Retrospektivna izložba “Činiti svet boljim mestom” Andreje Kulunčić, čiji je rad jedan od ključnih opusa društveno angažovane umetničke prakse u Hrvatskoj, biće otvorena 15. maja u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu kao prva celovita izložba te vizuelne umetnice koja donosi presek njenog stvaralaštva od 90-ih godina 20. veka do danas.
Andreja Kulunčić u umetničkoj praksi ukazuje na društvene nepravde – identifikuje ih, istražuje njihove uzroke i propituje moguće načine otpora.
Izložbom se, između ostalog, istražuje i analizira potencijal savremene društveno angažovane vizuelne umetničke prakse da, rečima umetnice, čini svet boljim mestom.
Izložba “Činiti svet boljim mestom” osmišljena je kao živo mesto događanja – od stručnih i interaktivnih vođenja i rasprava o participativnoj umetnosti do posebno skrojenih programa koji podstiču interkulturalnost i integraciju raznih, zasad, stranih kultura, pa do tema feminizma i Golog otoka kao kamena spoticanja, do pozivnih kreativnih strategija i podsticanja zajedništva u obliku projekta muzejskog vrta – tokom celog trajanja izložbe biće organizovani inovativni sadržaji za raznoliku publiku, najavio je MSU.
Postavka izložbe, kreirana koautorskim radom Andreje Kulunčić i kustoskinje izložbe Martine Munivrane iz MSU Zagreb, strukturisan je u pet tematskih celina: feminizam, trauma, migracija, samoorganizacija i strukturalna analiza umetničine metodologije. Kroz te celine prezentuje se novi rad temeljen na kustoskim istraživanjima autorkinog stvaralaštva, te preispitivanju funkcije i forme samostalne muzejske izložbe kao društvenog agensa – pokretača i inicijatora promena.
Izložba uključuje rezultate istraživanja nastalih kao plod saradnje umetnice s kustoskinjama s kojima je umetnica radila na kompleksnim produkcijama tokom svog tridesetogodišnjeg umetničkog delovanja: Irenom Bekić (Hrvatska), Amandom de la Garza Mata (Meksiko), Ancom Verona Mihulet (Rumunija/Južna Koreja) i Katharinom Schlieben (Nemačka). Te saradnje i istraživanja rezultirale su i bogatim pratećim programom koji će se odvijati kroz diskurzivni i edukativni program, te rad s lokalnom zajednicom.

Umetnica će na izložbi predstaviti radove: Činiti svet boljim mestom, Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete, Učimo napraviti mesta svima, 1 FRANAK = 1 GLAS, Sight.seeing, Samo za Austrijance, Bosanci van! (radnici bez granica), O stanju nacije, Kreativne strategije, Žao mi je … nije mi žao, NAMA: 1908 zaposlenika, 15 radnih mesta, Maloletnička trudnoća i realizovati tri nova rada: Muzejski vrt / jestivi muzej, Mikrosituacije zajedništva: stvaranje iskustva bivanja skupa i Susret društvenog JA.
U sklopu izložbe Andreje Kulunčić najavljen je i interkulturalni program koji povezuje strane radnike i radnice s lokalnim stanovništvom s ciljem stvaranja zajedničkog iskustva i promišljanja suživota. Strani radnici i radnice, koji su s poverenjem i željom za boljim životnim uslovima došli u Hrvatsku, sa sobom donose vlastite običaje, kulturu, svakodnevne navike, ali i svoje nade i strahove.
Glavni fokus programa – kulturna raznolikost – razvijaće se kroz promišljanje dosadašnjeg suživota i zajedničke vizije budućnosti. Umetnica se pritom oslanja na dva ključna aspekta: preispitivanje pravednih radnih i životnih odnosa stranih radnika/ica i te proširivanje prostora savremene umetnosti kroz stvaranje platforme za kulturnu razmenu s Filipincima i Filipinkama, te Indonežanima i Indonežankama koji žive i rade u Hrvatskoj.
Cilj je angažovati i upoznati širu publiku s bogatom tradicijom ovih kultura, podstičući bolje razumevanje i uvažavanje kulturnih raznolikosti u savremenom hrvatskom društvu.

Tokom celog trajanja izložbe biće organizovani inovativni, atraktivni sadržaji za raznoliku publiku – stručni, porodični i programi za odrasle, te susreti s psihoterapeutima, istoričarima i antropolozima, a omogućiće duboko proživljavanje svake zastupljene teme. Diskurzivni deo izložbe obuhvatiće rasprave koje se referišu na teme usko povezane s radom umetnice i projektima koje je ostvarila (feminizam, rodna ravnopravnost, trauma, migracija).
Kako bi se stvorila zajednica u urbanom vrtu kao deo šireg projekta Kreativne strategije, umetnica realizuje Muzejski vrt / jestivi muzej kao društveni prostor koji zamagljuje pojam unutrašnjeg i spoljnjeg muzeja i pokušava proizvesti prostor u kojem susedi i posetioci mogu eksperimentisati s novim mogućnostima ideje zajedničkog dobra. Vrt ne predstavlja samo prostor za opuštanje ili razgovor, već i mesto u kojem vrtlarstvo i briga o zajedničkom vrtu stvara zajedničku odgovornost. U ovom projektu muzej ima ulogu društvenog agenta tako što postaje propusnim i stvara veze sa susednim zajednicama, te u vreme jake individualizacije i otuđenosti povezivanjem ljudi stvara zajednicu.
Kao deo promišljanja o samoorganizovanju i samoobrazovanju, biće predstavljen i novi umetničin zvučni rad Susret društvenog JA kroz koji se istražuju različite razine razumevanja društvenog: od prisilnog posmatranja i prepoznavanja načina na koji je društveno konstituisano, preko učenja o njegovoj konfiguraciji, pa do dubljeg osveštavanja da smo svi neizbežan deo društvenog tkiva koji nas oblikuje, kao i mi njega. Osim toga, projekat Kreativne strategije obuhvatiće i radionice direktne demokratije za srednjoškolce, te diskusije s radnicima i radnicama, te migrantima u saradnji s grupom Direktna demokratija u školi.

U sklopu izložbe dostupna je promotivna ulaznica koja posetiocima omogućuje pristup svim programima tokom trajanja izložbe. Uz nju dolazi i prigodan suvenir, simbol zajedničkog nastojanja da kroz umetnost i aktivno učešće činimo svet boljim mestom.
Izložba će biti otvorena do 12. oktobra.
(SEEcult.org)