• Search form

02.09.2018 | 17:54

Nestali u Beogradu, pa u Rijeci

Nestali u Beogradu, pa u Rijeci

Izložba “Nestali”, posvećena nestalim licima - žrtvama rata u bivšoj Jugoslaviji, otvorena je u foajeu Dvorane Kulturnog centra Beograda u organizaciji Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK), u saradnji sa studentima sa Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu i Akademije primenjenih umetnosti u Rijeci.

Saradnjom sa umetničkim fakultetima, MKCK želi da skrene pažnju javnosti na pitanje nestalih putem multimedijalnih izložbi digitalnog i video materijala sa fokusom na humanitarnu dimenziju pitanja nestalih, ljudske priče i potrebe porodica.

“Umetnički fakulteti i studenti iz različitih sredina su se ujedinili oko ovog izuzetnog projekta. U proteklih nekoliko meseci putovali smo jedni kod drugih, razgovarali sa studentima i dovodili im interesantne ljude koji su im ponudili svoja gledanja na svet. Kada sagledamo radove dobijamo neverovatno bogatstvo umetnosti u tužnom kontekstu”, rekao je 2. septembra autor tog projekta, prof. FPU i beogradski umetnik Marko Lađušić, koji je otvorio izložbu sa predstavnicom MKCK-a Sanjom Ivaniš, predstavnikom Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih lica sa prostora bivše Jugoslavije dr Duškom Čelićem i pomoćnicom direktora KCB-a za program Vesnom Danilović.

Samo kroz razmenu ideja i znanja, kako je istakao Lađušić, moguće je podstaći dalju saradnju mladih ljudi, a upravo dobrom komunikacijom najbolje se ostvaruju prijateljstva i razumevanje.

Na izložbi “Nestali”, organizovanoj povodom Međunarodnog dana nestalih lica (30. avgust), prikazane su ilustracije, video i digitalni radovi više od 30 studenata i doktoranata tri fakulteta.

Učesnici izložbe su: Aleksandra Vasiljević, Barbara Đokić, Bojan Radišić, Draga Nikolić, Jelisaveta Vračarić, Jovan Đorđević, Lea Embeli, Leonora Vekić, Marija Labudović, Marija Ognjanov, Marko Stanković, Mihaela Gagić, Mina Radović, Natalija Miladinović, Rialda Dizdarević, Sara Matović, Sofija Rakidžić, Tatjana Gadža, Teodora Nikolić, Veljko Vučković, Željka Mićanović Miljković, Monika Ponjavić, Anja Jurčić, Ivan Namjesnik, Ivana Birkaš, Martina Barić, Matea Baričević, Mira Žeželić, Paolo Ujčić, Samanta Grubiša i Vlasta Furdek.

Izložba “Nestali” pre svega odaje poštovanje nestalim licima, njihovim porodicama i svima onima koji ulažu napore da pruže podršku porodicama nestalih koje se skoro 30 godina suočavaju sa neizrecivom patnjom zbog gubitka svojih najbližih.

“Želeli smo da kroz umetnički izraz skrenemo pažnju javnosti na humanitarnu dimenziju pitanja nestalih lica i patnju kroz koju prolaze njihove porodice jer ne znaju šta se tačno desilo sa njihovim najmilijima. Od gotovo 35.000 nestalih lica koji su prijavljeni MKCK-u, danas, skoro 30 godina od izbijanja prvih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, preko 10.000 porodica još uvek traga za svojim nestalim članovima. Verujemo da če ovi divni radovi preneti emociju ogromnog stradanja ovih porodica i poruku da bi traganje za nestalim licima trebalo da bude isključivo humanitarno pitanje”, rekla je Sanja Ivaniš u ime MKCK-a.

Uz Lađušića, kustosa izložbe, u timu su i saradnica sa Akademije primenjenih umetnosti u Rijeci Melinda Kostelac. Saradnik na produkciji izložbe je Luka Tilinger, kao i predavači profesor Dejan Atanacković, pisac Vladimir Milićević i inženjer Dimitrije Dinić.

Izložba “Nestali” biće otvorena do 9. septembra, a nakon KCB-a, seli se u Rijeku.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav