• Search form

22.05.2012 | 13:17

51. Sarajevski dani poezije

51. Sarajevski dani poezije

Festival “Sarajevski dani poezije' okupiće u 51. izdanju, od 22. do 26. maja, nekoliko desetina pesnika iz zemalja u regionu i Evrope, a prema rečima organizatora, nastavlja misiju očuvanja i izražavanja kosmopolitskog duha grada koji se počeo urušavati iznutra usled komercijalizacije i nacionalne segregacije, nedostatka političke i moralne svesti o održanju bilo čega što predstavlja kontinuitet s prošlošću.

“Svedoci smo porazne činjenice da se kulturne institucije u Bosni i Hercegovini, koje upravo čuvaju taj odnos prema baštini i memoriji, zatvaraju. A, tradicija neobeležena nacionalnom isključivošću, nije zatvoreni kosmos, niti jedan omeđeni sistem vrednosti; ona je kao susret raznolikih svetova i kao živa rec koja otvara mnoštvo uvida, i sama otvorena i pokretljiva”, naveo je u uvodnom tekstu u katalogu 51. “Sarajevskih dana poezije” predsednik Organizacionog odbora Senadin Musabegović.

Postavljajući pitanje mesta i uloge poezije u svetu u kojem je blještavi i dopadljivi sjaj lažnih slika i jeftinog senzacionalizma gotovo zamenio samu stvarnost, Musabegović je istakao da poezija, spašavajući i čuvajući reči od njihovog utrnuća u okoštala značenja u koje ih gura banalna i siva svakodnevica, povezuje ljubitelje sa onim što je najkonkretnije i najintimnije u ljudskom životu - poezija, kao pojedinačna slika, razliku između sveta i reči, prisutnu u ogledalskom paralelizmu, umnogome briše i dokida: svet u njoj postaje slika, a slika svet.

“Reč je o putovanju u kojem se raskriva tajanstveni smisao reči, koji je, usled njihove konvencionalne upotrebe i izlizanog smisla, ostao sakriven. U njemu se odmotavaju lavirinti naše traumatske prošlosti, kako bi se otvorili ka novom horizontu budućnosti, a univerzalne istine, počev od onih koje se odnose na zaumno poreklo sveta, samoću u činu njegovog nastanka, te njegovog maglovitog kraja... otelotvoruju u pojedinačno prisustvo”, istakao je Musabegović, dodajući i da je poezija izraz manjine koja pronalazi svoj zavičaj i značenje u imaginarnim zemljama detinjstva, u pažljivom osluškivanju jezika, koji se otupio unutar površnog medijskog terora, koji je šablon i konstrukciji proglasio samim životom. Istinska poezija je, stoga nesumnjivo i pobuna protiv komercijalizma i, posebno, ekskluzivnog nacionalnog ukorenjenja, u koji su se, nažalost, zapleli mnogi pesnici sa ovih prostora.

Među učesnicima 52. “Sarajevskih dana poezije”, osim domaćih pesnika, su i autori iz Švedske, Italije, Rumunije, Nemačke, Albanije, Slovenije, Hrvatske, Crne Gore, Izraela, Mađarske i Srbije.

Iz Srbije dolazi i Ibrahim Hadžić, ovogodišnji dobitnik priznanja “Bosanski stećak”, koje se dodeljuje istaknutom stranom ili domaćem pesniku, u čijem se jelu prepoznaje autorsko ustrajavanje kako na književno-estetskim, tako i na humanističko-etickim principima književne i uopšte javne reči.

Priznanje “Bosanski stećak” ustanovljeno je 1999. godine u okviru “Sarajevskih dana poezije” kao svojevrsni simbol Bosne i Hercegovine i njezine postojanosti, a dodeljuje se autorima kod kojih se prepoznaju odlike velikoga pisca, britkoga mislioca, humaniste, odgovornog i angažovanog intelektualca.

Dosadašnji dobitnici “Bosanskog stećka” su: Juan Goytisolo (Španija) 1999, Boris A. Novak (Slovenija) 2000, Christopher Merill (SAD) 2001, Tadeusz Rozevicz (Poljska) 2002, Mirko Kovač (Srbija/Hrvatska) 2003, Abdulah Sidran (BiH) 2004, Luko Paljetak (Hrvatska) 2005, Ivan Kordić (BiH) 2006, Stevan Tontić (BiH) 2007, Mahmud Derviš (Palestina) 2008, Otto Tolnai (Mađarska) 2009, Petar Gudelj (Hrvatska) 2010. i Čarls Simić (SAD) 2011.

Sajt “Sarajevskih dana poezije” je www.sadapoezije.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i Katalogu u prilogu.

(SEEcult.org)
 

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav