• Search form

01.07.2010 | 08:59

10. Dani orgulja na Neimaru

Jubilarni, deseti Međunarodni festival “Dani orgulja - Dies organorum” u Beogradu predstavlja umetnike iz Češke, Slovenije, Austrije, Engleske, Japana i Srbije, koji će svirati kompozicije velikana klasične, ali i savremene muzike, a prvi put će publika moći na video bimu da izbliza prati tehničku virtuoznost sviranja na orguljama, da čuje i vidi do sada Beogradu nepoznat pedalni klavir - istorijski instrument omiljen Šumanu, kao i da prisustvuje izvođenju umetnice iz dalekog Japana - Kei Koito.

10. Dani orgulja na Neimaru

Jubilarni, deseti Međunarodni festival “Dani orgulja - Dies organorum” u Beogradu predstavlja umetnike iz Češke, Slovenije, Austrije, Engleske, Japana i Srbije, koji će svirati kompozicije velikana klasične, ali i savremene muzike, a prvi put će publika moći na video bimu da izbliza prati tehničku virtuoznost sviranja na orguljama, da čuje i vidi do sada Beogradu nepoznat pedalni klavir - istorijski instrument omiljen Šumanu, kao i da prisustvuje izvođenju umetnice iz dalekog Japana - Kei Koito.

Na otvaranju 10. “Dana orgulja”, 2. jula u Katedrali blažene Djevice Marije na Neimaru, 20 najvernijih posetilaca dobiće na poklon CD s prethodnog izdanja tog festivala, koji organizuje Kulturni centar Beograda.

KCB je proteklih godina uspevao da, uprkos malom budžetu, okupi u Beogradu neka od najvecih imena svetske orguljaške scene, koji su se rado odazivali na pozive, dolazeći gotovo kao u misiju. Među njima su i Jirgen Esl (Nemačka), Jan Laukvik (Norveška), Lorenco Gijelmi (Italija), Magnus Kjelson (Švedska),Kristof Bosert (Nemačka), Čarls Metjuz (Engleska), Martin Zander (Nemačka), Luive Taminga (Holandija), Edoardo Beloti (Italija), Iv Rehštajner (Francuska), Gunar Idenstam (Švedska)…

Budući da su često bili i savetnici pri izboru izvođača i programa, a dodatnim pedagoškim angažovanjem znatno su obogatili rad Letnje škole orgulja, koja se tradicionalno održava u okviru festivala, neki od njih su gosti i jubilarnih “Dana orgulja”.

Jedan od njih je i Pavel Kohout iz Češke, umetnik koji je već dva puta gostovao u Beogradu, a nastupiće na otvaranju 10. “Dana orgulja”, na kojem će izvesti kompozicije koje zahtevaju virtuoznost i tehničke sposobnosti interpretacije, ali i mogućnosti samog instrumenta.

Dalibor Miklavčič iz Slovenije, za koga beogradska publika ima posebne simpatije, predsatviće 8. jula pedalni klavir, poseban istorijski instrument koji će publika imati priliku prvi put da čuje i vidi u Beogradu.

Za taj instrument je Robert Šuman specijalno komponovao Skice i Studije, te će Miklavčič, koji će ih tom prilikom izvesti, istovremeno obeležiti i 200 godina od rođenja tog slavnog kompozitora. Program će upotpuniti kompozicijama Dolara i Galusa, manje poznatih slovenačkih kompozitora renesanse i ranog baroka.

Kristofer Stembridž (Christopher Stembridge) iz Engleske, veliki posvećenik i svetski putnik, koji lepotu zvuka orgulja pronosi širom sveta, izvešće 3. jula posebnu stilsku interpretaciju barokne muzike kojoj je i posvetio najveći period umetničkog rada.

Za 4. jul najavljen je Franc Danksagmiler (Franz Danksagmüller) iz Austrije, koji će izvesti muziku baroka, Grinjia i Baha, ali i svoje kompozicije i delo Raduleskua, čuvenog orguljaša i kompozitora našeg vremena.

Festival će obogatiti i prisustvo japanske umetnice Kei Koito 11. jula, koja će izvesti program “Dijalog muzike Johana Sebastijana Baha i Erika Godibera”, komparativno predstavljajući muziku velikana baroka i savremenog švajcarskog kompozitora.

Uporedni pristup različitim muzičkim erama i stilovima odlikuje nastup domaćih orguljašica: Lane Jelenković, Branke Đorđević, Milice Sabljić i Sofije Grgur. Na koncertu “Kontrasti”, one će izvesti 10. jula i baroknu i savremenu muziku.

Taj koncert organizovan je s posebnim razlogom, odnosno potrebom isticanja značaja rada Letnje škole orgulja i željom da se pokaže dokle su orguljaši stigli u usavršavanju. Jer, reč je o muzičarkama koje su nastavile studije kod nekih od profesora - učesnika Festivala, na konzervatorijumima širom Evrope.

Tradicionalno, Festival će zatvoriti 11. jula najuspešniji polaznici Letnje škole orgulja.

Festival “Dani orgulja” nastao je pre deset godina na inicijativu Muzičke redakcije KCB-a, kao deo programa Beogradskog letnjeg festivala (BELEF), a već na početku postigao je dobre rezultate - publika je bila željna orgulja, do tada zanemarenog instrumenta, a srećna okolnost bile su nove orgulje u Katedrali Blažene Djevice Marije i dopuštenje Beogradske nadbiskupije da se Festival na njima odvija.

Već sledeće godine (2002), Festival nastavlja postojanje samostalno, kao deo redovnog programa KCB-a i stiče svoju vernu publiku.

Od početka do danas, KCB se trudio da na Festival “Dani orgulja” dovede ugledne evropske izvođače, ali i pedagoge, imajući u vidu da je od velike koristi za studente Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu bio susret sa eminentnim evropskim orguljašima - studenti su tih godina teško izlazili iz zemlje.

Tako je nastala i Letnja škola orgulja koja je pratila svaki Festival.

Program jubilarnog Festivala upotpuniće i izdanje četvrtog CD-a sa najbolje izvedenim numerama sa prethodnog festivalskog izdanja.

Svi koncerti se stoga profesionalno snimaju, tako da postoji trajna dokumentacija koja kontinuirano prati raznovrsnost programa i izvođačkih pristupa, a predstavlja i materijal za nova muzička izdanja.

Jubilarni “Dani orgulja” najavljeni su tokom juna serijom koncerata u pet beogradskih crkava, a taj program trebalo je da vrati orguljama scenski sjaj, ali i da ukaže na poražavajući podatak da Beograd još uvek nema koncertnu dvoranu sa orguljama.

Osim velikih orgulja (graditelja Frančeska Zanina) u Katedrali blažene djevice Marije, te onih u Domu sindikata, koje se pomalo sa tugom i stidom spominju kao neupotrebljive, orgulje se u Beogradu mogu naći u još pet crkava. Na njima se izvode mise, ali i koncerti, a iako su nekada mnogo više korišćene koncertno, a danas su stare i dotrajale, osim nekoliko repariranih, uvod u jubilarni festival trebalo je da im vrati scenski sjaj kroz koncerte kamerne muzike na kojima deonica za orgulje nije previše virtuozna.

Koncerte u pet beogradskih crkava izvodili su učenici odseka za orgulje Muzičke škole “Stanković”, studenti orgulja beogradskog FMU, kao i iskusni orguljaši, a na programu je bio raznovrstan repertoar - od baroka do 20. veka.

Sajt KCB-a je www.kcb.org.rs, a program 10. “Dana orgulja” nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav