• Search form

29.10.2015 | 15:21

Glasnik najbolji izdavač 2015.

Glasnik najbolji izdavač 2015.

Najboljim izdavačem 2015. godine u Srbiji proglašena je državna kuća Službeni glasnik, dok je nagrada za izdavački poduhvat ravnopravno dodeljena monografiji “Vuk naš nasušni” Milovana Vitezovića o Vuku Stefanoviću Karadžiću, u izdanju “Pravoslavne reči” iz Novog Sada, i ediciji Filološkog fakulteta “Jezik i književnost” na ruskom jeziku.

U užem izboru za nagradu za izdavača godine, dodeljenu 29. oktobra na 60. Sajmu knjiga u Beogradu, bili su Kreativni centar, Catena Mundi, Logos i Arhipelag iz Beograda, te Agora iz Zrenjanina.

Prema navodima žirija,  kojim je predsedavao prof. dr Dragan Simeunović, Službeni glasnik je u vremenu obeleženom nestankom velikih državnih izdavača “donekle uspeo da popuni prazninu".

Ističući da Službeni glasnik već godinama spada u red najplodnijih i po izdavačkom dijapazonu i objavlјenim sadržajima, najkvalitetnijih izdavača, žiri je konstatovao da ni tu kuću “u proteklim godinama nisu mimoišle razne izdavačke slabosti i promašaji, ali je ove godine “nesumnjivo jedna od onih izdavačkih kuća koje zaslužuju epitet izdavača godine”. Žiri je naveo i da je Glasnik, kao i drugi izdavači smanjio broj novih izdanja, ali je “ipak smogao snage da napravi značajan iskorak u smeru dinamičnije i selektivnije izdavačke produkcije, više težeći nego ranije aktuelnim sadržajima iz domena književnosti, nauke i umetnosti”.

O tome, kako je istaknuto, svedoče naslovi kao što su “Put Islama” Radeta Božoviča, “Zelena” Mišela Pastura, “Đurđevdan i drugi datumi” Miroslava Josića Višnjića, knjiga o operskom pevaču Živanu Saramandiću, drugo kolo dela Stanislava Vinavera, “Filmus” Slobodana Šijana, “Kosovo i Metohija u člancima i raspravama saradnika Etnografskog instituta SANU”, “Ma Belle – prva američka dama Srbije” Maje Herman Sekulić, “Između krajnosti", Muharema Bazdulјa, “Srbija na zapadu” Denisa Kuliša, kao i niz knjiga za decu, kao što je “Čudesni podvizi Azbučka prvog u 30 slova”, autora Dejana Aleksića, koji je ilustrovao Luka Tilinger i još mnogih drugih.

Službeni glasnik, istakao je žiri, ostvaruje i “širu kulturnu misiju” realizacijom projekata kao što je objavlјivanje i sistematizovanje etnografskog i istoriografskog nasleđa na tragu misije Jovana Cvijića i digitalizacija “Novina serbskih” Dimitrija Davidovića koje su izlazile više od sto godina. Takođe, pohvaljen je i projekat “Frekvencijski rečnik srpskog jezika”.

Službeni glasnik je, inače, objavio u periodu od prošlogodišnjeg do 60. Sajma knjiga oko 185 izdanja u oblasti leksikografije, društvene misli i pravne nauke, kulture i umetnosti, književne teorije, književnosti i publicistike... Početkom ove godine dobio je novu v.d. direktorku Jelenu Trivan, nekadašnju visoku funkcionerku Demokratske stranke, koja se povukla iz politike, a na tom mestu zamenila je smenjenog Radoša Ljušića.

Žiri 60. Sajma knjiga proglasio je izdavačkim poduhvatom  godine knjigu “Vuk naš nasušni”, opisujući je kao “autorski monument” u koji je Milovan Vitezović pretočio višedecenijsko bavlјenje delom, životom i reformatorstvom Vuka Stefanovića Karadžića. Vitezović je svom istraživanju pridružio sudove Vukovih savremenika kao i izučavalaca te oblasti do danas. Monografija je bogato ilustrovana savremeno opremlјena i predstavlјa pregled cele epohe, osvetljavajući Vuka Karadžića kao pojedinca – čoveka, i kao kulturnog junaka, istakao je žiri, koji su činili, uz prof. Simeunovića, i Vesna Kapor, Milica Lilić, prof. Slobodan Kanjevac i Srba Ignjatović.

Biblioteka “Jezik i književnost” Filološkog fakulteta u Beogradu, koja je ravnopravno dobila nagradu za izdavački poduhvat, predstavila je srpsku usmenu i srednjovekovnu književnost, kao i bitne domašaje srpske i ruske nauke o književnosti i kulturnim vezama.Okupila je priloge niza eminentnih znalaca koji su, uz doprinos vrsnih prevodilaca, postigli izuzetan tematski i vremenski zahvat, istakao je žiri, koji je u uži izbor uvrstio bio i “Pisma 1832-1881” Fjodora Dostojevskog, u izdanju Logosa iz Beograda, jubilarno izdanje izabranih dela Branka Ćopića povodom stogodišnjice rođenja, u izdanju Zavoda za udžbenike, te “Srpski biografski rečnik” Matice srpske.

Nagrada za najbolju dečju knjigu dodeljena je ravnopravno “Neobičnim pričama o sportistima sveta i Srbije” Raše Popova, u izdanju Booklanda, i ediciji “Ovako se živelo – Lepenski vir” Kreativnog centra.  

Raša Popov u nagrađenoj knjizi na tragovima stvarnih događaja iz života poznatih i uspešnih sportista gradi zanimlјiv i čitlјiv svet neobične duhovitosti i lucidnosti. Na taj način vaspitno deluje na razvoj dečje kreativnosti i podstiče formiranje etičkih i estetskih vrednosti kod mladih čitalaca, naveo je žiri.

Knjiga “Lepenski vir” je vredna zato što doprinosi da mladi čitaoci saznaju nešto više o tome kako su u mezolitu i neolitu živeli stanovnici područja Đerdapske klisure. Posebno je važno i to da se mladi čitaoci uvode u različite metode istraživanja i naučnog zaklјučivanja, gde im se sa mnogo topline otkrivaju najzanimlјiviji detalјi iz tog čudesnog naselјa.

Kreativni centar imao je u užem izboru i knjigu “(Ne) pitaj me kako sam” Ivane Lukić, a Bookland ediciju “Velikani”. Takođe, u užem izboru bila je i knjiga Gordane Timotijević “O Aždu i bostanu”, u izdanju Pčelice iz Čačka.

Nagrada za najbolјeg izdavača iz dijaspore u 2015. godini dodeljena je ravnopravno Zapadnoameričkoj eparhiji Srpske pravoslavne crkve (SPC) i izdavačkoj kući “Sebastian Press” iz SAD za izdanje knjige “Hrišćanska baština Kosova i Metohije – istorijsko i duhovno središte srpskog naroda” (The Christian Heritage of Kosovo and Metohija), te Mitropoliji crnogorsko-primorskoj, odnosno Izdavačko-informativnoj ustanovi “Svetigora”, za izdanje ”Cetinjski manastir”.

Knjiga “Hrišćanska baština Kosova i Metohije – istorijsko i duhovno središte srpskog naroda” predstavlјa, kako je naveo žiri, sveobuhvatni uvid u riznicu srpske srednjovekovne istorije i kulture koja čuva neka od najvećih dostignuća hrišćanske civilizacije, umetnosti, arhitekture i književnosti. O tome u knjizi piše više od 50 domaćih i stranih autoriteta u naučnim studijama o mnogim i važnim temama iz umetnosti, istorije, politike i književnosti. Tekst oplemenjuje oko 900 ilustracija manastirskih svetinja, fresaka i ikona kao i mape, dokumenti i druga fakta. Knjiga uklјučuje i perspektivu iz koje su nas i drugi videli, pa tako ona u periodu od više osam vekova, jeste i sama spomenik i srpske kosovometohijske baštine i svedočenja pred kulturnim svetom.

Cetinjski manastir, u kojem je štampana prva ćirilična knjiga na slovenskom jugu 1494. godine, čekao je više od pet vekova da se o njemu objavi knjiga. Monografija “Cetinjski manastir”, kako je naveo žiri, predstavlja kapitalno delo koje vodi čitaoca kroz uzbudlјive vekove i borbe za očuvanje pravoslavne vere i slobode srpskog naroda. Ujedno, ona je dragoceno svedočanstvo o običajima, kulturi i upražnjavanju religioznosti naroda Crne Gore kroz analizu adekvatnih i stručno odabranih izvora o tome.

Posebno priznanje za doprinos u oblasti nauke dodeljeno je ravnopravno Ćemalu B. Dolićaninu, Anatoliju B. Antoneviču za knjigu “Dynamical Systems Generated by Linear Maps” i Učitelјskom fakultetu u Beogradu za “Leksikon obrazovnih termina”.

U užem izboru bile su knjige “Srbi 1903-1914: Istorija ideja” Miloša Kovića, u izdanju kuće Clio iz Beograda, “Geopolitika destrukcije” Ljubiše Despotovića, u izdanju Kirosa iz Sremskih Karlovaca, te “Zbitije velikog rata” Miloša Kneževića, u izdanju Instituta za političke studije iz Beograda.

Specijalno priznanje za izdavača u 2015. godini dodeljeno je Ars Libri – Zadužbini Vladete Jerotića, a specijalno priznanje za knjigu dobila je Književna zajednica “Borisav Stanković” iz Vranja za knjigu Jovana-Hadži Vasilјevića “Južna stara Srbija”.

Najlepšom knjigom na 60. Sajmu knjiga proglašena je knjiga “FILMUS – Priče o fimu Slobodana Šijana”, u opremi Miloša Majstorovića i Slobodana Šijana, u izdanju “Službenog glasnika” iz Beograda.

Nagrađena knjiga, kako je naveo žiri, odmah privlači pažnju minimalističkim rešenjem korica.

“Obilјe vizuelnog materijala je znalački i pregledno predstavlјeno. Eklektični stl i tipografsko bogatstvo pobolјšavaju utisak dobre grafičke organizacije, što je redak slučaj. Kvalitet tehničkih aspekata knjige takođe je na visokom nivou. Sveukupno, ova knjiga manjeg formata ostavlјa veliki utisak”, naveo je žiri za dodelu nagrade “Bogdan Kršić” za najlepšu knjigu, koji su činili profesor Fakulteta primenjenih umetnosti Jugoslav Vlahović (predsednik) i Tijana Kojić i Olivera Batajić Sretenović, docenti na FPU.

Specijalno priznanje za mladog dizajnera dodelјeno je Metaklinici iz Beograda za opremu knjige “Dušanovac. PoštaSaše Ilića.

“Klasično tipografsko rešenje osnovnog teksta smenjuju slobodni rukopisni naslovi i raznovrsne duoton ilustracije. Znalački i sa merom obikovan sadržaj doneo je ovoj knjizi priča vizuelnu dinamiku i kvalitet”, istakao je žiri.

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav