• Search form

02.09.2012 | 12:40

Ćutanje nije zlato

Ćutanje nije zlato

Banjalučko Studentsko pozorište pokreće kampanju “Ćutanje nije zlato - Progovori pametno!” koju će završiti 6. oktobra, na dan predizborne tišine uoči lokalnih izbora u Bosni i Herecgovini, a cilj je da skrene pažnju svih relevantnih institucija i nadležnih ministarstava u Vladi Republike Srpske na teško stanje matične scene tog pozorišta u najužem centru grada.

Prema navodima Studentskog pozorišta, kampanja počinje 7. septembra i grubo se poklapa sa zvaničnim početkom izborne kampanje za lokalne izbore u BiH, a biće vođena sredstvima kojima taj teatar raspolaže, odnosno bez budžeta.

“Naspram ‘golijatskih’ sredstava kojima raspolažu političke stranke i njihovi kandidati u svojim predizbornim kampanjama - mi svjesno preuzimamo ulogu Davida, čvrsto verujući da je naša kampanja mnogo poštenija i plemenitija, i da je ono što mi činimo mnogo veće i značajnije. Želimo da u tih mesec dana prikažemo sav potencijal prostora Podrum-scene u Gospodskoj ulici, kao i potencijal mladih pozorišnih, ali i drugih umetničkih stvaralaca”, navelo je Studentsko pozorište i najavilo da će u septembru “odigrati 15 predstava kao nijedno drugo pozorište u RS i BiH”.

Najavljene su i izložbe različitih umetnika, a oktobar je rezervisan za gostujuće predstave i za nastupe mladih banjalučkih bendova.

Na dan predizborne tišine, 6. oktobra, “kada politički galimatijas koji prati svaku izbornu kampanju mora da stane”, biće održana prezentacija projekta “Rekonstrukcija prostora banjalučkog Studentskog pozorišta”.

Ciljevi rekonstrukcije su: dobijanje novog upotrebnog sadržaja za pozorišno-scensku delatnost uvođenjem novih koncepcijskih rešenja sa aspekta savremenih teorija i praksi u oblasti pozorišne arhitekture, dobijanje novih upotrebnih sadržaja kojima Studentsko pozorište dobija karakter kulturnog centra, uvođenje novih koncepcijskih tehničko-tehnoloških rešenja u oblasti scenske tehnike i tehnologije i dobijanje upotrebnih sadržaja kojima dvorište Studentskog pozorišta postaje javni gradski prostor.

Rekonstrukcijom prostora u podrumu predviđena je: velika i mala scena sa fleksibilnom organizacijom pozornice i gledališta, medijateka, pomoćni prostori za gledaoce, pomoćni prostori za izvođače, tehnički i prostori komunikacija. Prostor velike i male scene bi mogao da bude i izložbeni prostor, edukativna jedinica, radni prostor, prostor za projekcije...

Reutilizacijom dvorišta Studentskog pozorišta, bio bi formiran javni gradski prostor na dva nivoa sa otvorenim scenama (Maslešino dvorište i Među krovovima). Dvorište bi bilo aktivno tokom čitavog dana, a pozorište bi dobilo karakter gradskog kulturnog centra.

Studentsko pozorište navelo je i da bi njegov prostor tako postao urbani javni objekat koji bi razvio svoju centralnu gradsku funkciju u dominantno orijentisanoj šoping ulici. Studentsko pozorište tako postaje ekstenzija gradskih prostora kulture, ali i obrnuto.

Prezentaciju projekta, koji prevazilazi samo idejno rešenje i mogla bi se nazvati idejnim projektom, održaće sami autori.

Banjalučko Studentsko pozorište je proteklih 35 godina postojanja, kako ističe, bilo značajan činilac na lokalnoj kulturnoj sceni, ali i šire - realizovalo je 65 premijernih i nekoliko stotina repriznih izvođenja pozorišnih predstava.

U protekle tri godine je novom programskom koncepcijom i omasovljavanjem članstva, većim uključivanjem studenata Akademije umetnosti sa svih smerova i odsjeka, intenziviralo rad i uspelo da iznedri 26 premijernih predstava koje je, sa repriznim izvođenjima, pogledalo više od 30.000 posetilaca. Predstave su igrane na svim scenama koje postoje u Banjaluci, uz gostovanja i učešća na pozorišnim festivalima u RS i Srbiji.

Prema mišljenju Uprave Studentskog pozorišta, u uslovima u kojima taj teatar deluje dostignut je maksimum, budući da je matična scena u krajnje ruiniranom stanju, bez struje, vode, mokrog čvora, a o opremi neophodnoj za produkciju i izvođenje pozorišnih predstava nema ni govora.

Sve dosadašnje produkcije, kako je istaknuto, ostvarene su uz nesebičnu pomoć profesionalnih pozorišnih kuća - Dječijeg i Narodnog pozorišta RS. Ansambl Studentskog pozorišta svojevremeno je, pak, bio taj koji je obnovio ansamble i omogućio opstanak oba ta pozorišta u najteže vreme.

Uprava Studentskog pozorišta istakla je i da je ono danas najveće žarište amaterskog pozorišnog stvaralaštva u Banjaluci, putem kojeg su se brojni članovi prvi put sreli sa pozorišnom umetnošću i stvaralaštvom uopšte.

“Angažovanjem profesionalnih pozorišnih umetnika i tehničkih radnika, Studentsko pozorište je stvorilo atmosferu u kojoj naši članovi amateri jako brzo stiču uvid u sve procese stvaranja pozorišne prestave, njene produkcije i daljeg života. Takođe, naše pozorište je to koje najviše angažuje mlade glumce sa Akademije umetnosti putem naših ili njihovih sopstvenih projekata. Na taj način pomažemo ovim mladim umetnicima da se predstave široj pozorišnoj publici”, istaklo je Studentsko pozorište, dodajući da bi njegova obnovljena scena bila i prostor u kojem bi stvarali i drugi nezavisni pozorišni entuzijasti, ali i umetnici drugih pravaca umetnosti (klasična muzika, slikarstvo, ples...) kojih u Banjaluci ima mnogo.

Inače, gradske vlasti Banjaluke nedavno su u razgovoru s predstavnicima Studentskog pozorišta izrazile spremnost da izdvoje određena finansijska sredstva i da zajedno sa resornim ministarstvima omoguce rekonstrukciju prostora Studentskog pozorišta.

Studentsko pozorište osnovano je 19. februara 1977. godine, a prvi režiser i idejni tvorac bio je glumac Živomir Ličanin Likota. Krajem maja 1977. godine  na pozornici današnjeg Banskog dvora svečano je izvedena akademija u čast Josipa Broza Tita pod nazivom ''Molim partiju da me primi u svoje redove''.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav