• Search form

24.11.2011 | 12:01

Forum Beograd 2011

Forum Beograd 2011

Međunarodna konferencija “Forum Beograd”, u okviru inicijative “A Soul for Europe” biće održana 26. novembra u Kulturnom centru Grad, a okupiće predstavnike civilnog društva, politike, biznisa i kulture, aktivne na lokalnom, regionalnom i evropskom nivou, koji će učestvovati na panelima posvećenim pitanjima depolitizacije kulture, odnosa biznisa i kulture i koncepta evropske kulturne prestonice.

Jedan od glavnih ciljeva inicijative “A Soul for Europe”, poreknute 2004. godine u Berlinu, jeste davanje većeg značaja kulturi kako na lokalnom, tako i na evropskom nivou, pa će i ovoga puta učesnici “Foruma Beograd”, razgovarati i o Evropi kao kulturnoj tvorevini, jednistvenom evropskom identitetu i ulozi gradova i regiona.

Konferenciju će otvoriti ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković i ambasador Holandije Lauern Stokvis.

Među učesnicima su najavljeni Biljana Srbljanović (dramaturškinja), Igor Štiks (pisac), Ljubiša Ristić (pozorišni reditelj), Pier Luigi Sacco (profesor Ekonomije kulture iz Milana), Volker Hassemer (bivši senator za kulturu grada Berlina i osnivač A Soul for Europe), Teo Celakoski (Pravo na Grad, Zagreb), Nele Hertling (umetnička direktorka Evropske kulturne prestonice Berlin 1988), predstavnici lokalnih biznis kompanija, predstavnici gradova budućih “evropskih prestonica kulture” kao što su Umea (Švedska), Marselj (Francuska), Siena (Italija), kao i predstavnici civilnog društva iz Srbije.

Prvi panel “Kultura i biznis - Novi horizonti” posvećen je mogućnostima saradnje bisnis i kulturnog sektora u društveno-ekonomskom razvoju društva, načinima na koje je moguće uspostaviti efikasnu i održivu međusektorsku društvenu odgovornost, mogućnostima uključenja javnog sektora u te procese i primerima dobre prakse koji bi mogli biti primenjeni i u Srbiji i regionu.

Moderator je Volker Hassemer iz inicijative “A Soul for Europe”, a ključno izlaganje imaće Pier Luigi Sacco, profesor na IULM Univerzitetu u Milanu.

Kao panelisti su najavljeni Valeria Marcolin iz inicijative ”A Soul for Europe”, Milica Pekić iz organizacije Kiosk u Beogradu, predstavnik kompanije “Delta”, Andrea Brbaklić iz Erste banke u Beogradu i Milosav Marinović iz Smart kolektiva u Beogradu.

Druga panel diskusija posvećena je mogućnostima da civilno društvo postane relevantniji i važniji činilac u donošenju odluka i stvaranju novih strategija. Da li je kultura samo sredstvo za kratkoročne političke interese i promociju njihovih aktera, jedno je od ključnih pitanja na koja će pokuštai da odgovore učesnici, kreirajući ujedno mapu potencijalnih rešenja.

Moderator diskusije je direktor KC Grad Dejan Ubović, uvodno izlaganje imaće Stina Oscarson iz Švedskog radija, a među panelistima su najavljeni članica Gradskog veća za kulturu Beograda Vesna Marjanović, Volker Hassemer, Igor Štiks, Biljana Srbljanović, Ljubiša Ristić i Teodor Celakoski.

Završni, treći panel posvećen je temi evropskih prestonica kulture, povodom kandidature Beograda za taj status 2020. godine, a biće reči o iskustvima drugih gradova, najboljim i najgorim praksama, ulozi vicilnog društva u procesu realizacije projekta evropske prestonice kulture, mogućnostima obezbeđivanja dugoročnosti takvih projekata i načinima na koje je moguće sprečiti da kratkoročni politički interesi ne ugroze učešće nezavisne kultursne scene.

Moderator je Nele Hertling, umetnička direktorka projekta “Berlin - evropska prestonica kulture 1988”, potpredsednica Akademije umetnosti u Berlinu i članica strateške grupe inicijative “A Soul for Europe”.

Uvodno izlaganje održaće Trevor Davies, koji će govoriti na osnovu iskustava Orhusa (2017) i Kopenhagena (1996), a među učesnicima diskusije su najavljeni predsednik Odbora “Beograda 2020” Aleksandar Peković, direktorka Jugokoncerta Biljana Zdravković, koja je i članica rukovodstva Asocijacije evropskih festivala i inicijatorka projekta “Orkestar bez granica”, te Fredrik Lindegren iz projekta “Umeo 2014” i Yuriy Vulkovsky, izvršni direktor Fondacije za urbane projekte i istraživanja i član strateške grupe inicijative “A Soul for Europe”, profesorka Milena Dragićević-Šešić sa univerziteta umetnosti u Beogradu i Sandrina Martins iz projekta “Marsej - evropska prestonica kulture 2013”.

Prema navodima organizatora, “Forum Beograd” nije samo konferencija, već deo procesa definisanja uloge civilnog društva kako u Srbiji, tako i u regionu jugoistočne Evrope kao važnog činioca u razvoju društva.

Slične konferencije organizovane su proteklih godina u različitim gradovima širom Evrope, a prvi put “Forum Beograd” održan je 2007. godine, takođe u organizaciji Kulturnog fronta, u saradnji sa inicijativom “A Soul for Europe” i Felix Meritis fondacijom iz Amsterdama.

Prvi “Forum Beograd” iznedrio je i deklaraciju koja je ponuđena političarima na potpisivanje, između ostalih i predsedniku Srbije Borisu Tadiću.

Dvodnevni skup bio je obeležen živom raspravom o složenom procesu stvaranja zajedničkog evropskog kulturnog identiteta, zasnovanog na upoznavanju, prihvatanju i prožimanju kulturnih različitosti, kao i afirmisanju kulture kao preduslova opšteg socio-ekonomskog razvoja društva. Već prvim izlaganjima dvodnevni skup je ukazao i na paradokse u vezi sa idejom "duše Evrope", postavljajuci pitanje da li ona zaista postoji u realnosti ili je tek treba izgrađivati.

Zajedničko za mnoga izlaganja bio je stav da je neophodno bolje upoznavanje ljudi u različitim zemljama u Evropi radi razvoja saradnje i društva uopšte, u čemu kultura ima jednu od ključnih uloga, kako na regionalnom nivou, tako i u smislu njegove integracije u EU, ali i na nivou cele Evrope.

“Forum Beograd” održan je i 2008. godine, u Palati Srbija, a među gostima je bio i čuveni poljski intelektualac i osnivac pokreta “Solidarnost” Adam Mihnjik koji je naglasio potrebu evropske integracije Srbije, iako se kritički osvrnuo i na taj proces i samu EU, kao i na stanje u bivšim komunističkim, ali i zemljama zapadnih demokratija u Evropi.

Mihnjik je u prilično tmurnom svetlu predstavio situaciju u istočnoevropskim zemljama dve decenije posle pada komunizma, ocenjujući da su na delu ili putinizam ili berluskonizam - kako je opisao forme vladavine u većini postkomunističkih zemalja.

“Sve ima, ali ništa nema… Parlament nije parlament, ljudska prava nisu ljudska prava, nezavisni mediji nisu nezavisni, tržište nije tržište”, rekao je Mihnjik, dodajući da taj fenomen u različitim oblicima postoji u svim bivšim komunističkim zemljama, te da suština nije u ideologiji, već u načinu vladanja.

Dvodnevni skup otvorio je tadašnji ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, koji je istakao važnost saradnje civilnog društva, kulture, politike i biznis sektora, radi opsteg drustvenog razvoja.

“Partnerstvo na različitim nivoima, od države do gradova, kao i inicijative civilnog društva, u predstojećem procesu su neophodni i dobrodošli”, rekao je tada Bradić i dodao da uspostavljanje uspešnog partnerstva javnog i civilnog sektora zahteva i maštovito razumevanje kulture i umetnosti i načina na koje oni funkcionišu.

Osim u Beogradu, po uzoru na “Forum X” model, slični skupovi održani su i Tbilisiju, Pečuju, Skoplju, Lionu, Sofiji, Klužu, Istanbulu, Vroclavu...

Osnovna ideja inicijative “A Soul for Europe”, koju promoviše i “Forum Beograd”, jeste da je Evropa kulturni projekat, što znači da joj je potreban stalan dijalog i partnerstvo između političara i svih odgovornih za vođenje politike s jedne strane, i civilnog društva, s druge strane, da bi se ojačala participativna demokratija i da bi se time omogućilo stvaranje ujedinjene i otvorene Evrope Evropljana.

Inicijativa “A Soul for Europe” započeta je 2004. godine, a njen moto originalno potiče od bivšeg predsednika Evropske komisije Žaka Delora (Jacques Delors), koji je svojevremeno poručio da je “EU došla do trenutka u svojoj istoriji u kojem se kulturna dimenzija više ne može ignorisati”.

Sajt “Foruma Beograd” je www.forumbelgrade.net, a inicijative “A Soul for Europe” www.asoulforeurope.eu

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav