• Search form

15.02.2011 | 13:19

Hrvatski izbor za Veneciju - Gotovac i BADco.

Hrvatska će na 54. Bijenalu u Veneciji predstaviti radove pokojnog konceptualnog umetnika Antonia G. Lauera (a.k.a. Toma Gotovca, 1937-2010) i zagrebačke grupe BADco - prema izboru kustoskog kolektiva WHW (Što, kako i za koga).

Prema obrazloženju WHW, Gotovac i BADco. odabrani su kao dve umetničke pozicije koje dolaze iz različitih i specifičnih konteksta delovanja, ali ih objedinjuje preokupacija kako se umetnost situira u društvenom kontekstu i unutar različitih medijskih i perceptualnih sklopova.

Hrvatski izbor za Veneciju - Gotovac i BADco.

Hrvatska će na 54. Bijenalu u Veneciji predstaviti radove pokojnog konceptualnog umetnika Antonia G. Lauera (a.k.a. Toma Gotovca, 1937-2010) i zagrebačke grupe BADco - prema izboru kustoskog kolektiva WHW (Što, kako i za koga).

Prema obrazloženju WHW, Gotovac i BADco. odabrani su kao dve umetničke pozicije koje dolaze iz različitih i specifičnih konteksta delovanja, ali ih objedinjuje preokupacija kako se umetnost situira u društvenom kontekstu i unutar različitih medijskih i perceptualnih sklopova.

Gotovčev rad temelji se na ideji “globalne režije” ne samo u prostoru filma, već i njegovom širenju u područje života, dok se praksa BADco. na secištu teatra, performansa i savremenog plesa, bavi redefinicijama izvedbenog čina i uobičajenih odnosa na relaciji publika-izvođač-izvedba. Obe prakse podjednako doprinose aktivnom redefinisanju uloge umetnosti, ali i poimanju sveta u kojem živimo, a objedinjene su sistemskim istraživanjima niza srodnih umetničkih postupaka, poput doslednog propitivanja strukturalnih metoda i arhitektonike određenog medija, političnosti slike i umetničkog gesta, navele su članice WHW.

Gotovca i BADco. odlikuje, kako je istaknuto, generacijska i metodološka komplementarnost - akronim imena BADco. (bezimeno autorsko društvo) ukazuje na dosledno provedeni kolektivni i grupni model rada, dok je Gotovčeva izrazito individualistički obojena umetnička pozicija obeležena govorom u prvom licu.

Predstavljanje Gotovčevog rada obuhvata niz ključnih strukturalnih i eksperimentalnih filmova, te serije fotografija koji su nastajale od početka 60-ih do kraja 70-ih godina, a koncept izložbe odredjen je pitanjem: “Šta nam njegov rad u današnjem trenutku govori?”

Izbor radova nema težnju da međunarodno "otkriva" ili kanonizuje njegov rad, niti ima retrospektivni karakter, već naglašava njegovu aktuelnost i kontekstualizuje ga izvan uobičajenih reprezentativnih klišea istočnoevropskog disidentskog umetnika.

Crvena nit koja unutar te prezentacije povezuje njegov rad s praksom BADco. je proizvodnja kritičkog diskursa pomoću tematizovanja procedura gledanja unutar različitih medija i perceptualnih sklopova.

Gotovčeve procedure gledanja, kako su navele WHW, odnose se na postupke strukturisanja filma, što u njegovom radu uvek implicira i strukturisanje stvarnosti kao umetnosti. Kako je to jednom prilikom sam autor rekao: “Mene stalno kopka što je to u odnosu između mojih očiju i onoga što gledam”.

U radu BADco. tematizovanje gledanja proizlazi iz izravnih i kontinuiranih istraživanja odnosa protokola gledanja i izvođenja, njihovog prožimanja i razmimoilaženja, što će poslužiti kao polazište i princip oblikovanja njihove produkcije za Bijenale u Veneciji. Ona je mišljena kao izvedbena multimedijalna intervencija koja nastoji da konceptualno definiše prostor izlaganja, načine kako se radovi u njega upisuju i percipiraju kako bi proniknula u vlastite opsesije "odgovornosti za sliku" i "politike pažnje" u sferi široko definisanih izvedbenih umetnosti.

Predstavljanje Hrvatske prvi put će biti u prostoru Arsenala, što će omogućiti da projekat bude u žiži događanja, rekao je ministar kulture Jasen Mesić na predstavljanju projekta u Ministarstvu kulture Hrvatske.

Projekat će koštati oko 960.000 kuna, što je na nivou prošlog Bijenala u Veneciji, na kojem su Hrvatasku predstavljali slikari različitih generacija Matko Vekić, Zoltan Novak i Nikola Koydl.

Izložba će biti postavljena u prostoru od oko 80 kvadratnih metara, što predstavlja, prema navodima WHW, dodatni izazov.

Prema navodima WHW, koji čine Ivet Ćurlin, Ana Dević, Nataša Ilić i Sabina Sabolović, te dizajner i publicista Dejan Kršić, pitanja koja su oblikovala koncept hrvatskog predstavljanja na 54. Bijenalu u Veneciji su: kako unutar tog visoko reprezentativnog i kompetitivnog konteksta otvoriti prostor kritičkim umetničkim praksama i kako iskoračiti iz klišea ne samo nacionalne reprezentacije, već i komercijalizacije kulturne produkcije.

Izložba će biti realizovana u saradnji s Hrvatskim filmskim savezom i Zagrebačkim kazalištem mladih, a na postavki će sarađivati arhitekta Ana Martina Bakić, dok oblikovanje vizuelnih materijala prepušteno članu WHW Dejanu Kršiću.

Bijenale u Veneciji biće otvoreno od 4. juna do 27. novembra (vernisaž je od 1. do 3. juna), a umetnička direktorka Bice Curiger, švajcarska istoričarka umetnosti, kritičarka i kustoskinja, osmislila je centralnu izložbu na temu “ILLUMInations”.

Nacionalne predstavnike već su odredile mnoge zemlje, a iz regiona će, između ostalih, učestvovati i Marina Abramović, koja će predstavljati Crnu, dok će u ime Srbije nastupiti Dragoljub Raša Todosijević.

Sajt Bijenala u Veneciji je www.labiennale.org

*Foto: Memories Are Made Of This, BADco. (Ivica Radović)

(SEEcult.org)

Zampa di Leone SOROdick
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav