• Search form

20.10.2019 | 21:16

Egipat počasno na Sajmu knjiga u Beogradu

Egipat počasno na Sajmu knjiga u Beogradu

Nacionalni štand Egipta, zemlje počasnog gosta 64. Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu, svečano je otvoren 20. oktobra u prisustvu ministara kulture dve zemlje, a uz promocije knjiga, nudi posetiocima i radionice, razgovore o prevođenju, izdavačkoj industriji i drugim temama u oblasti književnosti, ali i muzičke nastupe i filmske projekcije.

Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević istakao je da dve zemlje imaju šta da ponude jedna drugoj, jer su prijateljske i “dva naroda su se u teškim izazovima toplo razumeli, prepoznavali i preko uzburkanih tokova istorije pružali ruke jedni drugima”.

Vukosavljević je izrazio uverenje da program na egipatskom štandu predstavlja korak ka zbližavanju dve zemlje.

“Svedočimo o više od 5.000 godina jednog kulturnog, religijskog i društvenog razvoja koji je egipatsku civilizaciju učinio najamblematičnijim znakom svetske kulturne baštine”, naglasio je Vukosavljević, koji je prethodno sa saradnicima imao sastanak sa delegacijom Egipta na čelu sa ministarkom kulture Ines Abdel Dajem. Vukosavljević je tom prilikom istakao da dve države i dva naroda “povezuje dugo istorijsko i provereno prijateljstvo koje nije samo politička forma, već predstavlja iskreno uverenje građana” tih zemalja.

Egipatski štand svečano je otvorila ministarka Ines Abdel Dajem, koja je izrazila uverenje da će egipatsko prisustvo na 64. Sajmu knjiga pokazati stvaralačke pokrete njene zemlje.

Takođe, istakla je i nastojanje Egipta da upozna druge kulture i uspostavi civilizacijski dijalog radi afirmisanja najvećih ljudskih vrednosti.

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić poželeo je gostima dobrodošlicu, ističući da je Sajam knjiga još jedna prilika da se izdavači, pisci i publika susretnu, razmene iskustva i misle o knjigama.

“Prošle godine smo obeležili 110 godina diplomatskih odnosa dve zemlje, i ovo je još jedna prilika da se kulture naših narodi bolje upoznaju. Posetioci sajma će imati priiku da upoznaju ogromnu kulturu i tradiciju koju Egipat baštini. Takođe, i da se upoznaju sa plejadom egipatskih pisaca koji su cenjeni u svetu”, istakao je Radojičić.

Program na egipatskom štandu, između ostalog, obuhvata radionice slikanja i bojanja, kao i arapske kaligrafije, ali i pravljenja lutaka.

Za 21. i 22. oktobar najavljen je nastup Hasana Zakija na tradicionalnom žičanom instrumentu oud.

U Sali “Vasko Popa” 21. oktobra biće održan okrugli sto “Sajmovi knjiga i izdavačka industrija”, uz učešće predsednika Međunarodnog sajma knjiga u Kairu dr Haitama Al haj Alija, koji je govorio i na svečanom otvaranju 64. Sajma knjiga, uz srpskog pisca Milovana Vitezovića, koji je zvanično otvorio tu manifestaciju.

Za 22. oktobar u Sali “Borislav Pekić” najavljen je seminar “Egipatska književnost prevedena na srpski jezik”, a na pozornici u Hali 2C nastupiće baletska trupa Kairske Opere, koja je prve sajamske večeri gostovala i u Narodnom pozorištu.

Između ostalog, 23. oktobra u Sali “Ivo Andrić” biće predstavljena knjiga “Srbija u očima Egipta”, koju je priredio ambasador Egipta u Beogradu Amr Alguvejli, a potom će na egipatskom štandu biti reči o poeziji Mohameda Bagdadija.

Na egipatskom štandu 24. oktobra biće predstavljena i poezija Tarika Tajeba, a počeće i trodnevna radionica dečje karikature, koju vodi umetnik Hani Šems.

O iskustvu prevođenja srpske književnosti na arapski jezik biće reči 25. oktobra u Sali “Vasko Popa”, a u Sali “Dobrica Erić” reditelj Ahmed Avad govoriće o razvoju egipatske filmske industrije.

Za 26. i 27. oktobar najavljene su i projekcije egipatskih filmova “Diary of a country prosecutor” (režija Tawfiq Saleh) i “The collar and the bracelet” (Khairy Beshara).

Pretposlednjeg sajamskog dana, 26. oktobra, biće predstavljena i knjiga “Kairo u hiljadu godina” Gamala Gitanija, uz učešće prof. Tariaka El-Tahera, dr Dragane Đorđević, Marije Obrenović i Vladislava Bajca.

Beogradski sajam knjiga ima počasnog gosta od 2002. godine, a do sada su to bile: Norveška (2002), Kanada (2003), Francuska (2004), Velika Britanija (2005), SAD (2006), Italija (2007), Japan (2008), Grčka (2009), Švedska (2010), portugalski jezik (2011), Mađarska (2012), Poljska (2013), Kina (2014), Rusija (2015), Iran (2016), Nemačka, Austrija, Švajcarska i Lihtenštajn - zemlje nemačkog govornog područja (2017) i Maroko (2018).

*Foto: MKI

(SEEcult.org)

Raša Todosijević, Was ist Kunst?
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav