• Search form

06.11.2013 | 13:01

9. Slobodna zona

9. Slobodna zona

Filmski festival Slobodna zona predstavlja od 7. do 13. novembra u Dvorani Kulturnog centra Beograda i Domu omladine izbor od oko 50 angažovanih dokumentarnih i igranih filmova, medju kojima su i pobednici svetskih festivala, koji su kontroverznim i subverzivnim karakterom uzburkali publiku širom sveta. Prvi put će moći premijerno da ih pogledaju i gledaoci u Novom Sadu (9-11. novembar) i Nišu (11-13. novembar).

Deveta Slobodna zona svečano počinje u Dvorani Kulturnog centra Beograda dokumentarcem Sofi FajnsPerverznjakov vodič kroz ideologiju”, u kojem slovenački filozof Slavoj Žižek secira ideološke filmske obrasce na primeru nekih od najvećih dela iz istorije svetske kinematografije, i sam se pojavljujući u nekim od kultnih scena filmova “Taksista”, “Paklena pomorandža”, “Priča sa zapadne strane”, “Mračni vitez”, “Titanik”

Uz pomoć Hegela, Frojda i Lakana, Žižek raskrinkava ideološke zamke koje se kriju u naizgled običnim predmetima, poput “kinder jajeta”. Iako mu se u naučnim krugovima često spočitava neozbiljnost, a pojedini kritičari govore da su njegove retoričke bravure sračunate da zaprepaste, slude, zavedu i na kraju potpuno opčine čitaoce/gledaoce kako bi postali njegovi slepi obožavaoci, “Perverznjakov vodič kroz ideologiju” ozbiljno se bavi granicama i odsustvom slobode u demokratskim društvima, represijom, suptilnim sredstvima kontrole i formiranja mišljenja većine, nevidljivim mehanizmima kojim države vladaju pojedincima i otupljuju oštricu kritičkog mišljenja…

Slobodna zona nudi u devetom izdanju i filmove kao što su “Short terms 12” američkog reditelja Destina Kretona, “LunchboxRiteša Batre, te “Duh 45-te” čuvenog britanskog reditelja Kena Louča koji u kriznim vremenima predstavlja važan podsetnik na veliki san o boljem i pravednijem društvu u Velikoj Britaniji posle Drugog svetskog rata. Bivši reprezentativac u umetničkom klizanju Andrej Grijacev osvojio je publiku širom planеte svojim rediteljskim umećem u filmu “Sutra”, u kojem prati jedan od najprovokativnijih umetničko-aktivističkih parova na svetu - Vojna i njihove radikalne akcije i performase koji su često na samoj granici između umetnosti i kriminala.

Rediteljski dvojac Lisa Baroš De Sa i Glen Lejburn u filmu “Dobre vibracije” donose istinitu priču o čoveku koji, i nakon krvavog sukoba 70-ih godina u rodnom gradu Belfastu, ipak veruje da pank rok može promeniti svet.

       Dobre vibracije

U fokusu Slobodne zone ove godine su osetljiva pitanja LGBT zajednice, pa će u okviru programa “Izvan zidova” biti prikazana dva izuzetna filmska ostvarenja – “Stranac sa jezera” za koji je reditelj Alen Žerodi dobio ove godine u Kanu nagradu za režiju u okviru programa “Izvestan pogled”, te film Vinsena DietreaŽores” o istoimenoj pariskoj četvrti i ljudskoj težnji da u sebi uravnoteži emocionalno i političko.

I ove godine pojedini filmovi (Žores, Sutra i Časovi harmonije) povod su za Noćne razgovore Slobodne zone, koji će se baviti temama koje upućuju na čitave regije neslobode koja duboko nagriza društvo: na nevidljive ljude (LGBT populaciju, migrante) čiji pokušaji da postanu vidljivi izaziva nasilje na nasilje koje, u svojoj nemoći da se izbori sa izazovima savremenosti, proizvodi sama zajednica kroz institucije (škola, policija) koje bi, zapravo, trebalo da je ojačaju; kao i na strategije otpora nepravdi, koji biva amortizovan gotovo i pre nego što se artikuliše kao otpor.

      Stranac sa jezera

Noćni razgovori počinju 8. novembra temom „Migranti u našim životima”, inspirisanom filmom „Žores“, pričom o ljubavi dvojice muškaraca koji, uprkos svemu, ne mogu da se oslobode osećaja da rade nešto zabranjeno, pa njihova priča počinje da liči na izgnanstvo slično izgnanstvu migranata, koji ulaze u naše vidno polje i živote, ali ne postaju zaista vidljivi. U česnici razgovora su filozofkinja, vanredna profesorka na Fakultetu za medije i komunikacije Univeriteta Singidunum Jelisaveta Blagojević, filozofkinja i  saradnica na Fakultetu političkih nauka Adriana Zaharijević i filozof Jovan Čekić, profesor na Fakultetu za medije i komunikacije Singidunum.

Razgovor na istu temu biće organizovan i nakon projekcije filma „Žores“ 10. novembra u Niškom kulturnom centru i 13. novembra u MSUV  u Novom Sadu.


     Žores

Učesnici razgovora u Nišu su Adriana Zaharijević, istoričar umetnosti i profesor na Filozofskom fakultetu u Nišu Nikola Dedić, filozof i asistent na Filozofskom fakultetu u Nišu Bojan Blagojević i aktivista Dragan Đorđević iz Odbora za ljudska prava Niš. U Novom  Sadu će govoriti kulturoškinja Aleksandra Đerić iz Zavoda za kulturu Vojvodine i teoretičar književnosti Zoran Paunović, profesor na Filološkom fakultetu.

Za 9. novembar najavljen je razgovor nakon projekcije filma „Časovi harmonijeEmira Baigazina, u kojem se otvaraju vrlo kompleksna i osetljiva pitanja koja su aktuelna i u  Srbiji danas, a to je nasilje u srednjim školama. U razgovoru „Sklad nasilja“ biće reči o tome da li obrazovni sistem podstiče licemerje, lični i kolektivni kukavičluk, dok se institucije pokazuju kao samosvrhovite mašinerije sačinjene od rđavog ljudskog materijala.

      Časovi harmonije

U razgovoru će učestvovati sociološkinja Isidora Jarić, profesorka na Filozofskom fakultetu u Beogradu, socijalni psiholog Dragan Popadić, profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu i politikolog Aleksandar Weisner, direktor Škole bez nasilja.

Treći noćni razgovor „Subverzija i kooptacija“ razmatraće 10. novembra o kakvoj je slobodi reč tamo gde svaki pokušaj otpora određenoj državnoj mašini, ili dobro definisanoj društvenoj strukturi, ne biva naprosto slomljen, već prisvojen, uvučen u samu strukturu i na taj način načinjen nedelotvornim. Na tu dilemu nailazi anarho-umetnička moskovska grupa Vojnau dokumentarnom filmu Andreja Grijaceva „Sutra“, koja svoje subverzivne performanse snima i postavlja na internet, računajući na to da će, pre ili kasnije, njeni članovi biti uhapšeni. Stoga u svoj umetničko-politički performans Vojna uračunava i kaznu i boravak u zatvoru. Šta to ruski umetnici poručuju svojim (samo)ironičnim noćnim akcijama, svojim komičnim (i duhovitim) subverzijama, odsustvom svake herojske poze pokušaće da proniknu hrvatski pisac Igor Štiks (Pravni fakultet, Univerzitet u Edinburgu) i filozof i publicista Srećko Horvat iz Zagreba.

      Sutra

Urednik Noćnih razgovora je, kao i 2012. godine, Ivan Milenković, zamenik glavnog i odgovornog urednika Trećeg programa Radio Beograda.

Slobodnoj zoni u goste dolazi jedan od najprestižnijih festivala dokumentarnog filma u svetu - FID Marsej, koji će predstaviti svoje najbolje ovogodišnje naslove, među kojima su i filmovi “Prolećna suncaStefana Ivančića i “Sitna pticaDaneta Komljena.

Program će premijerno otvoriti pobednički film Mati Diop Hiljadu sunca”, a specijalan gost će biti direktor Festivala Žan Pjer Rem koji će održati i master klas. Biće to prilika za filmske autore, novinare i studente filmskih akademija da se upoznaju sa savremenim tendecijama u nezavisnom dokumentarnom filmu i festivalskim politikama.

      Bijeg

Slobodna zona će i ove godine biti mesto okupljanja najboljih dokumentarista iz regiona, pa će se beogradskoj publici predstaviti novim filmovima Srđan Keča iz Srbije filmom “Bijeg”, Petra Seliškar iz Slovenije filmom “Mama Evropa” i Nebojša Slijepčević iz Hrvatske festivalskim hitom “Gangster te voli”.

Gost selektor ove godine, nakon Dubravke Ugrešić 2012, je Veton Nurkolari, programski direktor Dokufesta iz Prizrena, jednog od najvažnijih festivala dokumentarnog filma u regionu. Nurkolari će predstaviti beogradskoj publici potpuno nepoznatu kosovsku filmsku produkciju.

U okviru regionalnog partnerskog projekta Fresh Danube films (FDF), publika Slobodne zone imaće priliku da premijerno pogleda celovečernji igrani film “Gde je Nađa?” koji poptpisuje osam studenata Fakuleta dramskih umetnosti iz Beograda, kao i hrvatski film “Pismo ćaćiDamira Čučića.

    Gde je Nađa?

Sam projekat FDF ima za cilj da kroz programe partnerskih festivala kao što su Crossing Europe iz Linca, Cinema City iz Novog Sada i DORF iz Vinkovaca, te da osnaži i podrži produkciju i promociju mladih autora iz ovog regiona koji se pojavljuju sa prvim filmovima.

I ove godine gledaoci će svojim glasovima odabrati najbolji film Slobodne zone, koji će osvojiti nagradu publike, a žiri u sastavu: Boban Jeftić (urednik filmskog programa Doma omladine), Srđan Mitrović (MTV Srbija) i prošlogodišnji pobednik konkursa Gavrilo Petrović, dodeliće nagradu publici za najbolju recenziju filma prikazanog na Slobodnoj zoni.

Deveta Slobodna zona organizovana je budžetom od svega dva miliona dinara, što je granica opstanka tog festivala u sadašnjem obimu i kvalitetu.

Festival je inače i ove godine uspeo da opstane sa samo dva miliona dinara, a za sledeću videćemo, istakao je Rajko Petrović. - See more at: http://www.danas.rs/danasrs/kultura/perverznjakov_vodickroz_ideologiju_n...

Festival su podržali Sekretarijat za kulturu grada Beograda, Rekonstrukcija Ženski Fond, Francuski institut i Evropska kulturna fondacija. Program “Izvan zidova” podržala Kancelarija za ljudska i manjinska prava Srbije u okviru programa “Borba protiv diskriminacije i unapređenja položaja osetljivih kategorija stanovništva”.

Festivalski sajt je www.freezonebelgrade.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE (pdf).

*U PRILOGU: Sinopsisi filmova 9. Slobodne zone

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav