• Search form

27.01.2014 | 22:09

Bogatstvo Titove biblioteke

Bogatstvo Titove biblioteke

Muzej istorije Jugoslavije u svom fondu zbirki baštini i Biblioteku Josipa Broza Tita, koja broji oko 15.000 knjiga, a nedavno je proglašena kulturnim dobrom od velikog značaja i, kao i ostala građa MIJ, dostupna je istraživačima iz različitih disciplina.

Biblioteka doživotnog predsednika bivše Jugoslavije nastala je u periodu od 1940. do 1980. godine prikupljanjem knjiga koje je Tito lično posedovao, onih koje je dobijao na poklon (od autora dela, državnika, delegacija…) i onih publikacija koje su nabavljane za njegove potrebe.

Narodna biblioteka Srbije je 26. decembra 2013. odlučila da Biblioteku Josipa Broza Tita kao celinu proglasi za kulturno dobro od velikog značaja - zbog kulturne, naučne i istorijske vrednosti. Brojna vredna dela i značajan neknjižni fond koji se nalazi u Biblioteci čine deo ne samo jugoslovenske, već i svetske baštine, istakao je MIJ tim povodom.

Titova biblioteka ima 11.162 naslova i oko 15.000 knjiga.

Fond je tematski raznovrstan i obuhvata dela u oblasti istorije, umetnosti, književnosti, beletristike, filozofije, religije, politike… Biblioteka poseduje i stare i retke knjige, enciklopedije, rečnike, leksikone itd.

        Titova biblioteka u rezidenciji u Užičkoj 15

Naročito su dragocene knjige sa posvetama i potpisima značajnih svetskih i domaćih ličnosti, kao što su Vinston Čerčil, Džavaharlal Nehru, Indira Gandi, Seku Ture, Jaser Arafat, Milovan Đilas, Moša Pijade…

U Biblioteci je 1.747 knjiga sa posvetom.

Dragoceni su i primerci knjiga sa pratećim pismima, prilozima, pečatima vlasništva i sl. Neke od njih imaju Titov potpis, pečat vlasništva Biblioteka J.B.Tita u Užičkoj 15 i Biblioteka maršala J.B.Tita, a izvestan broj poseduje ex libris koji je po Titovoj želji 1956. godine izradio Đorđe Andrejević Kun.

Poseban deo fonda čine knjige sa specijalnom tehničkom i umetničkom opremom, malog tiraža.

Među njima su dela iranskog šaha Muhameda Reze Pahlavija čije su korice rađene u pozlaćenom reljefu sa likom šaha. Takvi primerci su dostavljeni samo nekolicini šefova država.

       Ex libris, Đorđe Andrejević Kun, 1956.

Biblioteka čuva i dela pisana na jezicima svih jugoslovenskih naroda.

Brojna su i dela pisana na: bugarskom, ruskom, češkom, poljskom, engleskom, nemačkom, francuskom, španskom, portugalskom, danskom, norveškom, persijskom, arapskom, kineskom, japanskom, hindu, burmanskom…

Među starim i retkim izdanjima su knjiga gravira čuvenog tipografa Tomasena (Simon Thomassin) iz 1694. godine, u kojoj je predstavljena dekoracija Versaja, zatim Ruski slovar iz 1789, Danica ilirska iz 1842. (urednik Ljudevit Gaj), Druga čitanka za osnovne srpske škole iz 1869, dela Voltera objavljena 1877-1885, Starmali 1888/89 (urednik Jovan Jovanović Zmaj), celokupna dela Svetozara Markovića objavljena 1891-1912, Ustav Kraljevine Jugoslavije iz 1931.

       Biblioteka u Užičkoj 15

Posebno mesto u Titovoj biblioteci zauzima marksistička literatura.

Pored prvog izdanja MarksovogKapitala” iz 1867. godine, tu su i celokupna dela Marksa, Engelsa i Lenjina.

Biblioteka obuhvata i političku literaturu Blagoja Parovića, Edvarda Kardelja, Moše Pijade, Veljka Vlahovića, Mihe Marinka, Milentija Popovića, Svetozara Vukmanovića…

Vojna literatura zauzima takođe značajno mesto. Tu su pored klasičnih dela iz vojnih nauka i knjige o NOB-u, razni vojni udžbenici i priručnici, tehnička vojna literatura, predratna vojna dela u izdanju Gece Kona, kao i posleratna izdanja.

U Titovoj biblioteci, pored monografskih, zastupljene su i periodične publikacije.

Ukoričeni su kompleti časopisa Otadžbina, Rukovet, Lovac, Službeni list od 1954. do 1979, kao i 19 originalnih brojeva Borbe. Čuvaju se i reprinti izdanja radničkih listova: Proletera, Dimitrovca, Glasa javnosti, Slobodne Vojvodine, Dela i dr.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav