• Search form

15.09.2014 | 14:13

Balkon ka Balkanu

Balkon ka Balkanu

Umetnički festival “Balkon ka Balkanu” biće održan od 19. do 21. septembra u Baden-Badenu, uz učešće 14 umetnika iz Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Srbije i Nemačke, koji će se predstaviti instalacijama, filmovima i performansima, pružajući ličnu sliku Balkana koji je uvezan mnogim mitovima.

Na festivalu učestvuju: Šota Bukoši (Shota Bukoshi), Stefani Buš (Stefanie Busch), Jane Čalovski (Yane Calovski), Hristina Ivanoska, Jana Jakimovska, Đorđe Jovanović (Gjorgje Jovanovik), Adela Jušić, Božidar Katić, Vikenti Komitski, Mladen Miljanović, Alban Muja, Marta Popivoda, Boba Mirjana Stojadinović i Nenad Tonkin.

Program će biti održan na Marktplacu i okolini, a fokusiran je na savremene teme, za razliku od uobičajene slike o Balkanu u Nemačkoj koja se vezuje za raspad bivše Jugoslavije ili za ratove 90-ih.

     Gjorgje Jovanovik, Hip Hip Hurra (2014), Druck auf Holz, ljubaznošću umetnika

U tom kontekstu, festival “Balkon ka Balkanu” bavi se pitanjima kao što su: Kako se kulturna scena i, posebno umetnička scena, razvijaju i predstavljaju? Postoji li zajednička nit koja povezuje celokupno umetničko stvaranje? Da li teret prošlosti utiče na umetničko stvaralaštvo? Da li su pripadnici mlade generacije u stanju da razviju i održe umetničku praksu i međunarodne karijere, nezavisno od tereta prošlosti?

Mnoge zemlje na Balkanu, kako je navedeno u najavnom tekstu, imaju problem sa manjkom izložbenog prostora i mogućnosti za predstavljanje svog rada. Nove inicijative stoga zauzimaju javni prostor kako bi i njihov glas mogao da se čuje posredstvom umtnosti. I Baden-Baden je pritom grad u kojem je vidljiva uglavnom već etablirana, visoka kultura, dok su mogućnosti mladih umetnika da izlažu u priznatim institucijama prilično male.

Projekat stoga ima nameru da pokaže kako umetnici mogu da deluju kreativno i kada im nedostaje prostor.

     Marta Popivoda, Jugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno telo, kadar iz filma

Uz performans Adele Jušić i vođenje kroz sve radove na festivalu, zvaničnu dobrodošlicu poželeće direktor Štatliše Kunsthalea Baden-Baden Johan Holten (Johan Holten) i kustoskinja projekta Ksenija Čočkova, nakon čega sledi projekcija nagrađivanog dokumentarnog filma beogradske autorke Marte PopivodeJugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno telo” (2013), te “Balkanska žurka” sa Nenadom Tonkinom.

I 20. septembra biće organizovano vođenje kroz sve radove na festivalu, a umetnica Boba Mirjana Stojadinović iz Beograda potom će pokazati “nevidljiva mesta” na Marktplacu i u okolini.

     Vikenti Komitski, Who wants to live forever (2010), 14 Zelte, ljubaznošću umetnika

Za 21. septembar, uz vođenje kroz izložene radove, najavljena je i projekcija filmova kosovske autorke Šote Bukoši (Shota Bukoshi) “Izgubljene cipele” (Këpucet e humbura, 2012) i “Dve ljubavne priče” (Dy rrëfime dashurie, 2008).

Ulaz na sva dešavanja je besplatan.

*Foto na vrhu: Boba Mirjana Stojadinović, Nevidljive istorije - preklapajući prostori

(SEEcult.org)

Zoran Popović, Comic, London, 1973
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav