• Search form

26.08.2010 | 09:55

Breda Beban - izbor Gardijana

Londonski “Gardijan” proglasio je Bredu Beban za “umetnicu nedelje”, povodom izložbe “My Funeral Song” u londonskom Kamden art centru, koja predstavlja novi rad te umetnice poreklom iz Srbije, posvećen njenim bliskim prijateljima i pesmama koje bi voleli da se čuju na njihovim sahranama.

Breda Beban - izbor Gardijana

Londonski “Gardijan” proglasio je Bredu Beban za “umetnicu nedelje”, povodom izložbe “My Funeral Song” u londonskom Kamden art centru, koja predstavlja novi rad te umetnice poreklom iz Srbije, posvećen njenim bliskim prijateljima i pesmama koje bi voleli da se čuju na njihovim sahranama.

Prema navodima likovne kritičarke “Gardijana” Skye Sherwin u serijalu “Artist of the Week", izložba Brede Beban “My Funeral Song” intimna je priča koja je u senci velikih istorijskih narativa i epskih tema.

Novi rad Brede Beban prikazan je u formi petokanalne video instalacije u galeriji Kamden art centra, zajedno sa delom serijala “Little Songs to Cry to” iz 2003. godine, koji je snimila spontano, kao “kućne filmove” i svojevrsne posvete ljudima koji su joj najbliži.

Svaki ekran rada “My Funeral Song” odnosi se na po jednog njenog prijatelja, koje je zamolila da odaberu pesmu koju bi voleli da bude puštena na njihovoj sahrani i zamisle kako bi izgledao svet u kojem oni više ne bi bili živi. Jednostavnost njihovih portreta ističe delikatne gestove i preokrete u ekspresiji tog unutrašnjeg putovanja kroz psihološka stanja prisećanja prošlosti i zamišljanja budućnosti u njihovom odsustvu. Nastavljajući upotrebu zvuka kao narativnog sredstva, Breda Bedan tim provokativnim radom ispituje fenomen smrti, kao jedan od tabua današnjice, u kojoj se prevashodno govori o dugom, zdravom životu, dok je smrt skrajnuta.

Ličnosti u filmovima Brede Beban, kako je istaknuto u “Gardijanu”, uhvaćeni su u svojevrsnim bezvremenim ljudskim dramama, koje svi dobro poznajemo i iz sopstvenog iskustva. Baveći se pitanjima ljubavi i gubitka, projekti Brede Beban variraju stilski od mjuzikala francuskog autora novog talasa Žaka Demija (Jacques Demy, 1931-1990) do jednostavnih dokumentarnih portreta.

Inspirisana sopstvenim iskustvom izbeglice sa prostora bivše Jugoslavije, koji je napustila početkom 90-ih i preselila se u London, Breda Beban poseduje, kako je istaknuto u “Gardijanu”, genijalnu sposobnost da prokaže emocionalno preplitanje ličnog i političkog, predstavljajući priče koje medijske kamere izostavljaju iz svoje slike. Među njenim najsnažnijim dokumentarnim filmovima izdvojen je i “The Most Beautiful Woman in Gucha” (Najlepša žena u Guči), snimljen na Saboru trubača u Srbiji, u kojem romska plesačica zavodi pripitog mladića neodoljivim pokretima. Kamera Brede Beban u tom radu, bilo da zumira ili prelazi u sloumošn, višestruko pojačava utisak dinamične igre zavođenja.

Osim što se bavi umetnošću, Breda Beban je i profesorka vizuelnih umetnosti na šefildskom Hallam univerzitetu i kustoskinja onlajn razvojnog projekta i serije izložbi “Imagine Art After”, koji je pokrenut posredstvom “Gardijanovog sajta” 2005. godine, a povezuje u dijalog umetnike koji su emigrirali u Londonu sa umetnicima koji su ostali u njihovim zemljama.

Prema navodima “Gardijana”, kada je reč o iskustvu migracija, jedan od najznačajnijih projekata Brede Beban je serija fotografija nastalih za vreme putovanja s njenim životnim i umetničkim partnerom Hrvojem Horvatićem. Prateći njihov odlazak iz ratom i nacionalizmima zahvaćene bivše Jugoslavije, odnosno Zagreba, u kojem su živeli početkom 90-ih, taj serijal dokumentuje čudne krevete i banalne poglede u sobama koje su iznajmljivali, a završava se prikazom dva odvojena kreveta, smeštena jedan pored drugog u bolnici Homerton u istočnom Londonu, u kojoj je Horvatić iznenada preminuo 1997. godine, dok je Breda bila pored njega. Rad je potresno nazvan “I Lay on the Bed Waiting for His Heart to Stop Beating” (Ležim na krevetu čekajući da njegovo srce prestane da kuca). Te scene postale su snažan marker vremena: potresna studija prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

“Gardijan” je posebno naglasio da mu se Breda Beban sviđa i zbog serijala radova “Little Films to Cry to”, nastalih nakon Horvatićeve smrti - između 1997. i 2003. godine, koji opisuju ljude i mesta koje je umetnica želela da sačuva. Gledajući ih, dobijate osećaj kao da uznemiravate i da ulazite u svet nečijih tuđih kućnih video filmova. Kamera pritom podrhtava dok beleži fotografiju Horvatića.

“Gardijan” podseća i da je Breda Beban kao dete preživela zemljotres u Skoplju, koji je ostavio gotovo četvrt miliona ljudi bez domova. Breda Beban je, prisećajući se te prirodne katastrofe, kada je imala desetak godina, navela da je shvatila da mora nekako da se nagodi ili sa sudbinom ili sa razorenim svetom odraslih. Zaključila je brzo da će u svakom slučaju neka vrsta slobode biti ugrožena i opredelila se protiv obe opcije.

“Gardijan” je pokrenuo serijal “umetnik nedelje”, u okviru kojeg predstavlja izbor umetnika koji zaslužuju posebnu pažnju, a među njima su proteklih sedmica bili i provokativni poljski umetnik Artur Zmijewski, zatim John Bock, Oscar Tuazon, Lee Bul, Rodney Graham, Olga Chernysheva...

Izložba Brede Beban “My Funeral Song” otvorena je 11. juna u Kamden art centru u Londonu, a umetnica je povodom tog novog rada izjavila u intervjuu “Fallyragu” da je bila fascinirana momentima u kojima se ljudsko lice nalazi u stanju prirodne sofisticarnosti kada razmišlja o postojanju ovde i sada i negde drugde nekad.

“My Funeral Song”, prema njenim rečima, svojevrsna je posveta onima koji osećaju da su izvan mreže unapred spremnih odgovora na fundamentalno metafižičko pitanje: “Odakle dolazimo i kuda idemo?”

“Možemo li naučiti”, kako kaže Adam Filips (Phillips), “kako da uživamo u konfliktu, i odustanemo od svih mitova o harmoniji, stalnosti i spasenju”, a da istovremeno shvatimo “koliko značimo jedni drugima”, navela je Breda Beban, koja je rođena u Srbiji, odrasla u Makedoniji, a do početka 90-ih živela je u Zagrebu, nakon čega se sa Horvatićem preselila u London.

Nedavno je završila novi ciklus višefaznog projekta “Imagine art after” - interaktivnog onlajn dijaloga deset umetnika i filmskih autora koji su napustili svoje zemlje i žive u Velikoj Britaniji sa njihovim sunarodnicima koji su ostali u domovini. Taj projekat osmislila je kao kreativni proces koji bi trebalo da predstavi priče koje zvanična istorija nije u mogućnosti da ispriča, a učesnici novog ciklusa IAA izabrani su na osnovu konkursa u 35 zemalja, iz kojih, prema podacima britanskog Ministarstva unutrašnjih poslova, stiže najveći broj molbi za azil.

Među njima je i Srbija, koju su predstavljali u projektu IAA beogradski umetnik Danilo Prnjat i umetnica Ana Čavić, koja se preselila u London 2001. godine. Parovi u dijalogu su bili i iz Kolumbije, Kine, Kameruna, Gruzije, Nigerije, Rusije, Sirije, Turske i Zimbabvea.

Breda Beban ponovo je sarađivala tim projektom s galerijom Tejt Britin (Tate Britain), u kojoj je krajem 2007. održana izložba prvog ciklusa projekta IAA, realizovanog od 2005. do 2008. posredstvom sajta “Gardijana” (Guardian Unlimited).

Breda Beban dobitnica je više nagrada (Paul Hamlyn Award for Visual Arts u Britaniji 2001. godine, Srebrna nagrada za film “Jason's Dream” na Hjuston međunarodnom filmskom festivalu u SAD, 1999). Njeni radovi predstavljani su na niz izložbi i festivala u svetu, uključujući u Muzeju moderne umetnosti u Njujorku, Nacionalnom muzeju kraljice Sofije u Madridu, Nacionalnom filmskom teatru...

Izložba Brede Beban u Kamden art centru biće otvorena do 5. septembra.

Sajt Kamden art centra je www.camdenartscentre.org

*Foto: Segment rada "My Funeral Song"

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Narodni muzej Srbije, Trg Republike 1a, Beograd

    OD MNOGOBOŠTVA DO HRIŠĆANSTVA: ROTONDA U STOJNIKU - izložba posvećena jedinstvenoj građevini tog tipa na prostoru centralnobalkanskih rimskih provincija, koja je bila i paganski hram i hrišćanska crkva (5.9.-3.11.2024.)

    Autori izložbe: Tatjana Cvjetićanin, Maja Franković i Adam Crnobrnja

    Saradnice na izložbi: Olga Špehar i Jelena Premović

    http://www.narodnimuzej.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.