• Search form

27.06.2013 | 22:54

Finale Mangelosa u Remontu

Finale Mangelosa u Remontu

Izložba finalista nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2013. godinu biće otvorena 1. jula u galeriji Remont, kada će biti proglašen i dobitnik tog prestižnog priznanja koje podrazumeva šestonedeljni boravak u umetničkom centru ISCP (International Studio and Curatorial Program) u Njujorku i samostalnu izložbu.

Finalisti nagrade “Mangelos” za 2013. godinu - Ana Krstić, Nemanja Lađić, Marko Marković, Ana Nedeljković i Saša Tkačenko, pojedinačno će predstaviti svoj rad članovima žirija pre otvaranja izložbe, nakon čega će žiri doneti konačnu odluku o dobitniku/ci i saopštiti je na samom otvaranju.

Žiri radi u sastavu: Jelena Veljković (istoričarka umetnosti i nezavisna kustoskinja), Una Popović (istoričarka umetnosti i kustoskinja Muzeja savremene umetnosti Beograd), Jelena Spaić (istoričarka umetnosti i kustoskinja Galerije FLU u Beogradu), Srđan Tunić (istoričar umetnosti i kustos, jedan od autora edukativnog i istraživačkog  projekta Kustosiranje) i umetnik Slobodan Stošić (dobitnik nagrade Mangelos za 2012. godinu).

Žiriju će se u finalnom krugu pridružiti i gostujući član Aron Levi, izvršni direktor i glavni kustos Slought fondacije iz Filadelfije.

Među finalistima nagrade “Mangelos” je dvoje mladih umetnika koji su bili u užem izboru i 2012. godine - Ana Krstić i Saša Tkačenko.

       Ana Krstić, Kancelarijska umetnost #12, 2011. Beograd

Ana Krstić, rođena 1978. u Valjevu, diplomirala je 2009. vajarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu. Izlagala na više grupnih i dve samostalne izložbe u zemlji i inostranstvu (Irska, Austrija, Grčka, Rumunija). Dobitnica je nagrada "Vladeta Petrić vajar" i nagrade publike na 25. Memorijalu "Nadežda Petrović" u Čačku. Osnovu njenog rada čini konceptualni pristup medijima u kojima se najčešće izražava (instalacija, skulptura, perfromans, video), korišćenje, kombinovanje, rekontekstualizovanje različitih sadržaja i vizuelnih referenci od pop kulture do ovdašnjeg istorijskog nasleđa. Opserviranju i komentarisanju fenomena i situacija koje utiču na i definišu svakodnevni život (kao neodvojivi deo same kreativne prakse) prilazi sa idejom da ispituje pozicije i mogućnosti umetnosti u društvu.

Nemanja Lađić, rođen 1984. godine u Beogradu, takođe je zavrsio FLU u Beogradu (vajarski odsek, klasa prof. Mrđana Bajića), kao i Transmedija post-diplomske studije na Sint-Lukas univerzitetu u Briselu. Izlagao je pet puta samostalno u Srbiji i učestvovao na dvadesetak grupnih izložbi u Srbiji, Italiji, Austriji i Belgiji. Za vreme studija dobio je nekoliko studentskih nagrada za skulpturu i kratke filmove. Radi instalacije i video radove koji su uglavnom inspirisani principima optike, realnog i imaginarnog prostora, ali i aktuelnim problemima digitalizacije, graničnim oblastima između fizičkog i digitalnog…

       Nemanja Lađić, The Cave Piece, HD video, 2'41'', 2013.

Marko Marković, rođen 1984. godine u Beogradu, takođe je studirao vajarstvo na FLU, u klasi Mrđana Bajića. Bavi se medijem skulpture i crteža.

         Marko Marković, Bez naziva, grafitna olovka, 235x 580cm 150x150 cm, zid Galerije FLU, izložba Velika očekivanja, Dom omladine Beograda, 2012. foto Ivan Zupanc

Ana Nedeljković, rođena 1978. godine u Beogradu, diplomirala je na FLU, na odseku za slikarstvo, a doktorirala je na istom fakultetu 2012. Bavi se crtežom, instalacijom, animiranim filmom i edukacijom u oblasti savremene umetnosti. Za animirani film “Rabbitland”, koji je uradila sa Nikolom Majdakom mlađim, dobila je nagradu Kristalni medved u programu “Generacija 14plus” na 63. Berlinalu.

        Rabbitland, Ana Nedeljković & Nikola Majdak Jr

Saša Tkačenko, rođen 1979. godine u Majdanpeku, diplomirao je vajarstvo 2007. godine na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, a usavršavao se na Letnjoj umetničkoj akademiji u Salcburgu. Osnivač je festivala Sound and visions (2010) u Majdanpeku, čije se četvrto izdanje održava od 28. do 30. juna. Na tom festivalu radi i kao selektor vizuelnog programa. Tkačenko je s grupom umetnika pokrenuo ove godine i veb magazin za savremenu umetnost Supervizuelna.com.

Njegovi radovi “Perfect ride” i “Higijena” nalaze se u kolekciji Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i Telenor kolekciji savremene srpske umetnosti.

          Saša Tkačenko, 350x250x150cm, Narodni muzej Beograd, 2013. Foto: Goran Micevski

Polazeći od vizuelnih manifestacija, simbola i predstava određenih pojava, koje teži da razume i analizira, a koji su deo kolektivne percepcije i vizuelne kulture, Tkačenko metodom redukovanja formalnog jezika prevodi te fenomene na svedene slike, istovremeno se poigravajući njihovim sadržajem i zadatim značenjima.

Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” dodeljuje se vizuelnim umetnicima do 35. godine života koji se aktivno bave umetnošću, državljani su Srbije i imaju najmanje jedan umetnički rad realizovan tokom prethodne dve godine. Nagrada se dodeljuje za osoben i izvanredan višegodišnji umetnički rad, koji podrazumeva zaokruženo kritičko i estetsko promišljanje i realizaciju, ostvarene u kontinuitetu.

Rezidencijalni šestonedeljni boravak u ISCP-u predviđen je u periodu između 1. oktobra 2013. i 31. marta 2014. godine, a obezbeđeni su troškovi vize, zdravstveno osiguranje, putni troškovi, smeštaj i dnevnice.

Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos”, koja nosi ime značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije, ove godine će biti dodeljena 12. put, uz podršku: Fondacije za civilno društvo (Foundation for a Civil Society), Fonda za međusobno razumevanje (Trust for Mutual Understanding) i Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

Dodelu nagrade organizuju Remont - nezavisna umetnička asocijacija iz Beograda i Fond “Ilija & Mangelos” iz Novog Sada.

Nagradu su ustanovili 2002. godine Centar za savremenu umetnost u Beogradu i Fond za civilno društvo (The Foundation for a Civil Society - FCS) iz Njujorka, kao deo regionalnog projekta YVAA (Young Visual Artists Awards), koji podrazumeva dodelu nagrada mladim umetnicima u svakoj od zemalja uključenih u tu mrežu.

(SEEcult.org)

Dragan Ilic i Zoran Popovic, Ritopek, 2007.
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav