• Search form

05.09.2010 | 10:29

Eksperimentalni festival Eho

Eksperimentalni festival “Eho”, koji obuhvata muziku, video, animacije, programiranje, performanse, instalacije i munje sa Teslinog kalema, biće održan od 9. do 11. septembra na Kalemegdanu, čime započinje dugoročni švajcarsko-srpski projekat istog naziva, čija je autorka konceptualna umetnica i profesorka Marica Radojčić, a producent je udruženje UMNA - Umetnost & Nauka.

Eksperimentalni festival Eho

Eksperimentalni festival “Eho”, koji obuhvata muziku, video, animacije, programiranje, performanse, instalacije i munje sa Teslinog kalema, biće održan od 9. do 11. septembra na Kalemegdanu, čime započinje dugoročni švajcarsko-srpski projekat istog naziva, čija je autorka konceptualna umetnica i profesorka Marica Radojčić, a producent je udruženje UMNA - Umetnost & Nauka.

Marica Radojčić je sa Danijelom Buesom (Daniel) iz Švajcarske sačinila i izbor ostalih umetnika koji učestvuju, a to su, osim njih dvoje, i Antoan Šeseks (Antoine Chessex), Saskija Edens (Saskia), Kristijan Lihtenberg (Christian Lichtenberg) i Knut Remond iz Švajcarske, te Nenad Jeremić i Anando Nikolić iz Srbije, kao i Manja Ristić (koja je i iz Hrvatske).

Takođe, pozvani su i drugi umetnici, pa će tako Igor Štanglicki i Marko Jevtić održati koncert 9. septembra u Kazamatima Vojnog muzeja, nakon nastupa Buesa (udaraljke/elektronika), Remonda (DIY-elektronika) i Manje Ristić (violina/elektronika), koji će nastupiti i na koncertima naredna dva dana, pored Šeseksa (saksofon/elektronika) i Jeremića (video/programiranje).

Ivan Kadelburg (elektronika) nastupiće 10. septembra u ponoć sa Štanglickim (DJ nastup back to back), a u završnici festivala “Eho” imaće u Kazamatima solo nastup.

Lihtenburg će se predstaviti video-instalacijom “Brennpunkt”, Saskija Edens videom i performansom “Vuk”, Jeremić video-audio instalacijom, a Marica Radojčić instalacijom “Crni izvor” i video projekcijom na velikom kamenom zidu preko puta Kazamata.

Za 10. i 11. septembar je najavljen i performans sa Teslinim kalemom iz Muzeja Nikole Tesle, pomoću kojih će se praviti posebni performansi i svetlosni efekti na prostoru ispred Kazamata.

Festival obuhvata i dokumentarne fotografije Lihtenberga nastale tokom trajanja projekta. Najavljene su i radionice, diskusije, sastanci i susreti neformalne forme, ali u okviru projekta, čiji je cilj intenziviranje razumevanja i zajedničko stvaralaštvo, kao i postavljanje čvrstih osnova za buduću dugoročnu saradnju.

Prema grčkoj mitologiji Eho, Ηχώ je bila nimfa čije je zadatak bio da neprestano priča Heri, vrhovnoj boginji stare grčke mitologije, i tako je spreči da uhvati muža Zevsa u nekoj u njegovih mnogobrojnih prevara. U moderno doba eho se definiše kao refleksija zvuka koji dolazi do slušaoca izvesno vreme nakon direktnog zvuka.

Tipični primeri eha su oni koji dolaze sa dna bunara, od neke zgrade, ili od zidova neke zatvorene sobe. Zasnovano na toj ideji, kao i na složenim značenjskim slojevima “eha” razvijanim kroz istoriju, plan je da se razvije dugoročni švajcarsko-srpski projekt u kojem bi radilo desetak umetnika radi ostvarenja nekoliko zajedničkih dela, navela je Marica Radojčić povodom projekta “Eho”.

Na kraju projekta “Eho”, nakon post-produkcije u Švajcarskoj, biće izdat zajednički muzički CD, DVD i knjiga sa štampanim zajednički stvorenim video i likovnim materijalom, kao i dokumentacijom o projektu.

UMNA je nezavisno udruženje stvaralaca, osnovano 1998. godine, a bavi se istraživanjima uzajamnih veza umetnosti i nauke.

Osnivač i predsednica tog udruženja je profesorka i umetnica Marica Radojčić, čije stvaralaštvo karakteriše, pored istraživanja filozofskih, matematičkih i metafizičkih ideja, i eksperimentisanje različitim medijima. Marica Radojčić je diplomirala, magistrirala i doktorirala matematiku na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu, gde je godinama predavala, a jedan je od osnivača Grupe za digitalnu umetnost na Interdisciplinarnim magistarskim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu.

Izlagala je od 1982. na niz samostalnih i grupnih izložbi. Stvarala je i izlagala u SAD, Nemačkoj, Belgiji, Francuskoj, skandinavskim zemljama, Južnoafričkoj Uniji, Austriji.

U Galeriji Matice srpske 2009. godine otvoren joj legat sa radovima koji predstavljaju presek njenog celokupnog stvaralaštva.

Radovi Marice Radojčić nalaze se i u Galeriji umetnika Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

Glavni pokrovitelj festivala “Eho” je Prohelvecija, pomogli su Sekretarijat za kulturu Grada Beograda, Vojni Muzej i mnogi drugi. Program festivala “Eho” nalazi se u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav