• Search form

15.11.2023 | 23:36

10. Mater Terra - dramsko obrazovanje kao ekologija duše

10. Mater Terra - dramsko obrazovanje kao ekologija duše

Jubilarni, deseti pozorišni festival dece i mladih “Mater Terra” biće održan 17. i 18. novembra u Domu kulture “Studentski grad” u Beogradu, a kao i dosad, prikazaće predstave koje se bave temama “ekologije duše”, uz učešće učenika osnovnih i srednji škola.

“Ekologija duše”, termin koji je osmislila umetnička direktorka i inicijatorka  festivala “Mater Terra” Sanja Krsmanović Tasić, sažima pojmove kao što su: tolerancija, empatija i briga za drugog, otvorenost i prihvatanje drugog i drugačijeg, razvijanje solidarnosti i podrške, kao i ideju da se kroz umetnost i umetničko obrazovanje suštinski oplemenjujemo i postajemo bolji ljudi.

“Ponosna sam što smo istrajali već čitavu jednu deceniju sa našim festivalom. Želeli smo da razvijamo jedan alternativni prostor u kome će se glasovi svih, a posebno dece i mladih, jednako čuti i poštovati. Upravo to je i cilj naših ‘Razgovora u krugu’, gde svako ima jednaku priliku da se izrazi, ispriča svoje utiske o predstavama koje je gledala ili gledao, kaže nešto o procesu rada na svojoj predstavi, postavi pitanje, i dobije odgovor. U ‘Razgovoru u krugu’ učestvuju svi - i deca, i mladi učesnici, i njihovi nastavnici i nastavnice, i dramski pedagozi, i roditelji”, izjavila je Sanja Krsmanović Tasić povodom desetog “Mater Terra”, koji ni ove godine nije dobio podršku Ministarstva kulture Srbije.

Prema rečima Sanje Krsmanović Tasić, poslednjih godina sve veći je broj predstava koje se bave temama “ekologije duše”, posebno u srednjoškolskom uzrastu, a to su teme koje se tiču ljudi i njihovih odnosa.

“Mater Terra” je tako imao predstave na temu odlaska mladih iz zemlje, narkomanije, vršnjačkog nasilja i drugih aktuelnih tema.

Na deseto festivalsko izdanje su se prijavile tri grupe osnovnoškolskog uzrasta, od kojih u prvoj igraju i predškolci. Iz Sokobanje dolazi Dramska grupa “Čuvari snova” sa predstavom “Prvaci i predškolci, za prirodu borci”, a iz Stare Pazove dramska grupa iz Osnovne škole “Simeon Aranicki” sa predstavom “Izbiračica”. OŠ “Isidora Sekulić” iz Beograda učestvuje predstavom “Bila jednom jedna lektira”. Program predstava osnovnih škola počinje u 12 časova, a u 14 časova će slediti “Razgovor u krugu”.

Blok srednjoškolskih predstava koji će započeti u 16 časova, a otvoriće ga predstava “Nama ne treba Šekspir već kobasica” Pozorišne radionice “DD”  Pravno-birotehničke škole “Dimitrije Davidović”. Sledi predstava “Roboti ne pate od ljubavi” Doma učenika poljoprivredne škole PK “Beograd”, a na samom kraju će se predstaviti Medicinska škola koja stiže čak iz Leskovca, sa predstavom-plesnim performansom “Ne(vidljivi)”. U 18 časova sledi “Razgovor u krugu”.

Srednja medicinska škola u Beogradu, arhiva Mater Terra

“Mater Terra” zamišljen je kao mesto razmene, predstavljanja rada dramskih sekcija i grupa i mogućnost stručnih saveta za sve one učitelje, nastavnike, umetnike i dramske pedagoge koji, kao i organizatori tog festivala, veruju da dramski procesi i samo pozorište mogu pozitivno da utiču na lični razvoj, kao i razvoj društva i sveta u kojem živimo. Festival je nekompetitivan i ideja je da služi kao mesto za podršku i razvoj dramskih grupa i studija.

Posebnost desetog izdanja festivala je činjenica da je članica stručnog tima Ivet Hardi (Yvette Hardy), predsednica južnoafričkog ogranka Međunarodne asocijacije za pozorište za decu i mlade (ASSITEJ) i nekadašnja predsednica svetskog ASITEŽ-a (ASSITEJ International), kao i izuzetna srpska umetnica Minja Bogavac, autorka i koautorka mnogih predstava za mlade, kao što su “Devojčice” i “Muškarčine”.

Članice stručnog tima će voditeljima grupa nakon festivala poslati stručnu evaluaciju, koja će doprineti njihovom daljem radu.

Dramsko obrazovanje, kako podseća Sanja Krsmanović Tasić, ne postoji kao obavezni ili izborni predmet u školama u Srbiji, a rad dramskih pedagoga i nastavnika koji rade sa decom i mladima ponekad je pun prepreka i izazova. Upravo zato treba istaći zalaganje i poseban trud Tatjane Domonji, Dušana Blagojevića, Milice Mišić, Anike Lehki, Miljane Đorđević, Jasmine Radovanović, Lane Todorović Simić i Vasilija Krstića, koji će dovesti svoje učenike i pokazati rezultate svog kreativnog rada.

Kao prateći program, 17. novembra će u klubu “Magistrala” DKSG-a biti održan simpozijum namenjen omladinskim radnicima, nastavnicima, i to pre svega nastavnicima građanskog vaspitanja i dramskim pedagozima. Tema je “Razvijanje građanskog aktivizma kroz umetničko obrazovanje”, kao predstavljanje rezultata ERAZMUS + projekta Budi aktivan/na, budi građanin/ka (BEAC).

Festival “Mater Terra” sa pratećim programom simpozijuma realizuje se u organizaciji Centra za dramu u edukaciji i umetnosti - CEDEUM i Udruženja Umetnička utopija, uz finansijsku podršku Sekretarijata za kulturu Grada Beograda i ERAZMUS + projekta BeAC, kao i uz pokroviteljstvo Komisije Republike Srbije za saradnju sa UNESKOM i Međunarodne asocijacije za pozorište i dramu u obrazovanju - IDEA. Partnersku saradnju ostvaruje sa DKSG-om, koji je već drugu godinu domaćin festivalskog programa.

*Dizajn plakata i programa - Anastasia Tasić

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav