• Search form

26.09.2011 | 15:34

Ista lokacija i trasa Parade

Učesnici Parade ponosa u Beogradu, zakazane za 2. oktobar, proći će istom trasom kao i prošle godine - od parka Manjež, gde će biti glavni program, zatim Nemanjinom i Ulicom kneza Miloša do Masarikove i nazad do parka, najavili su 26. septembra organizatori, ocenjujući da je ove godine bezbednosna situacija bolja nego prošle godine, kada je Parada ponosa završena nasiljem i vandalizmom na ulicama.

Učesnici i akreditovani novinari moći će da uđu u park Manjež od 10 do 11 časova, a potom će govoriti gosti iz zemlje i inostranstva.

Ista lokacija i trasa Parade

Učesnici Parade ponosa u Beogradu, zakazane za 2. oktobar, proći će istom trasom kao i prošle godine - od parka Manjež, gde će biti glavni program, zatim Nemanjinom i Ulicom kneza Miloša do Masarikove i nazad do parka, najavili su 26. septembra organizatori, ocenjujući da je ove godine bezbednosna situacija bolja nego prošle godine, kada je Parada ponosa završena nasiljem i vandalizmom na ulicama.

Učesnici i akreditovani novinari moći će da uđu u park Manjež od 10 do 11 časova, a potom će govoriti gosti iz zemlje i inostranstva.

Nakon toga biće održana šetnja, a potom će u parku Manjež biti održan i muzički program, najavila je članica Organizacionog odbora Parade ponosa Jovanka Todorović na konferenciji za novinare u Medija centru.

Prema rečima organizatora, od političara i institucija dobili su verbalnu podršku i niko do sada niko nije pozvao na otkazivanje Parade ponosa, koja je ove godine, inače, tematski fokusirana na podršku porodice.

Goran Miletić iz Organizacionog odbora izrazio je, međutim, nezadovoljstvo što, uprkos molbama, nije došlo do sastanaka sa gradonačelnikom Beograda Draganom Đilasom, premijerom Mirkom Cvetkovićem i predsednikom Srbije Borisom Tadićem.

Prema rečima Miletića, predsednik u normalnoj i demokratskoj državi ne mora svaki dan da ponavlja podršku Paradi ponosa, ali “u državi u kojoj Parada izaziva polemike u javnosti i u kojoj je pod lupom to osnovno pravo, bilo bi dobro da nas i predsednik primi".

Miletić je ocenio i da su državni organi ove godine spremniji za eventualne incidente, s obzirom na prošlogodišnje iskustvo.

Istovremeno, Miletić je rekao da pretnja za bezbednost, međutim, mogu da budu javni skupovi koje su “ekstremističke organizacije zakazale za 1. i 2. oktobar”, uvijajući ih u “masku verskih okupljanja ili šetnji ili nečeg sličnog”.

Direktan poziv Vladi Srbije da omogući Paradu ponosa uputilo je 26. septembra tridesetak organizacija za ljudska prava iz cele zemlje.

Pozivajući vladu i Ministarstvo unutrašnjih poslova da obezbede postovanje Ustava i omoguće održavanje Parade ponosa 2. oktobra u Beogradu, te organizacije su istakle u saopštenju da je sloboda okupljanja garantovana Ustavom i da se mora zaštititi od onih, kako je navedeno, koji “žele da ugroze bezbednost ljudi i imovine, a to svakako nisu građanke i građani koji će se okupiti na Paradi ponosa”.

“Od prve najave odrzavanja Parade ponosa, mnogi državni funkcioneri u javnosti potenciraju zamenu teza, kojom se odgovornost za eventualno nasilje na Paradi ponosa prenosi na one koji mogu biti žrtve nasilnika. Ovakvim izjavama direktno se krše i zloupotrebljavaju prava i slobode građana Srbije, što je takođe protivustavno i kažnjivo”, poručile su
organizacije za ljudska prava.

U saopštenju je navedeno i da je “poziv Policijskog sindikata Srbije i organizacije ‘Dveri’ na zanemarivanje Ustava opasan presedan, kao i izostanak bilo kakve reakcije Vlade Srbije na mešanje ‘Dveri’ u rad državnih organa”.

“Smatramo da je apsolutno neprihvatljivo da pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, čiji je zadatak upravo zaštita prava i sloboda građana, ustaju javno protiv održavanja Parade ponosa, a time i protiv Ustavom zajamčene slobode okupljanja učesnika ovog događaja“, poručile su organizacije za ljudska prava, ističući da pripadnici državnih službi koji zagovaraju kršenje ljudskih prava, moraju snositi odgovornost za to.

“Održavanje Parade ponosa je značajan iskorak ka unapređenju prava i sloboda građanki i građana Srbije. Ova manifestacija je važna za stvaranje društvene svesti o problemima sa kojima se građani, samo zbog svoje seksualne orijentacije, svakodnevno suočavaju”, poručile su organizacije za ljudska prava, među kojima su Peščanik, Komitet pravnika za ljudska prava - JUKOM, Građanska akcija Pančevo, Centar za nove komunikacije Dokukino, Resurs centar Beograd, Beogradski centar za ljudska prava, Helsisnski odbor za ljudska prava, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Centar za razvoj civilnih resursa, Vojvođanski klub, Odbor za ljudska prava Bujanovac, Dečiji romski centar, Centar za ljudska prava Niš, Udruženje građana/ki za promociju različitosti "Fata", Građanske inicijative, Inicijativa mladih za ljudska prava, Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda, Fond za humanitarno pravo, Žene za mir, te članice Koalicije protiv diskriminacije i Mreže odbora za ljudska prava u Srbiji CHRIS.

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je nedavno da bi za policiju bilo bolje da se Parada ponosa ne održi, jer policija “uvek plati najveću cenu, ne samo finansijski, nego i povredama”.

Dačić je rekao da nije na policiji, međutim, da odlučuje da li neki skup treba ili ne treba da se održi, a ocenio je da nije čudo što se oglašavaju policijski sindikati, s obzirom da ne postoji zvanični stav države.

Paradu ponosa su, kao ustavno pravo građana, podržale gotovo sve stranke vladajuće koalicije, kao i predsednik Srbije Boris Tadić i većina stranaka opozicije.

Parada ponosa održana je prošle godine prvi put u Beogradu, iz trećeg pokušaja, ali je širi centar grada demoliran posle višesatnih sukoba protivnika te manifestacije sa jakim snagama policije. Povređeno je oko sto osoba, a naneta je i ogromna materijalna šteta.

Privedeno je više od 200 osoba, a Ministarstvo unutrašnjih poslova angažovalo je i antiterorističke jedinice, pored Žandarmerije i pripadnika redovnih snaga koji su bili u punoj opremi za razbijanje demonstracija.

Najviši državni funkcioneri najstrože su osudili nasilje na ulicama i poručili da će odgovor države biti žestok, a na mir je pozvala i Srpska pravoslavna crkva (SPC), koja se prethodno izjasnila protiv Parade ponosa, ali i protiv nasilja.

Sajt Parade ponosa je www.parada.rs

U prilogu je promotivni spot Parade ponosa, u produkciji Dokukina.

Više o prošlogodišnjoj Paradi ponosa u Beogradu pročitajte OVDE

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav