• Search form

01.09.2020 | 17:44

Hibridni 13. Beldoks - i uživo i onlajn

Međunarodni festival dokumentarnog filma Beldoks prikazaće od 3. do 10. septembra više od 135 filmova iz celog sveta u takmičarskim programima i još petnaestak selekcija, a zbog epidemiološke situacije, zbog koje je ranije već odložen, biće održan na više lokacija na otvorenom i u zatvorenom prostoru, ali i onlajn.

Hibridni 13. Beldoks - i uživo i onlajn

Osnivač i dosadašnji direktor Beldoksa Mladen Vušurović saopštio je 1. septembra na konferenciji za novinare da se povlači i da je za novu direktorku imenovao Maru Prohasku Marković, dugogodišnju izvršnu direktorku i glavnu producentkinju Beldoksa.

“Mara će ove poslove, siguran sam, raditi s većom predanošću i vizijom, posvećenošću i umećem nego što bih sada ja to radio”, rekao je Vušurović u bioskopu “Balkan”, osvrnuvši se sa zadovoljstvom na svojih 12 godina na čelu Beldoksa, “s misijom promocije i unapređenja srpske dokumentarne filmske produkcije, razvoja publike i društvene trezvenosti, saosećajnosti i bliskosti koju nam poručuje dokumentarni film”. Istakavši da na tom zadatku nije bio sam i da je imao bezrezervnu podršku festivalskog tima, kao i domaćih i stranih autora koji su sa poverenjem i oduševljenjem dolazili na Beldoks, Vušurović je izrazio zahvalnost i odanost autorima, producentima i distributerima koji su se odlučili da srpsku, a mnogo puta i regionalnu i svetsku premijeru održe baš na tom festivalu.

Navodeći da je lično na Beldoksu doživeo vrhunac i da se njegova ambicija istrošila, te da ima i druge planove u karijeri, Vušurović je naglasio da smena na čelu tog festivala predstavlja prirodan tok.

“Vest je radosna i zbog toga što Beldoks nastavlja trajanje, misiju i viziju s još većom ambicijom i zacrtanim ciljem da se tokom naredne tri godine nađe među dvadesetak najznačajnijih festivala dokumentarnog filma u Evropi. Siguran sam da će Mara i mnogobrojni vanredno kvalifikovani festivalski tim nastaviti tradiciju rasta i razvoja festivalskih aktivnosti iz godine u godinu, uz unapređenu edukativnu misiju razvoja festivalske publike”, istakao je osnivač Beldoksa, čije će 13. izdanje biti otvoreno 3. septembra u Amfiteatru ispred Muzeja Jugoslavije projekcijom filma “Govori da bih te video” Marije Stojnić o radiofonskoj istoriji Radio Beograda.

Mara Prohaska Marković izjavila je da je počastvovana i da se uvek osećala privilegovano što joj je data prilika da učestvuje u stvaranju i razvoju Beldoksa, da bude na samom izvoru kreativne dokumentaristike i da se kroz to iskustvo profesionalno razvija. Vušuroviću je, kako je rekla, zahvalna za pruženu priliku, a posebno zato što je gradu u kojem se rodila i u kojem je odlučila da živi, “podario nešto tako dragoceno kao što je Beldoks”.

Napominjući da su pripreme za 13. Beldoks, prvobitno planiran za maj i odložen zbog pandemije, bile vanredne prema svim kriterijumima, nova direktorka je istakla da se taj festival trudi da “na kreativan način zadrži autentičnost, a da se istovremeno adaptira na promene izazvane globalnom zdravstvenom krizom”.

“Vodeći računa o inovativnim aspektima, ove godine prvi put smo obezbedili festivalski onlajn servis za prodaju ulaznica za sve projekcije. Razvoj u tehnološkom smislu pokazuje i to što po prvi put imamo i digitalni festival, implementiran u saradnji sa Cinesquare VoD platformom, tako da će Beldoks moći da prate ljudi iz cele Srbije”, najavila je Mara Prohaska Marković, dodavši da će na festivalskom sajtu biti dostupno i oko 30 unapred snimljenih Q&A razgovora sa rediteljima.

Ceremonije svečanog otvaranja, zatvaranja i dodele nagrada biće održane u Amfiteatru ispred Muzeja Jugoslavije, gde će biti prikazan i Srpski takmičarski program (u slučaju lošeg vremena u Centru za kulturu “Vlada Divljan”), dok je Međunarodni takmičarski program predviđen na Letnjoj sceni iza Prirodnjačkog muzeja na Kalemegdanu (u slučaju kiše u Jugoslovenskoj kinoteci). Ti prostori primaće po sto gledalaca, uz poštovanje epidemioloških mera.

Umetnički direktor Beldoksa, reditelj Marko Grba Sing, izjavio je da je za njega, selektora Igora Stanojevića i ceo tim ovogodišnje festivalsko izdanje od posebnog značaja. jer su uspeli da premoste ubedljivo najtežu prepreku od osnivanja. “Uspeli smo da održimo kontinuitet i uz rekordan broj filmova, kao i striktne mere zaštite od pandemije, odlučili smo se za hibridnu verziju, što znači da će veći deo programa ići preko internet platforme. Svesni smo da je projekcija pred publikom u bioskopskoj sali ono što čini film jedinstvenom umetnošću, međutim, prilike su takve da smo bili pred izazovom da u suprotnom veliki deo programa otkažemo. Volimo i branimo svaki odabrani film i borimo se za naše autore tako da opcija otkazivanja jednostavno nije ni došla na razmatranje”, naglasio je Grba Sing.

I selektor Igor Stanojević napomenuo je da je organizaciono bilo najjednostavnije prirediti onlajn festival, ali da su i pored bojazni za bezbednost tima, gostiju i posetilaca, istrajali u borbi da se na bilo koji dostupan način održe fizičke projekcije. “Onda nas je, kao hrabre u poslovici, ispratila sreća da se tik uoči jedinog termina koji nam je bio izvodljiv bioskopi ponovo otvore”, rekao je Stanojević, najavljujući da će publika moći da vidi i najnagrađivanije filmove i one koji još uvek nisu javno prikazani. “Duboko verujem da su filmovi koji se nalaze u selekciji Beldoksa, jednostavno rečeno, najbolji svetski dokumentarci”, istakao je Stanojević.

Srpski takmičarski program obuhvata osam ostvarenja, a uz “Govori da bih te video”, čine ga i: “Potreba za mržnjom” Filipa Čolovića, “Viktorija, 15” Mine Petrović, “Bugarski san” Srđana Šarenca, “Pripadnost” Tee Lukač, “Drenjine” Nikole Stojanovića, “Blizanci satkani od sna” Seada Šabotića i Lee Vahrušev i “Zaklinjem se” Nikole Dragovića i Milutina Petrovića.

Svetsku premijeru na Beldoksu, u okviru Međunarodnog takmičarskog programa, imaće italijanski film “Marana” Đovanija Beninija, a međunarodnu francusko ostvarenje “Zlatno doba” Žan-Baptista Alazara.

U tom programu, koji će imati i devet regionalnih i jednu srpsku premijeru, našli su se i američki film “Pahoki” Ivet Lukas i Patrika Bresnana, austrijsko-nemački “Svemirski psi” Else Kremser i Levina Petera, francuski “Običan pejzaž” Damjana Monijea, italijanski “Tempo vode” Antonija di Biasea, alžirsko-francusko-katarska “Ulica Sahira 143” Hasena Ferhanija, američko-meksičko-haićanska koprodukcija “U potrazi za životom” Sema Elisona, španski dokumentarac “Četvrto kraljevstvo” Aleksa Lore i Adana Aliage, austrijsko-francuski film “Kretanja obližnje planine” Sebastijana Bramešubera, te belgijski “Viktorija” Sofije Benot, Lizbet Desoler i Izabel Tolener i portugalski “Metamorfoza ptica” Katarine Vaskoncelos.

Rediteljka Marija Stojnić, čiji je film “Govori da bih te video” imao svetsku premijeru na IDFA u Amsterdamu, a potom je prikazan i u Muzeju moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku, opisala je taj dokumentarac kao “sinestetično putovanje kroz zvučne krajolike Radio Beograda i omaž radiofonskom stvaralaštvu i njegovim nevidljivim stvaraocima i slušaocima”.

“Kroz audio-vizuelni eksperiment želela sam da predstavim radio ne samo kao laboratoriju zvuka, već i kao živi izvor kreativne misli i stvarlaštva. Ovaj čuvar intergeneracijskog sećanja, koji skuplja fragmente našeg iskustva kroz vreme, čini da se osećamo manje usamljeno i bolje promišljamo i razumemo svet i sebe”, izjavila je Marija Stojnić, izrazivši zadovoljstvo što će, nakon višemesečne pauze u bioskopskom životu, autorska ekipa moći da sa publikom podeli iskustvo zajedničkog gledanja filma.

Festival priređuje retrospektive slovenačkog veterana dokumentaristike Maka Sajka i francuske autorke Kler Simon, kao i niz poslastica za filmofile u selekcijama Udarni termin, Naslovna strana, Vatromet, Meteori, Povetarac, Fokus Norveška...

Posebno je predstavljen program I kao integritet koji obuhvata pet novih dokumentaraca inspirisanih istraživačkim instinktom i jedinstvenim pričama novinara, građana i uzbunjivača, kao i tri panel diskusije na teme iz oblasti istraživačkog novinarstva.

Prema rečima urednice programa I kao integritet Aleksandre Vušurović, svest javnosti o značaju istraživačkog novinarstva nikada nije bila važnija, pa je program “I kao Integritet” osmišljen da bi kroz jedinstveno filmsko iskustvo publici približio najaktuelnije i najznačajnije primere svetskog i evropskog istraživačkog novinarstva.

Program pratećih diskusija sa uglednim istraživačkim novinarima i stručnjacima iz zemlje i inostranstva preispitaće goruće globalne izazove nezavisnog novinarstva sa fokusom na društveni kontekst Srbije i regiona.

Program Beldoksa imaće i vrlo ambicioznu prezentaciju VR selekcije u tehnički kompleksnijoj postavci nego lane. I profesionalni segment - Beldocs industry program, ove godine će skoro u potpunosti biti održan onlajn, što uključuje treninge za razvoj projekata, pičinge, panele, master klasove, Beldoks market...

VR program 13. Beldoksa, predviđen u bioskopu “Balkan”, obuhvata, između ostalog, domaću premijeru VR instalacije “Voiding the Void” beogradske umetnice Ane Knežević, koja živi i radi u Njujorku, te ostvarenja “-22,7 °C” i “Ajauaska - kosmičko putovanje” Jana Kounena, koji će održati i onlajn master klas.

Beldoks akademija, profesionalni program za usavršavanje međunarodnih filmskih projekata, ove godine u fokus stavlja VR/AR projekte u razvoju.

Producentkinja Beldoks akademije Marija Vukić najavila je da se radionica sastoji od uvodnog predavanja u vezi sa digitalnim tehnologijama i sadržajima, masterklasa i razgovora sa priznatim VR autorima, do konkretnog rada na razvoju projekata. Tokom dvodnevnog intenzivnog programa učesnici će imati priliku da razviju svoje projekte uz pomoć tutora kroz pojedinačne jedan na jedan treninge i zadatke, u cilju što boljeg predstavljanja svojih radova pred tročlanom komisijom koja će odlučivati o najboljem projektu.

Srpska ostvarenja imaće mesto i u Beldocs Industry programu, gde će osam projekata u okviru Serbian Docs in Progress biti predstavljeno međunarodnim filmskim profesionalcima, agentima prodaje, distributerima, producentima, predstavnicima televizija, drugih evropskih festivala, preko striminga uživo iz prostora Nove Iskre na Dorćolu.

Beldoks su ove godine podržali Evropska unija kroz program Kreativna Evropa (Media), Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Filmski centar Srbije, ambasade Holandije, Norveške, Švajcarske, Izraela i Slovenije, Fondacija Hajnrih Bel, Italijanski kulturni centar, Austrijski kulturni forum, Gete Institut, Francuski institut, AC/E (Ačion Cultural Espanola), Norveški filmski institut, Slovenački filmski centar, Filmski centar Crne Gore, bioskop "Balkan" i Fondacija "Saša Marčeta".

Festivalski sajt je beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: Nemanja Stojanović

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav