55. Internacionalni teatarski festival MESS (2-11.10.2015.) Sarajevo
2.10.
Olimpijska dvorana “Juan Antonio Samaranch” (Zetra)
20.00 ZABRANJENA ZONA (Njemačka) - predstava
produkcija: Schaubühne Berlin
režija: Katie Mitchell
Sarajevski ratni teatar - SARTR
22.00 SAD SAM LUCKY (Slovenija/Hrvatska) - predstava
produkcija: Emanat
koreografija: Matija Ferlin
3.10.
Olimpijska dvorana “Juan Antonio Samaranch” (Zetra)
19.00 ZABRANJENA ZONA (Njemačka) - predstava
produkcija: Schaubühne Berlin
režija: Katie Mitchell
Narodno pozorište Sarajevo
21.00 COMMON GROUND (Njemačka) - predstava
produkcija: Maxim Gorki Theater
režija: Yael Ronen
4.10.
Stolarija Narodnog pozorišta
18.00 SVE ŠTO TREBA JEDNOJ SJAJNOJ GLUMICI JE SJAJNA DRAMA I ŽELJA ZA USPJEHOM (Meksiko) - predstava
produkcija: Vaca 35 Teatro en Grupo
režija: Damián Cervantes
Narodno pozorište Sarajevo
19.30 (PRET)POSLJEDNJA PANDA ILI STATIKA (Hrvatska) - predstava
produkcija: Zagrabačko kazalište mladih
režija: Saša Božić
Kamerni teatar ‘55
MESS OFF
22.00 GLUMAC JE GLUMAC JE GLUMAC (Bosna i Hercegovina) - predstava
režija: Zijah Sokolović
5.10.
Stolarija Narodnog pozorišta
18.00 SVE ŠTO TREBA JEDNOJ SJAJNOJ GLUMICI JE SJAJNA DRAMA I ŽELJA ZA USPJEHOM (Meksiko) - predstava
produkcija: Vaca 35 Teatro en Grupo
režija: Damián Cervantes
Sarajevski ratni teatar - SARTR
20.00 ŽIVOTINJSKA FARMA (Bosna i Hercegovina) - predstava
produkcija: Sarajevski ratni teatar
režija: Dino Mustafić
6.10.
Dom Oružanih snaga BiH
18.00 THE RULE™ (Holandija) - predstava
produkcija/autorica: Emke Idema
Stolarija Narodnog pozorišta
18.00 SVE ŠTO TREBA JEDNOJ SJAJNOJ GLUMICI JE SJAJNA DRAMA I ŽELJA ZA USPJEHOM (Meksiko) - predstava
produkcija: Vaca 35 Teatro en Grupo
režija: Damián Cervantes
Sarajevski ratni teatar - SARTR
20.00 VRIJEME I PROSTORI: MARRABENTA SOLA (Mozambik) - predstava
produkcija: CulturArte
koreografija: Panaibra Gabriel Canda
Kamerni teatar ‘55
22.00 POVRATAK (Crna Gora) - predstava
produkcija: CNP Podgorica
režija: Mirko Radonjić
7.10.
Dom Oružanih snaga BiH
15.00/18.00 THE RULE™ (Holandija) - predstava
produkcija/autorica: Emke Idema
Sarajevski ratni teatar - SARTR
20.00 BRAŠNO U VENAMA (Bosna i Hercegovina) - predstava
produkcija: SARTR / Scena MESS
režija: Boris Liješević
8.10.
Narodno pozorište Sarajevo
19.30 KADA POMISLIM DA ĆEMO OSTARITI SKUPA (Francuska) - predstava
produkcija/autori: Les Chiens de Navarre
Kamerni teatar ‘55
MESS OFF
22.00 SUSRET (Slovenija) - predstava
produkcija: SNG Nova Gorica
režija: Primož Bebler
9.10.
Kamerni teatar ‘55
12.00 ZMAJ I PRINCEZE (Bosna i Hercegovina) - predstava
produkcija: Lutkarsko kazalište Mostar
režija: Kyrlakos Argyropoulos / Stanislav Stanev
Akademija scenskih umjetnosti Sarajevo
17.00 TRAMVAJ ZVANI ŽUDNJA (Bosna i Hercegovina) - predstava
produkcija: SARTR / ASU Sarajevo
režija: Dina Mušanović, Alban Ukaj, Adi Hrustemović, Staša Dukić
mentor: Alen Muratović
Narodno pozorište Sarajevo
19.30 MI SMO KRALJEVI A NE LJUDI (Hrvatska) - predstava
produkcija: HNK Zagreb
režija: Matija Ferlin
10.10.
Kamerni teatar ‘55
12.00 LJEPOTICA I ZVIJER (Bosna i Hercegovina) - predstava
produkcija: Pozorište lutaka Mostar
režija: Todor Valov
Narodno pozorište Sarajevo
19.30 NAŠE TAJNE (Mađarska) - predstava
produkcija: Pintér Béla És Társulata
režija: Béla Pintér
Sarajevski ratni teatar - SARTR
22.00 THE PAPER CINEMA ODYSSEY (Ujedinjeno Kraljevstvo) - predstava
produkcija/autori: The Paper Cinema
11.10.
Narodno pozorište Sarajevo
12.00 RADOZNALO SLONČE (Slovačka) - predstava
produkcija: Bábkové divadlo Žilina
režija: Peter Palik
Kamerni teatar ‘55
15.00 4 SOLA: DOLLY / GUT GIFT / ON THE OTHER HAND / SUL PUNTO (Italija) - predstava
koreografija: Giorgia Nardin, Francesca Foscarini, Luisa Cortesi, Claudia Catarzi
Stolarija Narodnog pozorišta
20.00 ANTIGONA - 2000 GODINA KASNIJE (Hrvatska/Bosna i Hercegovina) - predstava
produkcija: Teatar Ulysses / Scena MESS
režija: Lenka Udovički
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Partibrejkers uveličali Zemun fest
- Koncerti Ansambla za drugu novu muziku u Balkanu i Parobrodu
- Pekinško pozorište i nobelovac Mo Jen u JDP-u
- Poziv za eksponate za Muzej prekinutih veza
- Brus Fink u Beogradu o želji i njenoj interpretaciji
- Smeli filmovi u međunarodnoj konkurenciji 17. Beldocsa
- Veče Filipa Glasa - Minimalistička prožimanja
- Premijera Verdijeve opere Simon Bokanegra
- Trijumf zagrebačke Male Fride na Novosadskim pozorišnim igrama
- Protest UDUS-a zbog zabrane Knjige o Milutinu na Kosovu
- Biotehnologija: Algoritmi prirode
- Konkurs Galerije Doma omladine Beograda za izlaganje u 2025.
- Konkurs za učešće na Beogradskom festivalu mozaika IV
- Konkurs festivala Uhvati film za volontere
- Konkurs za nagradu Milan Mladenović za 2024.
- Poziv za buduće producente - FIST19 program usavršavanja
- Regionalni konkurs za učešće na II Studentskom bijenalu scenskog dizajna
- Konkurs Organizacije srpskih studenata u inostranstvu
- Konkurs za dodelu nagrade Pavle Janković Šole za 2024.
VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country
IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav