• Search form

10.06.2013 | 17:26

Krizni, jubilarni Palićki festival

Krizni, jubilarni Palićki festival

Jubilarni, 20. Festival evropskog filma  Palić, jedan od najznačajnijih u regionu, biće održan od 13. do 19. jula na više lokacija Paliću i u Subotici, a iako je raznovstan program već gotovo zaokružen, moguća je i redukcija - zbog višestruko manje podrške Ministarstva kulture i informisanja Srbije u odnosu na ranije godine.

Ministarstvo kulture, kako je rečeno 10. juna na konferenciji za novinare u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu, jednostrano je “izašlo iz sporazuma” o sufinansiranju Festivala, koji je sklopljen pre osam godina s Pokrajinom Vojvodinom, gradom Suboticom i Otvorenim univerzitetom, izvršnim producentom Festivala Palić koji je u jubilarnom izdanju najavio 100 filmova u 11 programskih selekcija.

Na osnovu Konkursa za sufinansiranje savremenog stvaralaštva u 2013. godini, čiji su rezultati izazvali burne reakcije i među drugim akterima kulturne i umetničke scene, Festival Palić dobio je 1,3 miliona dinara, što je “osam puta manja cifra u odnosu na dosadašnje finansiranje”.

Palićki festival, kako je podsetio direktor Otvorenog univerziteta Blažo Perović, bio je protokolom o sufinansiranju svrstan u posebnu kategoriju finansiranja, odnosno bila su mu zagarantovana sredstva na koja je stabilno mogao da računa.

“Ministarstvo kulture je sa ovih 1,3 miliona dinara ustvari izašlo iz sporazuma bez prethodnog obaveštenja i očigledno više ne želi da prati model finansiranja koji je do sada bio važeći”, rekao je Perović, napominjući da se u protokolu navedeno da “strane iz njega mogu izaći samo ako se svi usaglase, a ne jednostrano, kao što je to Ministarstvo uradilo”.

Direktor Festivala Radoslav Zelenović, koji je i v.d. direktora Jugoslovenske kinoteke, naglasio je da je još u januaru na sastanku u Ministarstvu kulture garantovano da će Festival Palić dobiti sva očekivana sredstva, ali taj dogovor nije ispoštavan.

Od Ministarstva kulture zatraženo je stoga da ne napušta sporazum potpisan pre osam godina, te da dodeli dodatna sredstva na prošlogodišnjem nivou.

Zelenović je upozorio na posledice u slučaju da Ministarstvo ne odobri dodatna sredstva.

“Ako Ministarstvo kulture ne odgovori na naše zahteve, mi sad imamo 90 odsto Festivala, a kada saznamo na čemu smo, vršićemo restrikciju”, rekao je Zelenović, navodeći da neće biti, na primer, festivalskih novina, iako je to dragocena arhiva.

“Usta su nam puna Evrope, a ispada da ova manifestacija koja postoji 20 godina i koja se odnosi na evropski film, mora da se reducira umesto da se unapređuje, a to nije dobro”, upozorio je Zelenović, apelujući na Ministarstvo kulture da “ne dozvoli da ovakav festival bude gurnut na nivo na kojem je bio na početku” pre 20 godina.

Ovogodišnji budžet predviđen je u iznosu od 170.000 evra, što je, kako je precizirao Perović, “tri puta manje od FEST-a, šest puta manje od Pule, a 10, 12 ili 13 puta manje od Sarajevskog festivala”.

Iako jedinstven u regionu, Festival Palić se već nekoliko godina unazad bori s finansijskim problemima, a najveći budžet, u iznosu od 400.000 evra, imao je 2008. godine.

Prema oceni Perovića, ekonomski razlozi za smanjenje sredstava za Festival ove godine “ne piju vodu”.

“Više od ovih 1,3 miliona dinara verovatno nismo ni mogli da dobijemo, jer je svega pet miliona Ministarstvo kulture namenilo celokupnoj kinematografiji ove godine. Grad Subotica je ove godine izdvojio 10% više sredstava u odnosu na prethodnu (uključujući 2 miliona više za nabavku opreme), dajući novac i za završetak mnogih infrastrukturnih objekata koji su neophodni za održavanje Festivala. Pokrajina je dala 20 odsto više sredstava, plus tri miliona dinara za opremu koja je neophodna, što je ukupno čak 50 odsto više u odnosu na prethodnu godinu. Kako to da država nema sredstva, a pokrajina i grad imaju?”, upitao je Perović, takođe apelujući na Ministarstvo kulture da ne napušta protokol o sufinansiranju Palića i “odobri dodatna sredstva za nesmetano održavanje Festivala”.

Troškovi Festivala Palić su, inače, ove godine veći nego ranijih godina i zbog tehnoloških promena u svetu filma, pa prvi put u 20 godina nijedan film neće biti prikazan na 35-milimetarskoj filmskoj traci.

Navodeći da Festival mora da se prilagodi novim tehnološkim uslovima i obezbedi najmoderniju opremu, što je dodatni trošak, Zelenović je rekao da je mali broj filmova ugovoren sa distributerima. Uglavnom su dogovori pravljeni direktno sa producentima i ugovorene obaveze moraće da se ispoštuju, zbog čega je neophodno stvoriti uslove za projekcije.

Napominjući i da se festivali poput Palića planiraju deset meseci, a ne mesec dana unapred, Zelenović je rekao da je ove godine pozvano čak 150 gostiju i da bi bilo neozbiljno i neodgovorno da se sada taj broj zvanica redukuje.

Predsednik Saveta Festivala Branislav Lečić istakao je da su organizatori Palića zapravo mađioničari, s obzirom na to kolikim budžetom raspolažu.

“Ovi ljudi su za 20 godina izdigli Palićki festival na jednu evropsku dimenziju, u šta se lako možete uveriti ako pogledate ko su sve bili gosti na njemu”, istakao je Lečić, ukazujući i na regionalnu saradnju, edukativni karakter festivalskog programa, koji je i za decu, i za odrasle, ali i za filmske sladokusce.

Struktura programa jubilarnog Palića ista je kao proteklih godina, čime taj festival nastavlja humanističko-emancipatorsku misiju boreći se za autonomnost savremenog čoveka u carstvu globalne kulturne industrije.

Prema rečima izvršnog producenta Miroslava Mogorovića, uložen je trud da se pribave što aktuelniji filmski naslovi.

Jubilarni Palić biće otvoren filmom “Kongres” izraelskog reditelja Arija Folmana, a zatvoriće ga, takođe van konikurencije, “Raj: NadaUlriha Zajdla (Ulrich Seidl), završni deo trilogije tog provokativnog austrijskog reditelja, prošlogodišnjeg dobitnika Palićkog tornja za najbolju režiju, za “Raj: Ljubav”.

Za glavne nagrade takmičiće se 12 filmova, među kojima je i nagrađivana drama “Krugovi” domaćeg reditelja Srdana Golubovića.

U trci za nagrade najavljeni su i švedski film “Jedi, spavaj, umri” (Gabriela Pichler), gruzijski “U cvatu” (Nana Ekvtimishvili, Simon Gross), poljski “U ime” (Malgoska Szumowska), ruski “Dug i srećan život” (Boris Khlebnikov), kazahstanski “Časovi harmonije” (Emir Baigazin), britanski “Sebični džin” (Clio Barnard), turski “Thou Gild’st the Even” (Onur Ünlü), francuski “Mladi i lepi” (Francois Ozone), slovački “Ubica mog psa” (Mira Fornay), holandski “Borgman” (Alex van Warmerdam) i belgijski “The Broken Circle Breakdown” (Felix Van Groeningen).

Takmičarski program “Paralele i sudari”, kako je najavljeno, predstaviće deset filmova, među kojima je i “Hoću i ja” nedavno preminulog kultnog ruskog reditelja Alekseja Balabanova, kao i domaći “OdumiranjeMiloša Pušića.

Najavljeni su i slovačko-mađarski “Hvala, dobro” (Matyas Prikler), turski “Hladnoća” (Ugur Yucel) i “Doživotno” (Asli Ozge), poljski “Sinawka” (Marcin Malaszczak) i “Padajući neboderi” (Tomasz Wasilewski), koprodukcija Estonije, Švedske i Velike Britanije “Sudija” (Kadri Kousaar), gruzijski “Nabor na mom ćebetu” (Zaza Rusadze) i rumunski “O puževima i ljudima” (Tudor Giurgiu).

Turska kinematografija biće u fokusu 20. Palića, pa će publika videti “Kalup” (Ali Aydin), “Unutra” (Zeki Demirkubuz), “Klub gubitnika” (Tolga Örnek), “Naša duboka tuga” (Seyfi Teoman) i “Ekstremno tragična priča Celal Tana” (Onur Ünlü).

Program “Mladi duh Evrope” prikazaće po osam dugometražnih i kratkih filmova, a posebna programska celina posvećena je novom mađarskom filmu, odnosno ostvarenjima reditelja kao što su Hajdu Szabolcs, Kocsis Ágnes, Pálfi György, Fliegauf Benedek, Kornel Mundruczó i Szabolcs Tolnai.

Ovogodišnji dobitnici prestižne nagrade “Aleksandar Lifka” za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji su ruski filmski veteran Nikita Mihalkov i nagrađivani reditelj sa ovih prostora Emir Kusturica, čiji će filmovi biti prikazani u okviru omaž programa (Nekoliko dana iz života Oblomova, Mehanički pijanino, Sibirski berberin i Varljivo sunce 1 i 2 Mihalkova, odnosno Sećaš li se Doli Bel?, Otac na službenom putu, Dom za vešanje, Podzemlje, Crna mačka beli mačor i Život je čudo Kusturice).

Nagradu “Underground Spirit” dobila su braća Buharov, a publika će videti njihove filmove “Usporeno ogledalo” (2007), “Bez kormila” i izbor od šest kratkih naslova.

Najavljena je i selekcija “Evropa hrišćanstvo”, sa filmovima reditelja kao što su Majkl Pauel (Michael Powell), Roberto Roselini (Roselinni), Luis Bunjuel, Ingman Bergman, Andrej Tarkovski, Pavel Lungin

I ove godine poseban program posvećen je ekološkim dokumentarcima, a najavljen je i program filmova za decu sa šest naslova.

Proslava 20 godina od osnivanja Festivala Palić, proći će bez velike pompe i ceremonije, a povodom jubileja biće objavljena monografija “Slobodni ljudi” o dobitnicima nagrade “Aleksandar Lifka”, koju priprema novinar i filmski kritičar iz Beograda Nebojša Popović.

Uz filmski, najavljen je i debatni i tribinski program na teme o dometima srpske kinematografije u 2013, ekološkim i zdravstvenim posledicama NATO bombardovanja Srbije, kao i naučni skup “Evropa i hrišćanstvo”.

Najbolji evropski filmovi u Glavnom takmičarskom programu biće prikazani i ove godine na Letnjoj pozornici u centru rustičnog parka kraj Palićkog jezera, koja važi za jedan od najlepših bioskopa na otvorenom u Srbiji i šire.

Na gradskom trgu u Subotici biće prikazana revija pobedničkih filmova dosadašnjih izdanja Festivala Palić, a nakon jubilarnog festivalskog izdanja najavljena je i revija hitova na Letnjoj pozornici na Paliću.

Prošle, 2012. godine, najboljim filmom 19. Palića proglašen je turski “Iza brdaEmina Alpera, a u takmičarskoj selekciji “Paralele i sudari” pobedio je estonski “IdiotRajnera Sarneta.

Festivalski sajt je www.palicfilmfestival.com


(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav