• Search form

20. FESTIVAL NITRATNOG FILMA (6-16.6.2018.) Beograd

 

6.6.

 

Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1

12.00 Obeležavanje DANA JUGOSLOVENSKE KINOTEKE i dodela priznanja ZLATNI PEČAT

 

17.00 PUTOVANJE KAVKAZOM I PERSIJOM / VIAGGIO IN CAUCASO E PERSIA (IT, 1910,27’)

r: Mario Piacenza

 

VUKOVI / OS LOBOS (PT, 1923, 53’)

r: Rino Lupo

ul: Branca de Oliveira, Joaquim Almada

 

20.15 Svečano otvaranje 20. FESTIVALA NITRATNOG FILMA

 

20.30 STRANPUTICA / ABWEGE (GE, 1928, 98’)

r: Georg Wilhelm Pabst

ul: Gustav Diessl, Brigitte Helm 20.30

 

 

7.6.

 

Muzej Jugoslovenske kinoteke, Kosovska 11

17.00 KINO PRAVDA B. 1-11 / KINO-PRAVDA, NO. 1-11 (SU, 1922, 113’)

r: Dziga Vertov

 

19.00 BUDALE NA PLANINI / FJOLS TIL FJELIS (NO, 1957, 96’)

r: Edith Carlmar

ul: Unni Bernhoft, Leif Juster

 

Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1

21.00 GRAD BEZ JEVREJA / DIE STADT OHNE JUDEN (AT, 1924, 91’)

r: Hans Karl Breslauer

ul: Johannes Riemann, Hans Moser

 

 

8.6.

 

Muzej Jugoslovenske kinoteke, Kosovska 11

17.00 KONAČNO ODREDIŠTE / U KRESU DROGI (PL, 1939, 74’)

r: Michal Waszynski

ul: Kazimierz Junosza-Stepowski, Irena Malkiewicz-Domanska

 

19.00 PESMA PŠENIČNIH POLJA / ENEK A BUZAMEZOKROL (HU, 1947, 81’)

r: Istvan Szots

ul: Alice Szellay, Janos Gorbe

 

Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1

21.00 PUCANJE - ČOVEK SA PET BALONA / BREAK UP -  L’UOMO DEI CINQUE PALLONI (IT/FR, 1967, 85’)

r: Marco Ferreri

ul: Marcello Mastroianni, Catherine Spaak

 

 

9.6.

 

Muzej Jugoslovenske kinoteke, Kosovska 11

17.00 POTKOVICA / LE FER A CHEVAL (FR, 1909, 8’)

r: Camille de Morlhon

 

UKROĆENI LAV / IL LEONE MANSUETO (IT, 1919, 40’)

r: Enrique Santos

ul: Giovanni Raicevich, Mimi

 

19.00 BUĐENJE PROLEĆA / FRUHLINGS ERWACHEN. EINE KINDERTRAGODIE (GE, 1929, 95’)

r: Richard Oswald

ul: Carl Balhaus, Rolf von Goth

 

Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1

21.00 Program filmova: DRUGI O NAMA (1)

BITKA NA BREGALNICI / DIE SCHLACHT AN DER BREGALNITZA AM 6.7 UND 8.7.1913 / BATAILE DE LA BREGALNITZA (FR, 1913, 7’)

pp: Pathe freres

 

MESTEROV NEDELJNIK / MESSTER - WOCHE 1915 (GE, 1915, 11’37’’)

pp: Messter film

 

Program novih restaurisanih filmova Jugoslovenske kinoteke

LEPA NAŠA OTADŽBINA (YUG, 1932, 54’)

pp: Jugoslovenski prosvetni film

r: Josip Novak

 

JUGOSLAVIJA DIVNA ZEMLJA SUNCA I KONTRASTA (YUG, 1938, 16’40’’)

pp: Zadruga za privredni film

 

 

10.6.

 

Muzej Jugoslovenske kinoteke, Kosovska 11

17.00 ZORA / DAWN (GB, 1928, 91’)

r: Herbert Wilcox

ul: Sybil Thorndike, Ada Bodart

 

19.00 OSVETNICI - KORZIKANSKA BRAĆA / THE CORSICAN BROTHERS (US, 1941, 110’) - projekcija sa zapaljive (nitratne) trake

r: Gregory Ratoff

ul: Douglas Fairbanks Jr, Ruth Warrick

 

Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1

21.00 AVANTURISTKINJA / AVENTURERA (MX, 1950, 101’)

r: Alberto Gout

ul: Ninon Sevilla, Tito Junco

 

 

11.6.

 

Muzej Jugoslovenske kinoteke, Kosovska 11

17.00 PRIVEZANI BALON / PRIV´RZANIJAT BALON (BG, 1967, 98’)

r: Binka Željazkova

ul: Georgi Kalojančev, Grigor Vačkov

 

19.00 OVAJ MOJ ŽIVOT - ŽIVOT PEKINŠKOG POLICAJCA / WO ZHE YI BEI ZI (CN, 1950, 109’)

r: Shi Hui

ul: Shi Hui, Wei Heling

 

Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1

21.00 TRANSATLANTIK / TRANSATLANTIC (US, 1931, 78’)

r: William K. Howard

ul: Edmund Lowe, Lois Moran

 

 

12.6.

 

Muzej Jugoslovenske kinoteke, Kosovska 11

17.00 GABRIJEL, VRATI SE / GABRIEL, TULE TAKAISIN (FI, 1951, 80’)

r: Valentin Vaala

ul: Tarmo Manni, Emma Vaananen

 

19.00 MALDONE (FR, 1928, 102’)

r: Jean Gremillon

ul: Charles Dullin, Marcelle Charles Dullin

 

Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1

21.00 SLUČAJ ZA NEISKUSNOG DŽELATA / PRIPAD PRO ZAČINAJICIHO KATA (CS, 1969, 102’)

r: Pavel Juraček

ul: Lubomir Kostelka, Pavel Landovsky

 

 

13.6.

 

Muzej Jugoslovenske kinoteke, Kosovska 11

17.00 BROD PROKLETIH ŽENA / LA NAVE DELLE DONNE MALEDETTE (IT, 1953, 92’)

r: Raffaello Matarazzo

ul: May Britt, Ettore Manni

 

19.00 NOĆ OSVETE - PRAVDA JE SLEPA / HAEVNENS NAT (DK, 1916, 100’)

r: Benjamin Christensen

ul: Benjamin Christensen, Karen Caspersen

 

Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1

21.00 BAUK - BOG PODZEMLJA / O DRAKOS (GR, 1956, 103’)

r: Nikos Koundouros

ul: Dinos Illiopoulos, Margarita Papageorgiou

 

 

14.6.

 

Muzej Jugoslovenske kinoteke, Kosovska 11

17.00 ČLAN PARLAMENTA / ČLEN PARLAMENTA (SU, 1919, 65’)

r: Jakov Protazanov

ul: Natal’ja Lisenko, Ivan Mozžuhin

 

19.00 Program filmova: DRUGI O NAMA (2)

DUNAV OD IZVORA DO UŠĆA / DIE DONAU VON DER QUELLE BIS ZUR MUNDUNG (GE, 1913/1914, 50’)

pp: Zent. f. wissen v. schulkinemat. g.m.b.h. Berlin

 

PUTOVANJE PO JUGOSLAVIJI, NOVOJ EVROPSKOJ KRALJEVINI / UN VOYAGE EN YUGOSLAVIE LE ROYAUME LE PLUS NOUVEAU D’EUROPE (US, 1931-1932, 40’)

f: Horace Ashton F.R.G.S. Explorers Club, New York

 

KLIVLEND, OHAJO / CLEVELAND OHIO DOM 30.000 SLOVENCEV (YUG, 1930, 11’)

r: Božidar Jakac

 

GALIČNIK (YUG, 1940, 11’)

f/ph: Sifrid Miladinov

 

Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1

21.00 IRIS I PORUČNIKOVO SRCE / IRIS OCH LOJTNANTSHJARTA (SE, 1946, 89’)

r: Alf Sjoberg

ul: Mai Zetterling, Alf Kjellin

 

 

15.6.

 

Muzej Jugoslovenske kinoteke, Kosovska 11

17.00 KNJIGOVOĐA KREMKE / LOHNBUCHHALTER KREMKE (GE, 1930, 61’)

r: Marie Harder

ul: Hermann Vallentin, Anna Sten

 

19.00 NOVI GULIVER / NOVYJ GULLIVER (SU, 1935, 75’)

r: Aleksandr Ptuško

ul: Vladimir Konstantinov, Ivan Judin

 

Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1

21.00 NEOGRANIČENO NAPREDOVANJE / KAGIRINAKI ZENSHIN (JP, 1937, 77’)

r: Tomu Uchida

ul: Isamu Kosugi, HisakoTakihana

 

 

16.6.

 

Muzej Jugoslovenske kinoteke, Kosovska 11

17.00 REKONSTRUKCIJA / RECONSTITUIREA (RU, 1960, 59’)

r: Virgil Calotescu

ul: Gheorghe Enoiu, Alexandru Ioanid

 

19.00 POTKAZIVAČ / INFORMER (GB, 1929, 83’)

r: Arthur Robison

ul: Lya de Putti, Lars Hanson

 

Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1

21.00 ŠERLOK HOLMS / SHERLOCK HOLMES (US, 1916, 116’)

r: Arthur Berthelet

ul: William Gillette, Ernest Maupain

http://www.kinoteka.org.rs

  • 21.10.2017 | 10:00

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    170 godina Galerije Matice srpske

    ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU  - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)

    http://www.galerijamaticesrpske.rs

    01.12.2017 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa

    autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica

    dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović

    Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce

    http://imus.org.rs

    13.01.2018 | 09:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)

    realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije

    https://www.sendspace.com/file/q9yptp

    http://imus.org.rs

    09.02.2018 | 10:00

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)

     

    NIKA AUTOR

    STOJAN BATIČ

    DRAGICA ČADEŽ

    JURE DETELA

    META GRGUREVIČ

    FRANCE GRUDEN

    SERGEJ KAPUS

    JANEZ LENASSI

    KAREL PLEMENITAŠ

    KAREL PUTRIH

    DRAGO TRŠAR

    DUŠAN TRŠAR

    LUJO VODOPIVEC

    BILAL YILMAZ

    avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec

    http://www.mglc-lj.si

    30.03.2018 | 10:00

    +MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    VALOVI: 50 LET UMETNIŠKEGA DELOVANJA MILENKA MATANOVIČA (1947, Ljubljana) - razstava (29.3.-24.6.2018.)

    kustos razstave: Igor Španjol

    http://www.mg-lj.si

    07.04.2018 | 11:00

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    FORMULA ČULA - izložba djela iz Zbirke marginalne umjetnosti i zbirki MSU-a (6.4.-15.9.2018.)

    kustosica izložbe: Daniela Bilopavlović Bedenik

    http://www.msu.hr

    13.04.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    KATARINA VELIKA - CARICA SVIH RUSA - izložba iz Državnog muzeja Ermitaž iz St. Peterburga (12.4.-29.7.2018.)

    kustosice izložbe: Natalia Bakhtareva, Iva Sudec Andreis, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    14.04.2018 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    DAVID LYNCH: OGENJ NA ODRU - razstava (13.4.-29.7.2018.)

    kustos razstave: Božidar Zrinski

    http://www.mglc-lj.si

    21.04.2018 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka

    PUNKTUMI: ZBIRKA INOSTRANE UMJETNOSTI MSURS - izložba (20.4.-30.8.2018.)

    Oto Pine (Otto Piene), Ginter Iker (Günther Uecker) i Hajnc Mak (Heinz Mack) iz grupe ZERO, Fridensrajh Hundertvaser (Friedensreich Hundertwasser), Hans Hartung (Hans Hartung), Pjer Alešinski (Pierre Alechinsky), Stenli Vilijem Hajter (Stanley William Hayter), Žan Mesažije (Jean Messagier), Zao Vu-Ki (Zao Wou-Ki), Šoići Hasegava (Shōichi Hasegawa), Jase Tabući (Yasse Tabuchi), Antonino Virduco (Antonino Virduzzo)…

    http://www.msurs.net

    21.04.2018 | 15:00

    Kibla, Maribor

    Kibla Portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    PRISOTNOSTI - skupinska razstava akademske slikarke Metke Krašovec in umetnic in umetnikov - njenih študentov na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v Ljubljani (20.4.-30.6.2018.)

    Razstavljajo Metka Krašovec in umetniki (po abecednem redu): Karmen Bajec, Viktor Bernik, Saša Bezjak, Gigo de Brea, Andrej Brumen Čop, Mitja Ficko, Dušan Fišer, Marija Flegar, Milan Golob, Marko Jakše, Anja Jerčič Jakob, Barbara Jurkovšek, Jurij Kalan, Maja Kastelic, Aleksij Kobal, Robert Lozar, Izar Lunaček, Mojca Oblak, Rok Predin, Arjan Pregl, Irena Romih, Zvonka Simčič, Matic Sonnenwald, Natalija Šeruga, Katarina Toman Kracina, Petra Varl, Sebastijan Vojvoda, Marij Vrenko, Mojca Zlokarnik, Živa Žitnik

    kuratorja razstave: Nina Jeza (KID Kibla) in Arne Brejc (Galerija Equrna)

    http://www.kibla.org

Poster for the solo exhibition of Zoran Popović, Novi Sad, 1973
Video
18. Bijnale umetnosti Pancevo
21.06.2018 | 15:33

VOĐENJE: 18. Bijenale umetnosti u Pančevu - Prostorni agens

Vođenje kroz 18. Bijenale umetnosti u Pančevu “Prostorni agens”, održano od 26. maja do 17.