• Search form

20.02.2010 | 13:26

Apel za podršku rediteljkama

Kultni srpski filmski reditelj Slobodan Šijan izrazio je 20. februara na 38. FEST-u nezadovoljstvo statusom rediteljki u Srbiji, a ministru kulture Nebojši Bradiću predložio je da upravo nekoj filmskoj autorki odobri sredstva koja su u Nacrtu Zakona o kinematografiji predviđena za podršku domaćem filmu van konkursa.

Apel za podršku rediteljkama

Kultni srpski filmski reditelj Slobodan Šijan izrazio je 20. februara na 38. FEST-u nezadovoljstvo statusom rediteljki u Srbiji, a ministru kulture Nebojši Bradiću predložio je da upravo nekoj filmskoj autorki odobri sredstva koja su u Nacrtu Zakona o kinematografiji predviđena za podršku domaćem filmu van konkursa.

Predstavljajući publikaciju “Rediteljke jugoistočne Evrope”, nastalu na istoimenom okruglom stolu na FEST-u prošle godine, Šijan je na konferenciji za novinare kritikovao odnos sredine prema ženama-rediteljkama, navodeći da ih je u regionu sve više i da rade značajne filmove i dobijaju značajne nagrade, dok ih u Srbiji gotovo nema.

Prema njegovim rečima, poslednji slučaj koji ilustruje takav odnos sredine prema filmskim autorkama bila je revizija prvobitne odluke o podršci prvog filma na konkursu Filmskog centra Srbije, kojom su dve rediteljke zamenjene rediteljima.

Šijan je naveo i da je jedna od retkih rediteljki koja trenutno snima film Maja Uzelac.

Maja Uzelac nedavno je najavila da će u junu početi snimanje debitantskog filma “Plava krv”, u produkciji kuće “Femme fatale”.

Šijan je predložio ministru kulture da, po usvajanju novog Zakona o kinematografiji, iskoristi mogućnost podrške van konkursa tako što će dodeliti sredstva za film nekoj rediteljki “kako nas ne bi proglasili za ženomrzačku kinematografiju”.

Prošle godine Šijan je inicirao okrugli sto o filmu u regionu jugoistočne Evrope, kao deo pratećeg programa FEST-a, a prvi je bio posvećen rediteljkama. Ove godine okruglog stola nema zbog finansijskih problema, a Šijan je izrazio nadu da će situacija biti bolja naredne godine.

Povodom izlaska publikacije, Šijan je oduao poštu filmskom kritičaru Ronaldu Holoveju (Holloway), koji je preminuo sredinom decembra prošle godine, a na okruglom stolu “Rediteljke jugoistočne Evrope” bio je jedan od moderatora.

Budući da je publikacija sa okruglog stola odštampana mesec dana pre njegove smrti, u njoj se nije našla i posveta tom velikom stručnjaku za bivšu jugoslovensku i kinematografije zemalja u regionu.

Prema rečima ŠIjana, jedan od rezultata prošlogodišnjeg okruglog stola je i poseban program posvećen rediteljkama jugoistočne Evrope koji je osmislila jedna od učesnica, direktorka međunarodnog festivala ženskog filma u Dortmundu Zilke Johana Rebiger.

Publikacija “Rediteljke jugoistočne Evrope”, u izdanju Direkcije FEST-a, odštampana je u 250 primeraka.

Okrugli sto 37. FEST-a o rediteljkama jugoistočne Evrope skrenuo je prošle godine pažnju na niz filmskih autorki u regionu i njihovu specifičnu poetiku posvećenu najčešće fenomenima multikulturne istorije, potisnutog identiteta, posledicama ratova, migracija, egzila…

Protekao je, međutim, bez prisustva većine autorki o kojima je reč, a kojih je, prema tadašnjem spisku Šijana, bilo oko 70.

Među učesnicima su, osim Holoveja, moderatora i uvodničar rasprave, te Zilke Johane Rebiger, bili i savetnik nekoliko filmskih festivala (Go East, Berlinale…) Bernd Buder i šef katedre za filmske studije na Univerzitetu Sent Endrus Kostadina Jordanova, kao i reditelj Dušan Makavejev i profesorke Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Nevena Daković i Milena Dragićević Šešić.

Kao zapažene rediteljke u regionu u izlaganjima svih učesnika pomenute su Jasmila Žbanić, dobitnica Zlatnog medveda 2006. za “Grbavicu”, koja učestvuje u konkurenciji Berlinala i ove godine filmom “Na putu”, te Teona Strugar Mitevska, Aida Begić, Jesim Ustaoglu (Yesim), Mirjana Vukomanović, Hana Slak, Edita Sekiri, Marija Perović, Ibolja Fekete (Ibolya)…

Ukazano je i na rediteljke koje se bave kratkim, dokumentarnim i eksperimentalnim filmom, pa i videom, a ukazano je i na rediteljke koje su se istakle na televiziji, poput Maje Uzelac.

Pomenuta je posebno i Andrea Štaka, koja je poreklom sa ovih prostora, a živi i radi u Švajcarskoj, kao i Lidija Zelenović, nagrađena na 55. Festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma u Beogradu za film “My friends”.

Osim opšteg uverenja da se rad rediteljki u regionu mora više ceniti, u raspravi je ukazano i da borba rediteljki u zapadnoj Evropi govori o teškoćama “ženskog” filma uopšte. Takođe, s obzirom na teškoće pronalaženja novca za snimanje filma, posebno u uslovima globalne finansijske krize, u raspravi je ocenjeno da je ženama rediteljima u tom smislu sada još teže.

Povodom okruglog stola, na 37. FEST-u organizovana je i mini retrospektiva Soje Jovanović u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, ali nije izazvala, na žalost, veću pažnju publike.

Prema rečima Šijana, filmovi Soje Jovanović najpre nisu ni bili tumačeni ispravno, odnosno gledani su kao svojevrsne adaptacije pozorišnih predstava, a tek kasnije je prepoznat i njihov filmski izraz.

Na 38. FEST-u će do 28. februara biti prikazana 64 filma u šest programskih celina, uključujući retrospektivu filmova kojima je taj beogradski medjunarodni festival otvaran od 1971. godine.

Sajt FEST-a je www.fest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

V.T. / SEEcult.org

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav