Bauhaus u MSU Zagreb
Izložba “Bauhaus - umrežavanje ideja i prakse”, koja predstavlja opuse umetnika, arhitekata i dizajnera poreklom iz Hrvatske i regiona, koji su se školovali na uticajnoj školi Bauhaus, kao i slavnih umetnika koji su im predavali, otvorena je u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu.
Izložba obuhvata više od 300 slika, grafika, maketa, nacrta, fotografija nameštaja i dokumentacije, svedočeći o snažnom uticaju prestižne škole na ovdašnje prostore.
Zastupljeni su Otti Berger, arh. Gustav Bohutinsky i Ivana Tomljenović iz Hrvatske, August Černigoj iz Slovenije i arh. Selman Selmanagić iz Bosne i Hercegovine, kao i dela njihovih profesora na Bauhausu: Marsela Brojera (Marcela Breuera), Vasilija Kandinskog, Pola Klea (Paula Klee), Hanesa Mejera (Hannes Meyer), Lasla Moholji-Nađa (Lászlo Moholy-Nagy) i Oskara Šlemera (Schlemmer). Takođe, izložbom su obuhvaćeni i koncepti i pedagoške metode rada škole.
Budući da pokriva vremenski raspon od osnivanja Bauhausa 1919. godine do 1961. i podizanja Berlinskog zida, izložba ujedno prati i prikazuje i uticaje Bauhausa na posleratnu savremenu umetnost, dizajn i arhitekturu, sa posebnim osvrtom na zagrebačku grupu EXAT 51, arhitektonsku praksu studenta Bauhausa – arhitekte Huberta Hofmana (Hoffmann) u Gracu i ljubljanskog Smera B.
Zgrada Bauhausa, Desau zbirka
Radovi na izložbi, nastali u raznovrsnim medijima (od slika, grafika, crteža, objekata, preko arhitektonskih nacrta i maketa, tekstila i nameštaja, do fotografija i filma), potiču iz hrvatskih i stranih muzejskih zbirki, među kojima su: Stiftung Bauhaus Dessau, Bauhaus Archiv Berlin, Bauhaus - Univerzitet Vajmar, Narodni muzej u Beogradu, Galerija Avgusta Černigoja u Lipici i privatni arhiv Monike Stadler.
Na izložbi su predstavljena i dela iz privatnih zbirki, među kojima su Arhiv Selmana Selmanagića i Daimler Art Collection u Berlinu, te Zbirka Marie-Luise Betlheim u Zagrebu.
Vasilij Kandinski - Orange, vlasništvo Narodnog muzeja u Beogradu
I otvaranje izložbe 9. maja proteklo je u duhu Bauhausa - puštanju zmajeva.
Zmajeve su u brojnim radionicama početkom svake jeseni na Bauhausu izrađivali profesori, studenti, školarci i deca. Hodali su sa njima potom u povorci kroz Vajmar i odlazili na vrh brda radi takmičenja. Takav način razonode bio je u skladu s nekonvencionalnim, novim načinom života na Bauhausu, prožetim eksperimentisanju u plesu, muzici, vrtlarenju, stilu odevanja... Upravo traganje za novim okruženjem motivisalo je studente i profesore da organizuju festivale zmajeva i povežu ih s muzikom koju je izvodio zanimljiv Bauhaus bend na čelu festivalske povorke. Takva atmosfera privlačila je mnoštvo publike ne samo iz Vajmara, nego i iz okolnih gradova.
August Černigoj, Teatar mase, Slovenski gledališni institut
Po uzoru na studente Bauhausa, za otvaranje izložbe u MSU angažovani su učenici aranžersko-scenografskog odseka Škole primenjene umetnosti i dizajna u Zagrebu koji su izradili zmajeve na radionicama. MSU je svakom posetiocu izložbe sa kupljenom ulaznicom obećao zmaja na poklon.
Avangardna škola Bauhaus delovala je od 1919. do 1933. godine, kada su je zatvorili nacisti, ali je bitno uticala na promenu načina života i gledanja na arhitekturu, umetnost i dizajn. Rad je počela u Vajmaru, a potom se seli u Desau i Berlin.
Izložba je deo međunarodnog istraživačkog projekta BAUNET u kojem učestvuju kulturne institucije iz Austrije, BiH, Hrvatske i Slovenije. Nosilac projekta je MSU Zagreb, a suorganizatori su Universalmuseum Joanneum iz Graca, Akademija likovnih umetnosti iz Sarajeva i Loški muzej iz Škofje Loke.
Kustoskinja izložbe je Vesna Meštrić, viša kustoskinja MSU i koordinatorka projekta BAUNET, a postavku je osmislio Vladimir Končar (Studio Revolucija) koji je i autor portala BAUNET projekta.
Izložbu prati opsežan i bogato ilustrovani katalog (hrvatsko-englesko izdanje), koji je uredila Jadranka Vinterhalter, muzejska savetnica. U katalogu će biti objavljeni prilozi 26 hrvatskih i međunarodnih stručnjaka za avangardnu i modernu umetnost koji sarađuju na projektu BAUNET (Aida Abadžić Hodžić, Dubravko Bačić, Éva Bajkay, Regina Bittner, Iva Ceraj, Zrinka Ivković, Tvrtko Jakovina, Jasna Jakšić, Nataša Jakšić, Andrea Klobučar, Peter Krečič, Lovorka Magaš Bilandžić, Vesna Meštrić, Antonija Mlikota, Maroje Mrduljaš, Ana Ofak, Peter Peer, Bojana Pejić, Michael Siebenbrodt, Barbara Sterle Vurnik, Karin Šerman, Darko Šimičić, Jadranka Vinterhalter, Bogo Župančič i Isabel Wünsche).
Otti Berger, Monika Stadler Arhiv
Prateći program izložbe, koja će biti otvorena do 26. jula, obuhvata edukativne programe, kreativne radionice za decu, predavanja i druge događaje u vezi sa temom Bauhausa i njegovom uticaju u regiji.
Izložba je realizovana uz podršku programa EU “Kultura 2007- 2013”, Art Mentor fondacije iz Lucerna, Allianz fondacije, Gete instituta u Zagrebu, te gradskih vlasti Zagreba i Ministarstva kulture Hrvatske, a organizovana je pod visokim pokroviteljstvom predsednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović.
*Foto: MSU Zagreb
(SEEcult.org)