• Search form

31.01.2011 | 15:17

Digitalizacija savremene umetnosti za Europeanu

Projekat “Digitalizacija savremene umetnosti (Digitising Contemporary Art - DCA), koji su pokrenuli Evropska komisija i konzorcijum koji čine 25 partnera iz deset članica EU, te dve pridružene države - Hrvatske i Islanda, trebalo bi da doprinese značajnom porastu prisutnosti savremene umetnosti na onlajn portalu Europeana, jedinstvenoj internet arhivi evropske kulturne baštine.

Digitalizacija savremene umetnosti za Europeanu

Projekat “Digitalizacija savremene umetnosti (Digitising Contemporary Art - DCA), koji su pokrenuli Evropska komisija i konzorcijum koji čine 25 partnera iz deset članica EU, te dve pridružene države - Hrvatske i Islanda, trebalo bi da doprinese značajnom porastu prisutnosti savremene umetnosti na onlajn portalu Europeana, jedinstvenoj internet arhivi evropske kulturne baštine.

Rad na projektu DCA zvanično je započet 25. januara na sastanku u Briselu, a u sledećih 30 meseci 21 kulturna ustanova digitalizovaće oko 27.000 savremenih umetničkih dela, te 2.000 kontekstualnih dokumenta, koje će prezentovati putem portala Europeana (www.europeana.eu).

U okviru projekt DCA, sufinansiranim od Evropske komisije unutar programa CIP-ICP-PSP, 25 partnerskih institucija izradiće kvalitetne digitalne reprodukcije i omogućiti njihovo dugoročno očuvanje i dostupnost. Ujedno, biće objavljene smernice i dokumentacija o najuspešnijim praksama u vezi sa digitalizacijom savremene umetnosti, saopštio je riječki Muzej moderne i savremene umetnosti (MMSU), koji je partner u projektu DCA iz Hrvatske.

Do jula 2013. godine, kako je predviđeno, prikupljeni metapodaci digitalizovanih predmeta biće klasifikovani, obogaćeni, kontekstualizovani i obrađeni za prikazivanje.

Projekat DCA uključiće i objavljivanje umanjenih digitalnih reprodukcija predmeta i njihovo povezivanje sa visokokvalitetnim reprodukcijama na Europeani.

Partnerske institucije učiniće digitalni sadržaj dostupnim putem svojih veb stranica ili drugih portala. Tako će se povećati javna dostupnost radova iz zbirki savremene umetnosti i poboljšati korisničko iskustvo. Istovremeno, digitalne reprodukcije i metapodaci doprinijeće očuvanju umetnina i dokumenata povezanih s njima.

Namera projekta DCA je da osnaži onlajn dostupnost savremene umetnosti, važnog i neprocenjivog dela evropske kulture.

Europeana omogućava korisnicima istraživanje digitalnih resursa evropskih muzeja, biblioteka, arhiva i audio-vizuelnih zbirki. Pokrenuta krajem 2008. godine, do danas je zabeležila nekoliko milona poseta, a trenutno sadrži više od 14.6 miliona predmeta, što govori i o velikom interesovanju za onlajn pristup evropskoj kulturnoj baštini.

Za portal poput Europeane, čiji je cilj da obuhvati što različitija kulturna dobra, imperativ je uključivanje i savremene umetnosti, čemu će dooprineti projekat DCA .

Koordinator projekta DCA je organizacija PACKED vzw iz Brisela (Belgija), osnovana 2005. godine radi arhiviranja i čuvanja audio-vizuelne umetnosti, a vremenom je prerasla u centar specijalizovan za digitalizaciju kulturne baštine (www.packed.be).

Tehnički partneri su NTUA (National Technical University of Athens, (www.ntua.gr) i Ubitech - Ubiquitous Intelligent Technical Solutions iz Atine (www.ubitech.eu) iz Atine, kao i Multimedia Lab Ghent University - IBBT Interdisciplinary Institute for Broadband Technology iz Belgije (http://multimedialab.elis.ugent.be) i

Muzeji i institucije uključene u projekat su Ars Electronica (www.aec.at) iz Austrije, Argos centar za umetnost i medije (www.argosarts.be) iz Brisela, MAC’s - Museum of Contemporary Art of the French Community of Belgium (www.mac-s.be), Mu.ZEE - Collection of the province of West Flanders and the City of Ostend (www.muzee.be) i Royal Museum of Fine Arts of Belgium (www.fine-arts-museum.be), te riječki MMSU (www.mmsu.hr), EMAF - European Media Art Festival iz Osnabrika (www.emaf.de), HfG - Staatliche Hochschule für Gestaltung Karlsruhe (www.hfg-karlsruhe.de) i festival Transmediale iz Berlina (www.transmediale.de).

Partneri iz Grčke su Friširas Museum iz Atine (www.frissirasmuseum.com), MMCA - Macedonian Museum of Contemporary Art iz Soluna (www.mmca.org.gr) i National Gallery-Alexandros Soutzos Museum iz Atine (www.nationalgallery.gr), dok iz Islanda učestvuju National Gallery of Iceland iz Rejkjavika (www.listasafn.is), RAM - Reykjavík Art Museum (www.artmuseum.is), a iz Letonije - Latvian Centre for Contemporary Art iz Rige (www.lcca.lv).

Iz Holandije učestvuju Museum Boijmans Van Beuningen iz Roterdama (www.boijmans.nl) i NIMk - Netherlands Institute for Media Art iz Amsterdama (www.nimk.nl), iz Poljske WRO Art Center iz Vroclava (www.wrocenter.pl), iz Portugala Serralves iz Porta (www.serralves.pt), iz Slovenije - Moderna galerija iz Ljubljane (www.mg-lj.si), a iz Španije Antoni Tapiès Foundation iz Barselone (www.fundaciotapies.org).

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, crtez, 24.2.1998.
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav