• Search form

18.11.2022 | 12:23

9. Mater Terra - ka partnerstvu nastavnika i umetnika

9. Mater Terra - ka partnerstvu nastavnika i umetnika

Pozorišni festival dece i mladih Mater Terra, u organizaciji Centra za dramu u edukaciji u umetnosti (CEDEUM) i Udruženja Umetnička utopija, održava se 18. i 19. novembra u Domu kulture Studentski grad (DKSG), predstavljajući u glavnom programu dramske i plesne forme koje su nastale u okviru dramskih grupa u osnovnim i srednjim školama, dramskim studijima ili samoorganizovano, objedinjene temom ekologije i ekologije duše.

Ekologija duše je kovanica Festivala Mater Terra i umetničke direktorke Sanje Krsmanović Tasić, koja podrazumeva zdrave i razvijene međuljudske odnose, otvorenost i prihvatanje drugog i drugačijeg, razvijanje empatije i aktiviranje solidarnosti i podrške, na čemu je iz zasnovan koncept tog jedinstvenog festivala u Beogradu.

Uvod u deveto izdanje festivala Mater Terra je simpozijum Kreativni potencijali partnerstva nastavnika i umetnika u Klubu Magistrala DKSG-a, koji je počeo predstavljanjem ERASMUS+ projekta I-TAP-PD (Međunarodno partnerstvo nastavnika i umetnika), u kome je CEDEUM jedan od partnera. Projekat se tiče razvoja partnerstva nastavnika, vaspitača, učitelja i umetnika, a simpozijum je posvećen istraživanju kreativnih potencijala međusobne saradnje, kao i mogućnosti koje takvo partnerstvo nudi nastavnicima i umetnicima pojedinačno, ali i obrazovanju uopšte, te kreativni načini za osnaživanje takve prakse.

Program simpozijuma obuhvata i tribinu sa stručnjacima iz regiona, posvećenu značaju kreativnog umetničkog vaspitanja.

Partnerstvo nastavnika i umetnika, kako napominju organizatori, nije zastupljena praksa u Srbiji, ali je svakako nešto na šta je potrebno skrenuti pažnju, s obzirom na to da je u nekoliko evropskih država ono deo školskog sistema.

Tim stručnjaka iz Srbije, Irske, Grčke i Holandije razvio je tokom pet pilot treninga, održanih 2021. i 2022. godine, metodologiju za podsticaj parnerstva i efikasne saradnje. Metodologija i aktivnosti opisani su u priručniku nastalom u sklopu projekta, čije je predsavljanje deo programa simpozijuma. Učesnici tog skupa imaju priliku i da se upoznaju sa konkretnim rezultatima koji su do sada ostvareni i analizirani u polju saradnje nastavnika i umetnika. Kao primer dobre prakse biće predstavljeni rezidencijalni programi, održani u nekoliko osnovnih škola u Srbiji, a neposredno iskustvo partnerskog odnosa i rada u učionici će preneti parovi koji su prošli treninge u sklopu I-TAP-PD projekta.

Festival Mater Terra zamišljen je kao mesto razmene, predstavljanja rada dramskih sekcija i grupa i mogućnost stručnih saveta za sve one učitelje, nastavnike, umetnike i dramske pedagoge koji, kao i organizatori, veruju da dramski procesi i samo pozorište mogu pozitivno da utiču na lični razvoj, kao i razvoj društva i sveta u kome živimo.

Glavni pozorišni program u Velikoj sali DKSG-a 19. novembra obuhvata predstavu “Dečija svita” OŠ “Vuk Karadžić” u Beogradu, muzičko-teatarsko delo kompozitorke Irene Popović Dragović, koje će imati premijeru, te “Osvajanje Evrope” pozorišne trupe Hator u Obrenovcu, takođe osnovnoškolskog uzrasta. Blok srednjoškolskih predstava otvoriće učenici Gimnazije u Lazarevcu predstavom "Izvinite što smo se upoznali”, a sledi predstava “Kategorički zahtev” Filološke gimnazije u Beogradu, koja učestvuje i predstavom "Siva boja razuma”. Program obuhvata i predstavu “Mrzim zimu” Pravno-birotehničke škole u Beogradu, a u završnici biće izveden poetsko-muzički kabare “KabaBre” Pozorišta raznih Rastka Jevtovića.

Festival je netakmičarskog karaktera, jer je ideja da služi kao mesto za podršku i razvoj dramskih grupa i studija, odnosno da ustanovi nove odnose i svojevrsna mala ostrva drugačijeg i pravednijeg sistema vrednosti sa kojima deca i mladi treba da se upoznaju i usvoje ih kao alternativu sadašnjem preovladavajućem sistemu nadmetanja, kupovine i prodaje, apatije i nebrige za drugog, za  prirodu i planetu uopšte.

Nakon svakog bloka predstava predviđeni su razgovori mladih učesnika, njihovih nastavnika i dramskih pedagoga, kao i roditelja i publike sa stručnim timom festivala, koji čine dramska pedagoškinja i glumica Monika Necpálová, dramaturg Borisav Matić i rediteljka i umetnička direktorka festivala Mater Terra Sanja Krsmanović Tasić, koji će voditeljima grupa nakon festivalskog programa poslati stručnu evaluaciju, koja će doprineti njihovom daljem radu.

Dramsko obrazovanje ne postoji kao obavezni ili izborni predmet u školama u Srbiji, pa je rad dramskih pedagoga i nastavnika koji rade sa decom i mladima ponekad pun prepreka i izazova. Organizatori upravo zato ističu zalaganje i poseban trud Jelene Rakić Kamenice, Jelene Leutić, Dragane Ćećez Iljukić, Anike Lehki, Dušanke Bjeković i Nade Karanović Sajić koje će svoje učenike dovesti na festival i pokazati rezultate kreativnog rada.

Svi učesnici festivala Mater Terra dobitnici su priznanja “Ekološka zvezda” za širenje poruka plemenitosti i ekologije kroz pozorišni izraz, a “Ekološki putokaz” dobijaju organizacije i pojedinci koju su doprineli da se Festival razvija i koji delovanjem u polju kulture doprinose tim oblastima.

Festival Mater Terra je zajednički projekat CEDEUM-a i udruženja Umetnička utopija, i akreditovani je projekat međunarodne asocijacije za pozorište i dramu u obrazovanju IDEA.

Program 9. Mater Terra nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: CEDEUM, arhiva

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav