• Search form

24.06.2009 | 14:10

36. INFANT-baština avangarde

Internacionalni festival alternativnog i novog teatra (INFANT) svečano će biti otvoren 25. juna u Pozorištu mladih u Novom Sadu koncertom austrijskog Vegetable orkestra, a u 36. izdanju uspostavlja svojevrsni dijalog s pozorišnom avangardom.

36. INFANT-baština avangarde

Internacionalni festival alternativnog i novog teatra (INFANT) svečano će biti otvoren 25. juna u Pozorištu mladih u Novom Sadu koncertom austrijskog Vegetable orkestra, a u 36. izdanju uspostavlja svojevrsni dijalog s pozorišnom avangardom.

Prema navodima selektorke Jadranke Anđelić, program 36. INFANT-a afirmiše teatre koji stvaraju iz unutrašnje neophodnosti, u smislu Vasilija Kandiskog, koristeći tehnike i profesionalizam da umetnost doprinese zajedničkom duhovnom razvoju, koji povezuje ljude u gradnji duhovne piramide - ili nove vavilonske kule, kao simbola zajednice ljudi koji žive u razumevanju.

Tako 36. INFANT na najbolji način afirmiše istinsku multikulturalnost, koja je u svojoj suštini zajednički rad, poštovanje i razumevanje različitosti, istakla je Jadranka Anđelić u programskoj koncepciji festivala, koji će biti završen 3. jula u Katoličkoj porti dodelom nagrada i koncertom “Pesme Šekspirovih glumaca - muzika renesansnih dvorova i trgova”, u izvođenju Ansambla “Renesans”.

Među stranim predstavama 36. INFANT-a su “Kurbas. Rekonstrukcija” TancLaboratorijuma iz Ukrajine, “Susedi” Multikulturalnog pozorišta Galileje iz Izraela, “Kosmos” Lublinskog plesnog pozorišta iz Poljske, “Apsurdeska” Teatarlabora iz Nemačke, “Kao molitva” Trikster teatra iz Švajcarske, “Lepa” Jugen teatra iz SAD, “Carski rez. Eseji o samoubistvu” ZAR teatra iz Poljske, “Sale” Studija za savremeni ples iz Hrvatske, “Mikrogeografije” britanskog Prodigal teatra i “1,2,3 Haringa - Rilouded” kompanije Efrat Stempler iz Nemačke.

Program obuhvata i domaće projekte “Tri sestre gledaju Čehova” Ister teatra, “Oktagon 25” Mimarta, “Prelazeći liniju” Dah teatra, “Ples sa ocem” Plavog pozorišta, “Poludela lokomotiva” novosadskog Pozorišta mladih, “Nothing Project” Ansambla Miraž, “Kriva za gausa” grupe “Hajde da...” i UK “Vuk Karadžić” iz Beograda, a biće izvedeni i performansi “Na početku kraj” Tatjane Milanov, “Kinolit (sazvežđa) Kino grupe, “Baka je mrtva, ubili smo je ti i ja” (3. deo) grupe Bazaart, “Tamnica” Đurđe Pavlović, “Refleksija” Bele senke, “Ne budi me” Radmile Jeremić...

Najavljene su i radionice improvizacije sa maskama, koju će voditi brazilski reditelj Stefan Brot, treninga i improvizacije - pod vođstvom Ane Tešera iz Brazila, te ponašanja tela u ekstremnim situacijama, koju će voditi Efrat Stempler iz Izraela, kao i predavanje o Lesu Kurbasu i prezentaciju njegovog centra u Ukrajini, međunarodni simpozijum i okrugle stolove o izvedenim predstavama, prezentaciju rada MAPE, kao i koncert “Six (Not So) Easy Pieces” domaće grupe Seconhanders.

Uoči sutrašnjeg svečanog otvaranja, u holu Srpskog narodnog pozorišta (SNP) biće izveden performans “Muško-ženske emocije kroz boje” Slađane Savić Lucije i Vukašina Popovića, a teatrolog Jovan Ćirilov otvoriće u holu SNP-a izložbu fotografija Linde Grejem, dugogodišnje saradnice edinburškog Frindž festivala.

Brazilski Amok teatar izvešće predstavu “Pisma iz Rodeza”, koja obuhvata izbor pisama glumca, pesnika i autora drama Antonena Artoa koje je napisao svom francuskom psihijatru, doktoru Ferđeru, tokom perioda u kojem je bio hospitalizovan kao duševni bolesnik u azilu Rodeza, od 1943. do 1946. Pisma su očajnički dijalog Artonena sa svojim doktorom, i preko doktorovog lika, sa društvom u celini.

Prvog dana INFANT-a biće izvedena i predstava “Kasandra”, u režiji Slobodana Milatovića, koprodukcija Festivala Ex ponto iz Ljubljane, Teuta iz Kotora, skopskog festivala MOT i SNP-a i INFANT-a, koja spaja, kao neka vrsta patenta, elemente savremenog dramskog, antičkog i dokumentarnog pozorišta.

Reditelj postavlja ironijom nabijene teze i antiteze: Da li postoji vidovitost? Da li ima nekoga tamo gore ko pokreće koncima našeg života? Šta je ljubav? Šta je sudbina i čemu služi? Zašto ispovest? Odakle potreba za ispovedanjem ličnih šokantnih i dirljivih priča u vidu šoua?

Prema navodima Jadranke Anđelić, borba za posebnost, autentičnost i senzibiltet bića, slobodu izražavanja, prevladavanje duhovnog nad materijalnim, iskrenost i istinitost osećanja i hrabrost umetničkog izražavanja, karakterisala je život Antonena Artoa koji se pretvorio u moćan krik koji se prostire do danas. Ođek njegovog krika kao da još uvek pokreće talase energije u kojima su bila upletena i stvaralaštva Vasilija Kandinskog, Lesa Kurbasa, Stanislava Ignacija Vitkieviča, Ežena Joneska i možda najviše Jeržija Grotovskog, koji su neka vrsta spiritus movensa pojedinim predstavama na 36. INFANT-u (Amok Teatra, Lublinskog plesnog pozorišta, Pozorišta mladih, TanzLaboratourijuma, Teaterlabora, Teatra Zar...).

Napominjući da i 36. INFANT pripada tradiciji pozorišnog istraživanja koja se pre jednog veka odvojila od dominacije dramskog teksta i realizma i fokusirala na pozorišni čin glumca i autorstvo reditelja i ostalih umetnika, Jadranka Anđelić je istakla i da savremeni teatar prevazilazi strah od nerazumevanja i uključuje različite jezike i kulture u svoje predstave (Multikulturalno pozorište Galileje, Plavo pozorište, Kompanija Efrat Stempler).

S obzirom da je danas običajeno da iza jedne predstave stoje umetnici iz različitih kultura i da svoje iskustvo i kulturno nasleđe utkaju u predstave i interakciju s drugima, mnogi teatri uključuju u proces i umetnike različitog obrazovanja, plesače, glumce, teoretičare, multimedijalne umetnike, ulične plesače, parkur-iste, kapoeriste, koji stvaraju zajedno jedan novi oreginalni jezik (Studio za savremeni ples, Hajde da..., Prodigal teatar, Mimart, Trikster teatar...).

Ističući i da pozorišni umetnici danas pokazuju senzibilitet i okupiranost temama koje nisu ograničene njihovom geografskom i kulturnom pripadnošću (Jugen teatar, Dah Teatar), Jadranka Anđelić dodala je da bi se moglo reći i da je to posledica procesa globalizacije ili ujedinjene evropske zajednice, uverena i da je u osnovi, to pre svega posledica osećanja pripadnosti ljudskoj zajednici koja deli saživot i prostor Planete.

Svečano otvaranje 36. INFANT-a, koje je bilo predviđeno u Katoličkoj porti, pomereno je u SNP i Pozorište mladih zbog nepovoljnih vremenskih prilika.

INFANT organizuje Kulturni centar Novog sada, a direktor i glavni i odgovorni urednik tog festivala je Laslo Blašković.

Sajt INFANT-a je http://infant.eunet.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav