• Search form

21.11.2019 | 10:03

100 godina ULUS-a, 100 umetnika, 100 dela

100 godina ULUS-a, 100 umetnika, 100 dela

Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) obeležava stogodišnjicu u svojim galerijskim prostorima u Beogradu izložbom stotinu radova svojih sto članova, među kojima je veliki deo iz privatne kolekcije Radivoja Dražića, koja će biti prvi put predstavljena u javnosti.

Izložba povodom jubileja, koja će biti otvorena 22. novembra u galerijskim prostorima tog udruženja - Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić” i Galeriji ULUS, obuhvata sto radova stotinu umetnika koji pripadaju različitim vremenima, likovnim disciplinama, pravcima i stilovima, a prema navodima autorke Natalije Cerović, svako od njih je na svoj način doprineo afirmaciji srpske likovne umetnosti. Izložba je nastala kao izraz zahvalnosti i poštovanja prema naporima osnivača ULUS-a, koji su pokušali da osnivanjem profesionalne asocijacije zaštite svoja radna prava i poboljšaju uslove za razvitak likovne umetnosti na ovim prostorima. Uz osnivače, biće predstavljeni i umetnici koji su nastavili da unapređuju te osnovne ideje, kao i dobitnici nagrada na velikim godišnjim izložbama ULUS-a, počev od 1960.

Dušan Otašević

Slike i skulpture iz muzejskih zbirki biće predstavljene putem video prezentacije na izložbi. Narodni muzej, Muzej savremene umetnosti i Umetnička galerija “Nadežda Petrović” dozvolili su upotrebu reprodukcija izabranih radova iz njihovih zbirki u katalogu.

Ljubica Cuca Sokić

U Galeriji ULUS nalaziće se 23 dela koja su slikari, grafičari, vajari i umetnici iz oblasti proširenih medija ustupili iz sopstvenih ateljea, dok će u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić” biće izloženi radovi iz kolekcije Radivoja Dražovića koja je formirana u toku četiri decenije, a sadrži slike, skulpture i objekte iz celog XX i početka XXI veka. Za Paviljon “Cvijeta Zuzorić” ustupljeno je 40 radova isto toliko umetnika, što će biti prvo predstavljanje kolekcije Dražović u javnosti.

Radomir Reljić

Izložba priređena u ULUS-ovim galerijskim prostorima, Umetničkom paviljonu „Cvijeta Zuzorić“ i Galeriji ULUS, nastala je kao izraz zahvalnosti i poštovanja prema naporima osnivača ovog udruženja, koji su pokušali da osnivanjem profesionalne asocijacije zaštite svoja radna prava i poboljšaju uslove za razvitak likovne umetnosti na ovim prostorima. Uz osnivače, predstavljeni su i umetnici koji su nastavili da unapređuju te osnovne ideje tokom veka postojanja Udruženja, kao i dobitnici nagrada na velikim godišnjim izložbama ULUS-a počev od 1960. godine.

Bora Iljovski

Izložba povodom jubileja, kako je navela Natalija Cerović, predstavlja priliku za podsećanje na ulogu ULUS-a u oblikovanju umetničkog života u Srbiji, kao i na brojne izazove sa kojima se udruženje suočavalo tokom stogodišnjeg postojanja. Mada se zvanična udruživanja likovnih umetnika na domaćoj sceni ne odlikuju trajnošću, Udruženje likovnih umetnika u Beogradu je od osnivanja 15. novembra 1919. do danas prebrodilo brojne transformacije, promenilo ime u ULUS i zadržalo status najveće asocijacije umetnika u zemlji.

Aleksandar Đurić

Osnivanje Udruženja likovnih umetnika, kako podseća autorka izložbe,  bilo je kulminacija dugogodišnjih težnji za stvaranjem krovne staleške organizacije umetnika. Kod umetnika je sazrela svest o važnosti zajedničkih akcija kojima se uticalo na poboljšanje profesionalnog statusa umetnika, delovalo na širu kulturnu sredinu, podizao ukus publike i menjale se njene navike.

Milan Konjović

Za prvog predsednika Udruženja izabran je Uroš Predić, čovek besprekornog profesionalnog ugleda i ličnog integriteta, koji je svojim autoritetom i idejama doprinosio svim akcijama za obezbeđivanje boljih uslova na umetničkoj sceni u zemlji. Osnivači Udruženja bili su eminentni i nagrađivani umetnici, pokretači umetničkog i kulturnog života u Beogradu i inicijatori mnogih akcija koje su unapredile likovnu scenu. Školovani u inostranstvu i nadahnuti željom da se umetnost u Srbiji profesionalizuje, uključi u svetske tokove i nađe specifično mesto u društvenom životu zajednice, koja se ubrzano transformisala, osnivači Udruženja imali su neprocenjive pionirske zasluge u negovanju likovne kulture, buđenju interesovanja za umetnost kod šire publike i popravljanju položaja umetnika, navela je Natalija Cerović, podsećajući na reči Pavla Vasića iz 1975. godine, koje su aktuelne i danas: “U isto vreme ULUS kao društveni i kulturni organizam predstavlja već uveliko jedan određen pojam i jedan imperativ bez koga se naš umetnički život ne može zamisliti”. Uočavajući objektivnost i nepristrasnost kao osnovne principe organizacije, Vasić je zaključio da je ULUS, iako nikada nije preuzeo ulogu regulatora umetničkog života, bio sa svojim masovnim izložbama “nesumnjivo ono Sen Realovo ogledalo koje šeta duž drumova i reflektuje verno sve što se dešava na umetničkom polju, bilo to sa žirijem ili bez žirija”.

Srđan Đile Marković

Miodrag Mića Popović

Čeda Vasić

Program obeležavanja jubileja obuhvataće tribine i promociju kataloga izložbe, a u saradnji sa RTS-om i redakcijom emisije Trezor, biće prikazano više dokumentarnih emisija o istorijatu ULUS-a i značajnim umetnicima koji su obeležili vreme razvoja.

Marko Čelebonović

“Zbog društva u kome i za koje ULUS deluje, važno je da ostane trag o dostignućima i problemima koji su ga pratili”, navela je Natalija Cerović povodom jubileja tog krovnog esnafskog udruženja, čiji su članovi bili proteklih decenija gotovo svi umetnici u Srbiji, a trenutno ih ima oko 2.500.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav