• Search form

02.02.2023 | 18:14

Iskonsko u modernom Olge Jančić u MSUB-u

Iskonsko u modernom Olge Jančić u MSUB-u

Muzej savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) predstavlja od 11. februara izložbu Olge Jančić (1929-2012), kojom započinje ciklus “Umetnost i ličnost” posvećen skulptorkama iz svoje kolekcije.

Izložba Olge Jančić “Iskonsko u modernom” kustoskinje Rajke Bošković predstavlja deo radova bogatog i plodnog umetničkog stvaralaštva te umetnice koje je trajalo više od šest decenija.

Olga Jančić je, kako ističe MSUB, s dubokim razumevanjem i doživljajem iskonskog uspevala da skulpturama modernog izraza da dimenziju prvobitnosti.

Promišljajući suštinska pitanja čovekovog postojanja – zadivljujuću čudesnost i lepotu života, ona istovremeno zalazi u sfere one druge strane života, sa svim njegovim strepnjama, strahovima i skrivenim ili tek naslućenim patnjama. Gledano u celini, dela u bronzi i aluminijumu mahom su dramatičnih oblika i naziva, dok se ona u kamenu odlikuju blagošću celokupne vizuelne dejstvenosti, koje  punim, zaobljenim volumenima nagoveštavaju plodonosna strujanja iz samog središta odnosno jezgra oblika.

Pritisak II, 1976-1981, granit kersantin 43x34x22 cm

Smelo, ali krajnje promišljeno, sa izraženom senzibilnošću imanentnom ženskom biću, ona se u svom stvaralačkom opusu upušta u prevođenje nekih ključnih tema ljudskog života u umetnički oblik, odstranjujući, u svojim najboljim ostvarenjima, sve opisno kao nepotrebno i suvišno. U apstrahovanom obliku svojih vrhunskih skulptura postiže zgusnut izraz ideje – bilo da se radi o materinstvu, ljubavi ili jezgru oblika...  Snažna, istrajna i samosvesna ličnost Olge Jančić, svojom neodstupnom posvećenošću zvanju umetnika, ali i nesvakidašnjom smelošću u suočavanju sa ograničenjima i teškoćama u svom životu, upravo u bavljenju skulpturom nalazila je ne samo utočište, nego i smisao svog bivstvovanja.

“Osećanje koje se javlja pri radu u kamenu u momentima dobre koncentracije je čudesan. To je osećaj intenzivnijeg življenja nego u bilo kojoj drugoj situaciji – nešto blisko zalaženju u više sfere spoznaje života, dosezanje nekih njegovih novih vrednosti, nešto blisko vanvremenom, neka vrsta srodnosti sa molitvom ili himnom životu. To je takođe i osećanje bliskosti sa sobom, onim boljim delom sebe”, izjavila je svojevremeno Olga Jančić.

Olga Jančić, rođena 1929. u Bitolju, a preminula 2012. u Beogradu, upisala je Vajarstvo na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu kao 16-godišnjakinja (1945-49). Petogodišnju specijalizaciju završila je u Majstorskoj radionici Tome Rosandića (1950-1954). Učestvovala je u osnivanju grupe Prostor 8 koja je prvi put priredila izložbu u javnom prostoru u Tašmajdanskom parku u Beogradu 1957. Prvu samostalnu izložbu imala je 1959. godine u Umetničkom paviljonu u Beogradu. Iste godine dobila je nagradu za skulpturu na prvom Međunarodnom bijenalu mladih u Parizu.

Izlagala je na više od 20 samostalnih i velikom broju grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Bila je u selekciji najznačajnijih izložbi jugoslovenskih umetnika u inostranstvu. Tokom života organizovane su joj dve retrospektivne izložbe: prva u Muzeju savremene umetnosti 1987. godine i druga 2005. godine u Muzeju “25. maj” u Beogradu.

Olga Jančić dobitnica je značajnih nagrada među kojima su: Politikina nagrada iz Fonda “Vladislav Ribnikar” (1977), nagrada za skulpturu na Oktobarskom salonu, (1984), Oktobarska nagrada Beograda za skulpturu, (1987) i druge.

Dela Olge Jančić zastupljena su u brojnim muzejskim kolekcijama u zemlji i inostranstvu, uključujući MSUB, Kuću legata u Beogradu, MSU u Zagrebu, Modernu galeriju u Ljubljani, MSU u Skoplju, muzeje moderne umetnosti u Beču i Aleksandriji i druge.

Svoju zaostavštinu poklonila je Gradu Beogradu koja se čuva u Kući legata.

Kompozicija, 1957, brački kamen, 135x150x150, Petrovaradinska tvrđava, Novi Sad

Ciklus “Umetnost i ličnost, skulptorke iz kolekcije MSUB” predstaviće 12  samostalnih i jednu grupnu izložbu.

Kroz ciklus samostalnih izložbi tim projektom predstavljaju se opusi skulptorki koje su upravo snagom svoje ličnosti, prevazilazeći sva ograničenja, i lična i društvena, ostvarivši visoke domete, obeležile skulpturu 20. i početka 21. veka. Fenomen odnosa umetnosti i ličnosti kao neiscrpno polje promišljanja, ne samo kao mogućnost za razumevanje stvaralačkog opusa konkretnog umetnika, nego i kao sfera teoretskog uopštavanja i sagledavanja njihovog uzajamnog međudejstva.

Izložba “Iskonsko u modernom” u MSUB-u biće otvorena do 2. maja.

*Fotografija: Bojana Janjić, MSUB

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav