• Search form

13.11.2013 | 12:34

8. Pravo ljudski

8. Pravo ljudski

Festival “Pravo ljudski” u Sarajevu, posvećen socijalno angažovanim filmovima, ljudskim pravima i borbi protiv diskriminacije bilo koje vrste, predstavlja u osmom izdanju od 13. do 18. novembra 70 filmova iz više od 40 zemalja.

Osmo izdanje festivala “Pravo ljudski” počinje u Kinu Meeting point povezanim projekcijama filmova “Do skorog viđenja, nadam se” Chrisa Markera i Maria Marreta, “Prekretnica” (Medvedkin grupa, Antoine Bonfanti, Pol Cèbe) i “Klasa borbe”, koji prikazuje borbu francuskih radnika za pravo pristupa kulturi koja je prema njihovom uverenju bila faktor klasnih razlika krajem 60-ih godina 20. veka.

Nakon projekcija, najavljen je razgovor sa Inger Servolin, jednom od osnivačica SLONa i Medvedkin grupe, producentkinjom koja je sarađivala i sa Markerom.

Reč je o filmovima u selekciji posvećenoj filmskim kolektivitetima, koja će predstaviti 23 naslova.

U takmičarskoj selekciji extra muros biće prikazano deset kreativnih dokumentarnih filmova novih autora iz čitavog sveta, a sa većinom će biti upriličen razgovor posle projekcije.

Selekcija re:versus ove godine ima izvesnu notu kontroverze, jer fokus stavlja ne na žrtve, što je najčešće slučaj u dokumentarnim filmovima, već na zločince, počinioce i pripadnike zločinačkih organizacija. U selekciji koja predstavlja najbolje dokumentarne filmove sa svetskih festivala našli su se i “Čin ubijanja” reditelja Joshue Oppenheimera, te film “Bez sna” koji predstavlja priču Ašada Shaftarija, bivšeg visokog oficira u desničarskoj hriščanskoj vojsci, odgovornog za mnoge žrtve u ratu u Libanu. O okupatoru, krivici, žrtvi i mogućem pomirenju govori i kratki film “Moja kuća bez mene”.

Prema rečima kreativne direktorke Festivala Kumjane Novakove, za Pravo ljudski je pre svega važno da filmovi otvaraju mogućnost istinskog dijaloga među različitim stranama u konfliktu.

Tradicionalno, selekcija kratki kung fu predstaviće deset filmova hrabre, eksperimentalne kratke forme iz celog svijeta, koja je odabrao višegodišnji saradnik Guillermo Carreras Candi.

Osam filmova koji istražuju odnos kulturnih i društveno-političkih praksi, te ulogu umetnosti u socijalno-političkoj stvarnosti, biće prikazano u okviru programa arts&docs.

Festival obuhvata i radionicu dokumentarnog filma za mlade “Ko je video video?”, koju vode Vladimir Tomić, Guillermo Carreras Candi i pobednik Festivala Pravo ljudski 2011. godine, nagrađivani reditelj Srđan Keča iz Srbije.

Povodom rada sa mladim učesnicima iz BiH, Keča je rekao da oni kroz radionicu razvijaju kritički odnos prema slikama koje ih okružuju, jer je njihova komunikacija sve više u slikama, a u školama nemaju adekvatnog filmskog obrazovanja. “Ovakve radionice služe da neko ko ima 18 godina i često misli da su dokumentarni filmovi ono što se gleda na History Channelu ili Discovery-ju, slike koje ga/nju okružuju počne koristiti na kreativan način, da iskomuniciraju nešto što je osvestio/la o društvenim prilikama u kojima žive”, zaključio je Keča.

Ulaz na sve projekcije je besplatan.

Prošle, 2012. godine, pobedničkim filmom sedmog Pravo ljudski filmskog festivala proglašen je film Pedra Filipea Marquesa Onakvi kakvi jesmo”, dok je u programu za mlade “Zumiraj prava” pobedio “Ai Weiwei: Bez kajanjaAlison Klayman. Specijalno priznanje žirija dodeljeno je filmu “Prava društvena mreža” koji su režirali Isis Thompson, Ludovica Fales i Srđan Keča.

Festivalski sajt je www.pravoljudski.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav