• Search form

15.10.2014 | 14:50

Čovek peva posle rata

Čovek peva posle rata

Centar za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu organizuje 17. i 18. oktobra program “En Garde, Avant-Garde: 20/21 - Čovek peva posle rata” kojim će podsetiti na avangardne prakse od pre jednog veka i preispitati mogućnost kritike u današnjem i budućem društvu. U formi otvorene učionice, uz predavanja i duskusije, te prezentaciju arhivskog materijala, program obuhvata i performans Marka Brecelja, kao omaž Dimitriju Tucoviću.

Nedavno iskustvo pobuna i gubitka iluzija, intenzivno recikliranje ratnih priča kao resursa za nove ratove i političke rekonfiguracije, aktuelizacija revolucionarnih pokreta i praksi u društvu, koje se reflektuju u kulturi, donekle podsećaju, prema navodima CZKD-a, na ukupnu situaciju iz koje su svojevremeno proizašli avangardni pokreti i reflektovali društveni kontekst pre, za vreme i posle Prvog svetskog rata.

Osmotički procesi imanentni avangardnim praksama biće razmatrani u formi otvorene učionice – mlađa generacija naučnika/naučnica i oni koji su istraživali avangarde u prošlosti, uporediće epistemologiju i ukupni kontekst istraživanja. Kritičke prakse – one u umetnosti, nastojeći na kontinuitetu u metodu, ili one aktuelne javne intervencije u medijski diskurs i javni prostor, pozvane su da ispitaju današnju i moguću kritiku kao i njenu ulogu u društvu.

Program “En Garde, Avant-Garde: 20/21” počinje 17. oktobra u 10 sati recitalom “Čovek peva posle rataBekima Fehmiua (audio zapis iz arhive RTS-a).

Centralni deo programa čini “Otvorena učionica – Nekad i sad” koja podrazumeva predstavljanje kontinuiranog istraživanja i bavljenja istorijskim avangardama, uz diskusije sa istoričarima umetnosti, piscima i drugim naučnicima koji su se bavili tim pitanjem proteklih decenija, kao mogući uvid u način promene epistemologije i pojašnjenje procesa čiji smo očevici, a koji se tiče političke dekontekstualizacije istorijskih avangardi.

Otvorena učionica, za razliku od akademske konferencije, poziva na javno učešće i podstiče doprinos svih učesnika.

U program će uvesti urednica u CZKD-u Aleksandra Sekulić i istoričar umetnosti Branislav Dimitrijević, koji će i moderirati razgovor, a učestvovaće Gal Kirn, Gordana Nikolić, te Jerko Denegri, Radonja Leposavić, Irina Subotić, Nikola Dedić i Miško Šuvaković.

U nastavku “Otvorene učionice”, nakon muzičkog performansa EPP, inspirisanog časopisom “Zenit”, učestvovaće Atila Širbik, Stanislava Barać, te Dejan Ilić, Radonja Leposavić i Vida Golubović.

CZKD će podsetiti i na projekat “Moderna” koji je organizovao početkom 2000-ih, a bavio se ispitivanjem kontinuiteta moderne, počev od ranog 20. veka i njene moguće aktuelizacije u promišljanju budućnosti. Biće prikazana odabrana video dokumentacija programa “Moderna” i otvorena izložba koju je tim povodom pripremio Branko Pavić, a najavljena je i prezentacija Teodore Maciropulo (Solun/Beograd).

Najavljena je i diskusija o “slikama 1914. godine”, uz učešće nemačkog pisca Marsela Bajera, oktobarskog gosta Krokodilove Kuće za pisce, sa kojim će razgovarati istoričarka Dubravka Stojanović iz Beograda.

Za završnicu prvog dana programa najavljen je osvrt Nađe Bobičić na pozorišna i literarna obeležavanja stogodišnjice od početka Prvog svetskog rata.

Drugi dan programa “En Garde, Avant-Garde: 20/21” biće u znaku performansa Marka BreceljaŠetnja za Dimitrija Tucovića”, koji će početi u 15 sati, a biće završen oko 20 časova kod spomenika Tucoviću na Slaviji, čije su izmeštanje najavile nedavno gradske vlasti u okviru plana za preuređenje tog trga.

U CZKD-u će u međuvremenu Igor Bošnjak održati prezentaciju umetničkog istraživanja koje ispituje mogućnost delovanja i kritike umetničkih praksi prilikom velikog spektakla povodom obeležavanja stogodišnjice od početka Prvog svetskog rata, posebno ako se odnose na centralno mesto proslave u Sarajevu.

Biće prikazan i film-performans “Izopšteni. U trenutku opasnosti” ruskog kolektiva Chto Delat, uz učešće diplomaca Škole za angažovanu umetnost i diskusiju sa Olgom Egorovom Caplijom (Chto Delat).

Za završnicu, uoči finala Breceljecevog performansa kod spomenika Tucoviću na Trgu Slavija, u CZKD-u će biti održana i diskusija “Dimitrije Tucović – kao javni gest”. Reaktuelizacija Tucovića u godini velikog spektakla povodom veka od početka Prvog svetskog rata nameće mnoga pitanja, počev od političke teorije, preko pogleda na njegovu anticipiranu društvenu emancipaciju tokom 20. veka, antiratnih pokreta, do najavljenog izmeštanja spomenika Tucoviću sa Trga Slavija.

Program je realizovan u saradnji CZKD-a i Fondacije Hajnrih Bel. Partneri na projektu su Gete institut u Beogradu i udruženje Krokodil.

Program manifestacije nalazi se u Kalendaru Portala za kulturu SEEcult.org, kao i u PRILOGU (pdf).

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav