• Search form

18.11.2018 | 20:16

Izazovi kritičkog mišljenja - sećanje na Nebojšu Popova

Izazovi kritičkog mišljenja - sećanje na Nebojšu Popova

Tribina “Izazovi kritičkog mišljenja” u znak sećanja na Nebojšu Popova (1939-2016), istaknutog sociologa, antiratnog aktivistu i velikog borca za slobodu i demokratiju, biche održana 19. novembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju.

Povod za diskusiju je zbornik radova “Nebojša Popov – Izazovi kritičkog mišljenja”, objavljen u izdanju zadruge “Res publica” iz Zrenjanina na 50-godišnjicu od studentskih protesta 1968. godine.

Na skupu će govoriti: sociološkinja Ivana Spasić, sociolog dr Božidar Jakšić, profesor međunarodnog prava i pisac Tibor Varadi, profesor filozofije i pisac Dragoljub Mićunović, kao i izdavač i novinar Dragan Stojković.

Nebojša Popov, dugogodišnji glavni urednik časopisa Republika, autor je knjiga “Kako smo dospeli dovde” (2016),  “Contra fatum: (slučaj grupe profesora Filozofskog fakulteta u Beogradu: 1968-1988)” (1989), “Sukobi: društveni sukobi – izazov sociologiji” (1990), “Jugoslavija pod naponom promena: (dvanaest ogleda: 1968-1990)” (1990), “Srpski populizam: Od marginale do dominantne pojave” (1993), “Republikanac” (1994) i “Iskušavanja slobode: Srbija na prelazu vekova” (2010).

Rođen 1939. godine u Zrenjaninu, Popov je diplomirao na Pravnom fakultetu u Beogradu, a doktorirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1976.

Postao je član Saveza komunista još kao gimnazijalac, ali je napustio partiju 1970. godine zbog ugrožavanja slobode studentske štampe. Po završetku studija, zaposlio se na Radničkom univerzitetu “Đuro Salaj”, a potom je na Filozofskom fakultetu radio kao asistent do 1975. godine, kada je udaljen sa još sedmoro profesora.

Popov je 1981. godine postavljen za v.d. upravnika Centra za filozofiju i društvenu teoriju, koji je kasnije postao samostalan institut, a tu je i proveo najveći deo radnog veka.

Bio je jedno vreme i sekretar redakcije časopisa “Praxis” i višegodišnji član Upravnog odbora Korčulanske ljetne škole, koja je, kao i “Praxis”, ukinuta sredinom 1974. pod pritiskom vlasti. Bio je i jedan od pokretača Zimskih filozofskih susreta, te jedan od organizatora Slobodnog univerziteta. Inicirao je 1982. godine obnavljanje rada Jugoslovenskog udruženja za sociologiju (JUS) i bio jedan od njegovih poslednjih predsednika.

Kao član peticionaškog pokreta i pokreta za podršku poljskom pokretu Solidarnost, bio je uhapšen i prekršajno osuđen na kaznu zatvora od 25 dana.

Bio je jedan od osnivača Udruženja za jugoslovensku demokratsku inicijativu (UJDI) 1989. godine, kao i predsednik Republikanskog kluba, član Glavnog odbora Građanskog saveza Srbije i jedan od osnivača Centra za antiratnu akciju.

Za urednički i autorski rad dobio je više uglednih nagrada, među kojima je i nagrada “Desimir Tošić”. Dobitnik je i nagrade “Dušan Bogavac” za etičnost i hrabrost, nagrade “Konstantin Obradović” za unapređenje kulture ljudskih prava, te nagrade medijske organizacije Jugoistočne Evrope SEEMO.

Tribinu “Izazovi kritičkog mišljenja” u CZKD-u organizuje udruženje “Novi optimizam”, a počinje u 18 sati.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav