osnovne ideje kulturne politike u oblasti kulturnog nasleđa u nepovoljnim ekonomskim uslovima, a cilj je i utvrđivanje strategije daljih aktivnosti nadležnih ustanova i mogućnosti njihovih transformacija - pre svega muzeja i zavoda za zaštitu kulturnog nasleđa, a zatim i biblioteka i arhiva.

Osnova za rad konferencije su dokumenti o stanju materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasleđa u Srbiji i regionu, kao i stanje i problemi u institucijama zaštite (muzeji i zavodi).

Tematsko polje konferencije podrazumeva analitički prikaz rada svih institucija koje se bave zaštitom, čuvanjem i proučavanjem kulturne baštine, na osnovu upitnika koji je pripremio i obradio Zavod za proučavanje kulturnog razvoja Srbije.

Uvodnu reč imaće ministar kulture Nebojša Bradić, pomoćnica ministra za kulturno nasleđe Dušica Živković i specijalni savetnik Zoran Hamović, a među učesnicima su međunarodni eksperti, stručnjaci zaposleni u ustanovama zaštite kulturnog nasleđa, institucijama kulture, nauke i obrazovanja, te predstavnici ministarstava, turističkih organizacija, strukovnih udruženja i društava, javne uprave, medija i kulturnih industrija.

U okviru tematskog bloka posvećenog stanju i perspektivama u institucijama zaštite kulturne baštine, biće reči o muzejima i galerijama, zavodima za zaštitu spomenika i stanju kulturne baštine, legatima, privatnim muzejima i kolekcijama, nematerijalnoj kulturnoj baštini, a posebno i o stanju kulturne baštine u regionu - Hrvatskoj, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Mađarskoj, Grčkoj i Rumuniju, kao i na Kosovu.

Biće reči i o zajedničkim projektima muzeja, naučnih instituta i zavoda za zaštitu spomeničkog nasleđa, univerzitetskom obrazovanju za profesije u domenu kulturnog nasleđa i saradnji i zajedničkim projektima strukovnih udruženja (IKOM, MDS, IKOMOS, DKS, AIKA).

Posebna sesija posvećena je postojećim inicijativama, novim idejama, potrebama i problemima, a trebalo bi da mapira probleme proistekle izmenjenim ekonomskim uslovima i uskraćenim osnovnim potrebama u radu muzeja i zavoda za zaštitu.

U tom smislu biće reči o aktuelnim adaptacijama i novim zgradama muzejskih prostora, muzejskim postavkama, pokretnim izložbama, međunarodnoj i međumuzejskoj saradnji, dokumentacijama, revizijama i digitalnoj bazi podataka, kao i devastacijama, krađama i falsifikatima.

Učesnici skupa govoriće i o mjenadžmentu u ustanovama zaštite, permanentnoj edukaciji zaposlenih u institucijama zaštite, radu s publikom, muzejskom forumu, marketingu i PR-u i ulozi
medija u zaštiti kulturnog nasleđa.

Drugi dan skupa počeće najkreativnijim delom konferencije, koji će predstaviti inovativne teorije i primere dobre prakse.

O novoj ulozi muzeja u 21. veku govoriće Tomislav Šola sa Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a o transformaciji muzeja Andreja Rihter iz Muzeja savremene istorije u Celju, dok će o projektnom menadžmentu i strateškim projektima govoriti profesorka Milena Dragićević Šešić sa Univerziteta umetnosti u Beogradu.

Biće reči i o informacionim centrima muzeja i mogućnostima transformacije biblioteke, kao i o publici kao paradigmi .

Portugalski institut za konzervaciju i muzeologiju predstaviće Maria Klara de Frajo Kamaho iz Lisabona, a o novim izvorima finansiranja iz evropskih fondova govoriće Igor Perić i stručnjak iz Italije Ruđero Tabosi.

Biće reči i o mestu i ulozi muzeja u savremenom dobu i etičkim principima i smislu zaštite kulturne baštine.

U završnici konferencije biće reči o održivom razvoju i reformama institucionalnih kapaciteta kroz prizmu Saveta Evrope i Evropske komisije, kulturnom turizmu i ekonomskom razvoju i partnerstvu kao osnovi organizovanja kulturnog turizma.

Kao primeri dobre prakse, biće predtavljeni Mirabile Artificio - Difuzni muzej u Italiji, projekti “Vekovi Bača”, “Senjski rudnik”, “Staro selo - Sirogojno" i zaštita “Šarganske osmice”, a biće reči i o kulturnom nasleđu kao motivu razvoja ruralnog turizma u severnoj Bačkoj.

Posebno će biti predstavljen projekat “Trezor Srbija”, uz učešće direktora više nacionalnih ustanova, a u samoj završnici biće predstavljeni zaključci radne grupe

Kao rezultat konferencije, očekuje se celovit pregled stanja, problema ali i smernica i mogućnosti daljeg rada na zaštiti i korišćenju nasleđa kao razvojnog resursa, ukazivanje na modele međuinstitucionalnog i međunarodnog povezivanja i uspostavljanja intersektorske saradnje sa drugim ministarstvima, radi unapređenja brige o kulturnom nasleđu i prezentacije nacionalne baštine u svetu.

Učesnici će, u okviru pratećeg programa konferencije, moći da predstave svoje institucije i programe.

Tako će biti otvorene izložbe publikacija (muzejskih i zavodskih izdanja) i plakata (institucija, projekata i predloga za međumuzejsku saradnju), a biće održane i virtualne prezentacije muzeja i zavoda na kompjuterima, uz prezentaciju medijske dokumentacije o kulturnom nasleđu, koji je pripremila Medijska dokumentacija Ebart.

Konferencija bi trebalo da bude osnova i pokretač budućeg kontinuiranog rada kroz niz specijalizovanih seminara, radionica i kurseva, koji će doprineti unapređenju struke i transformaciji institucija.

Jedan od zadataka je i da prepozna institucije koje su primeri izvrsnosti i koji će biti organizatori narednih skupova i nosioci razvoja u određenom polju stručnog delovanja.

U narednom periodu planirani su skupovi o novim tendencijama u muzeologiji i stalnim postavkama (Galerija Matice srpske, Novi Sad, 8 i 9. jun), javnim nabavkama (Ministarstvo finansija, Beograd, jun 2009.), turističkim potencijalima i kulturnom nasleđu (u saradnji sa Ministarstvom turizma), institucijama kulturne baštine kao delu obrazovnog sistema (u saradnji sa Ministarstvom prosvete), novim izvorima finansiranja i evropskim fondovima (u saradnji s Ministarstvom finansija), spomeničkom nasleđu - zaštiti i unapređenju, modernizaciji dokumentacionog sistema (projekat trezor Srbija), novim muzejskim prostorima i novim muzejima, informacionim centrima muzeja (Transformacija biblioteke i izdavačke delatnosti muzeja), zaštiti baštine Srpske pravoslavne crkve i mogućnostima saradnje sa verskim institucijama (s Ministarstvom vera)...

Predviđeni su i skupovi o privatizaciji i deetatizaciji u oblasti zaštite kulturne baštine, brizi o kulturnoj baštini i oblikovanju javnog mnenja, kao i unutrašnjem ustrojstvu i modernizaciji upravljanja radom muzeja, zavoda za zaštitu spomenika, biblioteka i arhiva.

Podršku organizaciji konferencije ”Kulturna politika u oblasti kulturnog nasleđa i transformacija institucija” pružili su: Pokrajinski sekretarijat za kulturu Vojvodine, ministarstva nauke, prosvete, omladine i sporta, trgovine i turizma i Ministarstvo za socijalni rad Srbije.

Stručni savet čine: pomoćnica ministra kulture Dušica Živković, specijalni savetnik ministra kulture Zoran Hamović, pokrajinski sekretar za kulturu Milorad Đurić, Branislava Anđelković Dimitrijević, Ljiljana Gavrilović, Vera Pavlović Lončarski, Milena Dragićević Šešić, Ana Stolić, Marko Popović, Vladimir Krivošejev, Aleksandra Savić.

Sajt Ministarstva kulture je www.kultura.sr.gov.yu/konferencija, a celokupan program nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org i na Blogu Portala SEEcult.org, na kojem će biti objavljeni i ključni referati učesnika.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav