• Search form

31.10.2023 | 13:11

Konferencija o spomeničkoj skulpturi posvećenoj NOB-u u Jugoslaviji

Konferencija o spomeničkoj skulpturi posvećenoj NOB-u u Jugoslaviji

Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu organizuje 3. novembra naučnu konferenciju o spomeničkoj skulpturi posvećenoj Narodnooslobodilačkoj borbi (NOB) u Jugoslaviji u periodu od završetka Drugog svetskog rata do početka 90-ih i ratnog raspada države, a cilj tog skupa sa međunarodnim učešćem je otvaranje mogućnosti za celovitije interpretacije i vrednovanja spomeničke plastike iz socijalističkog razdoblja.

Projekat koji obuhvata konferenciju i zbornik radova, koji će biti objavljen do kraja 2023, pružiće presek tipologije oblikovanja, tumačenja i valorizacije spomenika u bivšim jugoslovenskim republikama, nadograđen saznanjima u oblasti društvenog pamćenja, a realizuje se u kontekstu izložbe “Arhitektura. Skulptura. Sećanje. Spomenička umetnost Jugoslavije 1945–1991”, koju je MSUV priredio u saradnji sa Galerijom DESSA, časopisom ab-Architect's Bulletin iz Ljubljane i platformom Architectuul. Novosadskoj verziji dodata su četiri spomenika sa područja Vojvodine u selekciji kustoskinje Suzane Vuksanović, koja je i u Organizacionom odboru konferencije, uz direktorku MSUV Branislavu Sekulić i Anom Ereš sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Prvi panel konferencije, koji će modarirati istoričarka umetnosti dr Ana Ereš, posvećen je tipologijama spomenika i metodološkim izazovima u tom pogledu, a predviđena su izlaganja dr Vladimira Kulića (Državni univerzitet u Ajovi) “Spomenici NOB i režimi temporalnosti”, dr Slavice Stamatović Vučković (Arhitektonski fakultet, Univerzitet Crne Gore) “Skulptura kao geometrizovana struktura: prilog tipologiji spomenika posvećenih NOB-u u Crnoj Gori”, mr Suzane Vuksanović i Vojislava Martinova (MSUV/ Muzej Vojvodine) “Estetika žrtve u herojska vremena: spomenička skulptura posvećena stradanju civila u Vojvodini”, dr Nenada Lajbenšpergera (Republički zavod za zaštitu spomenika kulture) “Spomen kompleksi posvećeni antifašističkoj borbi tokom Drugog svetskog rata” i Blagoje Varošaneca (MSU Skoplje) “Nedefinisano (kulturno) nasleđe: Spomenici narodnom oslobođenju u Makedoniji – hronologija umetničkih i arhitektonskih stilova 1950-1980”, najavili su organizatori.

Drugi panel, koji će moderirati mr Suzana Vuksanović, posvećen je semantici spomenika i problematici sećanja, a izlagači su dr Ana Ereš i dr Vladana Putnik Prica (Filozofski fakultet, Beograd) “Apstrakcija i memorija: Predlozi za spomenike Olge Jevrić u 1950-im godinama”, dr Sabina Tanović (Tehnološki univerzitet Delft) “Kuda vode Vra(t)ca?”, dr Jasmina Čubrilo (Filozofski fakultet, Beograd) “Spomenik bratstvu i jedinstvu (1978) Jovana Kratohvila: estetska i spomenička forma kraja jedne “epohe”) i dr Olga Manojlović Pintar (Institut za noviju istoriju Srbije) “Kako je NOB Jugoslavije preimenovana u narodno-oslobodilačke borbe Srbije?”

Sreten Stojanović, Spomenik Sloboda, 1951, Iriški venac, Fruška gora, foto: Suzana Vuksanović

U završnici konferencije biće predstavljena knjiga “Shaping Revolutionary Memory: The production of Monuments in Socialist Yugoslavia” (Igor Zabel asocijacija za kulturu i teoriju, Ljubljana; Archive Books, Berlin; 2023) i razgovor sa urednicama dr Sanjom Horvatinčić (Institut za istoriju umetnosti, Zagreb) i dr Beti Žerovc (Filozofski fakultet, Ljubljana).

Publikacija predstavlja sveobuhvatan pregled ogromne proizvodnje spomenika u socijalističkoj Jugoslaviji (1945–91) posvećenih antifašističkoj NOB u Drugom svetskom ratu i socijalističkoj revoluciji. Od raspada Jugoslavije 1990-ih, ti spomenici su bili podložni različitim sudbinama - od zanemarivanja i fizičkog uništenja do globalne slave generisane visokomodernističkom vizuelnom privlačnošću jednog broja njih. Ali puni obim, široka raznovrsnost i složen kontekst jugoslovenskog spomeničkog stvaralaštva, uključujući njegove različite protivrečnosti, ostali su uglavnom neistraženi.

Knjiga nudi temeljno i interdisciplinarno istraživanje tog fenomena i bogat vizuelni materijal za ispitivanje njegovih ključnih karakteristika i specifičnosti: Koje su memorijalne prakse i komemorativne tradicije prethodile razvoju spomenika u socijalizmu? Ko je naručio ove spomenike i kako je jugoslovenska kulturna politika i politika sećanja uticala na njihovu proizvodnju? Ko su bili njihovi autori i šta je definisalo njihove formalne i tipološke karakteristike? Kako je jugoslovenska spomenička produkcija bila povezana sa uporednim naporima u inostranstvu? Koje su se komemorativne prakse razvile oko spomenika? Kako se ovo nasleđe danas ocenjuje i prima, kako u postjugoslovenskim državama naslednicama tako i na međunarodnom planu?

Konferencija "Spomenička skulptura posvećena NOB-u u Jugoslaviji 1945-1991" biće održana u Kino sali MSUV-a, u kojem je do 5. novembra otvorena izložba “Arhitektura. Skulptura. Sećanje. Spomenička umetnost Jugoslavije 1945–1991”, koju su 2019. godine kreirali Galerija DESSA i časopis ab-Architect's Bulletin iz Ljubljane sa platformom Architectuul. Početna koncepcija kustosa (Boštjan Bugarič, Kristina Dešman, Maja Ivanič, Špela Kuhar, Eva Mavsar, Špela Nardoni Kovač i Damjana Zaviršek Hudnik) obuhvatila je izbor od 33 spomenika i memorijalnih kompleksa iz svih republika i autonomnih pokrajina bivše Jugoslavije. Gostovanja izložbe podrazumevala su dodavanje prvobitnoj selekciji tri do pet spomenika postavljenih u državi u kojoj izložba gostuje, pa tako posetioci MSUV imaju priliku da vide fotografije ukupno 56 spomenika i spomen obeležja nekadašnje jugoslovenske države.

Toma Rosandić, Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora, 1952, Subotica; foto: Suzana Vuksanović

Nakon početnih prikazivanja u Ljubljani, Piranu, Kopru, izložba je gostovala u Novigradu, Zagrebu, Podgorici, Sarajevu, Mostaru, Banjaluci i Beogradu, izložbi u MSUV dodati su Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora (1952) u Subotici Tome Rosandića, Spomenik žrtvama fašizma – Porodica (1971) u Novom Sadu Jovana Soldatovića, Spomenik streljanim meštanima (1976) u Sirigu Pavla Radovanovića i Spomen kompleks stratište (1981) u Jabuci kod Pančeva Nebojše Delje.

Pri izboru memorijalnih spomenika iz Vojvodine, koji su pridodati izložbi, kustoskinja Suzana Vuksanović rukovodila se namerom da izdvoji one koji su isključivo posvećeni civilnim žrtvama i nedužno stradalima tokom Drugog svetskog rata na tlu Vojvodine, umesto spomeničke skulpture posvećene slavljenju pobede u NOB-u, socijalističkoj revoluciji i antifašističkoj borbi. Fokus je na primerima koji ne slave heroizam, već se usredsređuju na kategoriju civilnih žrtava, njihovo stradanje i mesta spomena, oko kojih su tokom vremena nastajali krugovi i naslage sećanja potkrepljivanih osećanjima ličnih i kolektivnih gubitaka, evociranjem potresnih uspomena odnosno “emocijama kao svesno odabranom polju komunikacionog delovanja”.

Program konferencije sa satnicom nalazi se na sajtu MSUV, kao i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Narodni muzej Srbije, Trg Republike 1a, Beograd

    OD MNOGOBOŠTVA DO HRIŠĆANSTVA: ROTONDA U STOJNIKU - izložba posvećena jedinstvenoj građevini tog tipa na prostoru centralnobalkanskih rimskih provincija, koja je bila i paganski hram i hrišćanska crkva (5.9.-3.11.2024.)

    Autori izložbe: Tatjana Cvjetićanin, Maja Franković i Adam Crnobrnja

    Saradnice na izložbi: Olga Špehar i Jelena Premović

    http://www.narodnimuzej.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.