• Search form

21.05.2016 | 22:11

Kreće umetnost na točkovima

Kreće umetnost na točkovima

Projekat “Umetnost na točkovima”, koji će pokušati da specijalnim vozilom odgovori na različite potrebe umetnika – od prostora za izlaganje, promišljanje stvarnosti i mogućnosti za njenu promenu, do pomoći u vidu prevoza radova, materijala, tehnike i drugih potrepština za programe, počinje 22. maja celodnevnim programom na livadi između godinama zatvorenog Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i Brankovog mosta.

Umetnobil je vozilo koje je zamišljeno kao medijum za promenu društvene percepcije u sadašnjim stvarnim okolnostima.

Urgentnom akcijom specijalnih umetničkih jedinica na čelu sa Ivanom Zupancem stvoren je Umetnobil, posebna kuća na točkovima koja će omogućiti umetnicima da lakše deluju i stvaraju u realnim društvenim i javnim prostorima. S obzirom na potrebu umetnika za izmeštanjem iz galerija, sterilnih prostora i statičnih oblika komunikacije, Umetnobil će, kako je najavljeno, kreirati nove situacije koje će im omogućiti da misle mobilno, prostorno i društveno aktivno. Infrastuktura vozila učiniće da umetnici prevaziđu probleme koji se tiču prevoza, smeštaja, prenosa tehnike i materijala neophodnih za reprezentaciju i lakše izvođenje programa.

Takođe, projekat “Umetnost na točkovima” će razvijati odnos prema nepublici i oživljavati građanstvo koje je u svojevrsnom obliku kulturne eutanazije.

Projektom su planirane aktivne radionice na otvorenom, hepeninzi iz pokreta, zvučni i govorni performansi… Vozilo će redovno oslikavati vizuelni umetnici, a biće i prostor za izložbe autora po pozivu. Deo aktivnosti biraće žiri na osnovu javnog konkursa.

Program počinje nastupom samoorganizovanog hora Horkestar, koji će u 13 sati izvesti pesme za decu, kojoj je namenjena potom i radionica “Tranzistor” za istraživanje umetnosti i medija. U saradnji sa Centrom za integraciju mladih, prva radionica ciklusa “Tranzistor”, koju će voditi istoričarka umetnosti Kristina Grebenar i vizuelni umetnik i pedagog Aleksandar Jevtić, povezaće decu iz svratišta u Beogradu, ostale posetioce manifestacije i skulpture ispred MSUB-a. Deca i odrasli grupisaće se u timove i izmišljati priče na osnovu utisaka o skulpturama i asocijacija koje one izazivaju. Cilj je da posetioci aktiviraju maštu i da, kroz kritičku igru, uspostave bliži kontakt sa delima uvaženih jugoslovenskih vajara 20. veka koja stoje u okruženju već više od devet godina zatvorenog MSUB-a na Ušću.

Od 15 do 18 časova vozilo Umetnobil oslikavaće Aleksandar Denić, koji se bavi slikarstvom, a nije slikar, voli da obrađuje bojama omiljene pevače narodne i rok muzike i inspiraciju pronalazi u istorijskim temama. Opsednut je malim vojnicima i prikazom istorijskih bitaka na papiru uz pomoć olovke. Smatra da crtež nije dobro urađen ukoliko nije nacrtao bar deset vojnika na jednom kvadratnom santimetru. Jedan je od retkih savremenih umetnika koji voli da slika po narudžbini.

Posetioci inauguracione manifestacije projekta “Umetnost na točkovima” imaće pirliku od 17 sati da čuju i uzbudljiv projekat kӣr Baneta Jovančevića, koji eksperimentiše vizantijskim zvucima pod uticajem vilenjačke psihodelije. Nastupiće potom od 18 sati Autoimenjak, duo koji pred svaki nastup menja ime, a onda i Stražarni lopov (Sergio Lounge), koji svira na tastaturi.

U Umetnobilu će biti otvorena i izložba fotografija umetnika Mihaela Cigera (Michael Züger) “Jugoslovenski standard”, rađenih za knjigu “Yugoslavian Standard” koja se bavi novouspostavljenim granicama i starim ogradama na prostorima bivše Jugoslavije.

Pored dela sa nizom fotografija specifičnih ograda, koje se stalno sreću na raznim mestima ovog geografskog podneblja, tu su i tri različite vrste tekstova koji tematizuju paradoksnu postjugoslovensku situaciju. Paradoks se sastoji u tome što narodi koji danas žive u zasebnim nacionalnim državama uporno pokušavaju da se ograde jedni od drugih izgradnjom religijskog i etničkog identiteta, uprkos zajedničkoj prošlosti, kao i kulturološkim i jezičkim sličnostima. Osim teorijskih eseja i kratkih priča, nastalih kao plod umetnikovih putovanja, boljem razumevanju te problematike doprinose i hip hop tekstovi Eda Majke, Frenkija ili Marčela, čineći zaokruženu celinu.

Projekat “Umetnost na točkovima”podržala je Fondacija za otvoreno društvo u Beogradu, a pomoć su pružili i Beogradska otvorena škola i Prototip. Program i aktivnosti biće realizovani i uz pomoć Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

*U PRILOGU: program i mapa manifestacije

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav