• Search form

07.03.2009 | 14:15

101 godina ženske solidarnosti

Mreža Žena u crnom obeležava 8. i 9. marta u Beogradu 101-godišnjicu Svetskog dana žena predstavljanjem akcija protiv svih vidova diskriminacije nad ženama, uz zahteve za poštovanje braniteljki ljudskih prava i primenu međunarodnih dokumenata u vezi sa njihovim položajem.

101 godina ženske solidarnosti

Mreža Žena u crnom obeležava 8. i 9. marta u Beogradu 101-godišnjicu Svetskog dana žena predstavljanjem akcija protiv svih vidova diskriminacije nad ženama, uz zahteve za poštovanje braniteljki ljudskih prava i primenu međunarodnih dokumenata u vezi sa njihovim položajem.

Ističući da su ženska solidarnost i uzajamna podrška izvan i iznad svih državnih, etničkih, verskih granica i podela, Žene u crnom su navele u najavi dvodnevnog skupa u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) da im je prošle godine, na stogodišnjicu 8. marta, zabranjeno javno obeležavanje međunarodog dana borbe za ženska ljudska prava, ali su, zahvaljujući solidarnosti civilnog društva i pritisku na vlasti, ipak održale javne manifestacije pod sloganom “Odloženi 8. mart - Dosta zabrana, nasilja i straha! Slobodne građanke, nikad podanice!”.

Povodom desetogodišnjice Deklaracije UN o braniteljkama i braniteljima ljudskih prava (Deklaracija o pravima i odgovornostima pojedinki i pojedinaca, grupa i društvenih organa u unapređivanju i zaštiti univerzalno priznatih ljudskih prava i osnovnih sloboda), koja će takođe biti obeležena skupom u CZKD-u, Žene u crnom ocenile su da je položaj braniteljki ljudskih i ženskih ljudskih prava i aktivistkinja za mir u Srbiji veoma težak.

“Braniteljke se suočavaju sa teškoćama u odnosima sa državnim organima, a posebno su izložene pritiscima nedržavnih aktera, što je posledica nedostatka političke volje da se raskine sa veoma ozbiljnim teretom nedavne prošlosti”, navele su Žene u crnom, na čijoj će diskusiji o bezbednosti braniteljki ljudskih prava, ženskih ljudskih prava, aktivistkinja za mir, angažovanih umetnica i novinarki, povodom desetogodišnjice Deklaracije UN, učestvovati 9. marta i državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Srbije Marko Karadžić i zamenica gradskog zaštitnika građana Beograda Zorica Mrščević.

Tom prilikom biće predstavljena i publikacija Koalicije za zaštitu branitelja/ki ljudskih prava, a izveštaje sa terena, osim Karadžića i Zorice Mrščević, predočiće i Nada Dabić (Esperanca, Novi Sad), Jovanka Brkić (Žene u akciji, Velika Plana), Katarina Jozić (Komitet pravnika za ljudska prava/Jukom, Beograd), Maja Savić (Labris, Beograd), Aida Ćorović (Urban-In, Novi Pazar), Svetlana Lukić (Peščanik/B92, Beograd), Dijana Milošević (Dah teatar, Beograd), Staša Zajović (Žene u crnom, Beograd) i Nadežda Gaće (predsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije - NUNS).

Dvodnevni program počeće, između ostalog, promocijom koalicije Rekom - inicijative za osnivanje Regionalne komisije za utvrđivanje i kazivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim povredama ljudskih prava u bivšoj Jugoslaviji, o čemu će govoriti direktorka Fonda za humanitarno pravo u Beogradu Nataša Kandić.

Biće predstavljen i mali Sajam ženske misli i akcije (izložba aktivističkih simbola), zbornik “Žene za mir”, u izdanju Žena u crnom, kao i druga izdanja ženskih grupa, uz projekcije dokumentarnih filmova “Reagujmo dok ne bude kasno” - akcija povodom 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama (Žene na delu) i “Odloženi 8. mart - Nikad podanice, uvek građanke!” Žena u crnom.

Za 9. mart najavljena je promocija knjige “Antropologija potrošnje”, uz razgovor o učincima globalizacije na položaj žena “Kako biti aktivistkinja u potrošnji”, kao i prezentacija izdanja “Ženska strana rata” Žena u crnom.

Obeležavanje osmomartovskih aktivnosti, uz podršku ženskih grupa iz Bosne i Hercegovine i u koordinaciji sa Žene ženama, podržavaju i Autonomni ženski centar, Anti-trafiking centar, Labris, Glas razlike, Rekonstrukcija ženski fond, Centar za mir i razvoj demokratije, Gej-strejt alijansa, Ženske studije, kao i Komitet pravnika za ljudska prava, Helsinški komitet ljudskih prava u Srbiji, Inicijativa mladih za ljudska prava, Socijaldemokratska unija, ŽINDOK i Fond za humanitarno pravo.

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav