• Search form

06.03.2016 | 01:09

Jubilarni, 5. broj Knjiženstva

Jubilarni, 5. broj Knjiženstva

Novi, peti broj elektronskog časopisa 'Knjiženstvo' za studije književnosti, roda i kulture u znaku je međunarodne konferencije o ženskom stvaralaštvu i kulturnom doprinosu “Šta je Knjiženstvo?”, održane u oktobru 2015. na Filološkom fakultetu u Beogradu. U novom broju “Knjiženstva”, koji je predstavlјen 4. marta na Filološkom fakultetu, objavlјeni su radovi sa tog naučnog skupa, na kojem su razmotrene teme: digitalna humanistika, žene i rat, žena u javnom diskursu, poezija, proza i ženska periodika.

Uz središnju rubriku “Ženska književnost i kultura”, koju čini više od 20 radova, novi broj “Knjiženstva” sadrži, između ostalog, i intervju sa profesorkom hispanistike na Univerzitetu u Glazgovu Henrijet Parč, rukovoditelјkom projekta “Putujući tekstovi 1790-1914: međunarodna recepcija spisatelјki na obodima Evrope (Finska, Holandija, Norveška, Slovenija, Španija)”.

Središnja rubrika sadrži tekst o digitalnoj humanistici i sajber feminizmu kao njegovoj feminističkoj verziji, zatim segment o ženama u ratu, te o ženskoj prozi o ratovima (Draga Jovanović, Virdžinija Vulf, Vera Obrenović Delibašić i Jasmina Musabegović), zaklјučno sa prozom Milke Žicine zasnovanoj na njenom ličnom iskustvu logorašice u vreme Informbiroa.

Uz četiri rada o poeziji - u rasponu od srpske narodne lirske poezije do savremenih dela Marije Knežević, Radmile Lazić, Bisere Alikadić i Feride Duraković, “Knjiženstvo” ukazuje i na prozna dela kojima dominiraju reminiscencije,  kao što je to u novijim knjigama Ljubice Mrkalј, Slavice Garonje i Tanje Stupar Trifunović, odnosno u nezavršenom romanu Judite Šalgo. Tu spadaju i tekstovi o poimanju androginije Virdžinije Vulf, o romanu Elen Siksu i recepciji čuvenog romana Madam De Lafajet.


  Promocija 5. broja “Knjiženstva”, Filološki fakultet

Časopis sadrži i rad o fizičarkama u Srbiji u socijalizmu i post-socijalističkom periodu, te predstavlјa detalјno dokumentovanu priču o životnom i profesionalnom putu naučnice i lekarke Julke Popović-Savić. Završni segment rubrike “Ženska književnost i kultura” čine radovi o javnom diskursu, počev od časopisa “Jugoslavenska žena” i njegovoj urednici Zofki Kveder, preko teme u vezi sa reproduktivnim politikama na primeru Španije i Srbije unutar SFRJ, do analize položaja žene u dnevnoj štampi metodama korpusne i računarske lingvistike.

“Knjiženstvo” u rubrici “Prikazi” predstavlјa sedam novih izdanja, počev od kritičkog izdanja dela Anice Savić Rebac do studije o etici i ranjivosti filozofkinje Erin Džilson, rekla je na promociji prof. dr Bilјana Dojčinović, glavna i odgovorna urednica tog časopisa, koji je deo projekta “Knjiženstvo, teorija i istorija ženske književnosti na srpskom  jeziku do 1915. godine” Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije.

Na promociji su govorile i Ivana Pantelić i Dubravka Đurić, članice projekta “Knjiženstvo”, a prisutne je pozdravio i prodekan Filološkog fakulteta prof. dr Zoran Paunović.

Časopis je moguće pročitati na sajtu Knjiženstva

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav