Ustanove kulture u Srbiji i niz vaninstitucionalnih aktera najavili su za 24. januar protestnu obustavu rada, u znak podrške studentskim zahtevima. Pojedine ustanove kulture najavile su za 23. januar jednočasovni štrajk, a neke su ponudile studentima svoj prostor za njihove potrebe.
Nakon što su se ranije već za obustavu rada do ispunjenja studentskih zahteva izjasnili Udruženje likovnih umetnika Srbije, Savez likovnih umetnika Vojvodine i Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, to su učinile i mnoge druge organizacije i ustanove, na poziv studenata Univerziteta umetnosti.
Samostalni sindikat kulture Srbije najavio je za 23. januar jednosatnu obustavu rada, a za 24. januar totalnu obustavu rada čime izražava solidarnost sa “svim učesnicima u svim štrajkovima”.
Jednosatna obustava rada 23. januara predviđena je od 12 do 13 časova, a ustanove koje imaju dvokratno radno vreme i programe u drugom terminu mogu odrediti drugo vreme, o čemu treba obavestiti poslodavca pisanim putem.
Kao i do sada, kako je navedeno u saopštenju, poslenici kulture moraju ostati dostojanstveni u iskazivanju solidarnosti.
U petak, 24. januara, za kada je najavljen neformalno organizovani “generalni štrajk”, obustave rada i protesti najavljeni su i iz niza pojedinačnih ustanova kulture u Beogradu i drugim gradovima.

Dramska umetnica Svetlana Bojković potvrdila je u izjavi za SEEcult.org da se sprema jednonedeljni štrajk glumaca, a prema nezvaničnim informacijama trebalo bi da počne u petak, 24. januara.
“Priprema se štrajk, sedmodnevni. To se radi uz savete pravne, sa advokatima, jer to sve ima neke svoju proceduru. Treba sve precizno pipremiti I do toga će doći. Ne mogu tačno da kažem kada. To zahteva vreme da se pripremi i da se mi organizujemo, da se zaštite ljudi, recimo iz tehnike. Sedam dana je izdrživo. Da zaštitimo i slobodne umetnike koji nigde nemaju angažman za stalno, bukvalno žive od honorara. Mi možemo između sebe skupiti novac da im to nadoknadimo. To bi moglo da se reši solidarno”, rekla je Svetlana Bojković.
Srpsko narodno pozorište (SNP) u Novom Sadu saopštilo je da je baletska predstava "Kopelija“, čije je izvođenje planirano za 24. januar, otkazana odlukom članova Samostalnog sindikata i većine zaposlenih o stupanju u jednosatni štrajk upozorenja.
Štrajkačke aktivnosti će biti sprovedene u skladu sa zakonom, u prostorijama Srpskog narodnog pozorišta, a odluka o stupanju u štrajk upozorenja je posledica nesigurnosti i nebezbednosti umetnika u obavljanju svojih poslova, kao i rešavanje niza nerešenih pitanja u domenu kulture.
Otkazano je i izvođenje dramske predstave "Smrt kuca“, planirano za 24. januar, a naredno igranje biće 10. marta.
Pozorište mladih u Novom Sadu odlučilo je većinom glasova kolektiva da 24. januara stupi u jednočasovni štrajk od 17 do 18 časova, navodeći da je to izraz solidarnosti sa studentima koji se trenutno bore za svoja prava, ali i ukazivanje na niz nerešenih pitanja u domenu kulture.
"Smatramo da je kultura temelj svakog društva i da je neophodno da ona bude podržana i unapređena kako bismo zajednički gradili bolje i pravednije društvo", saopštilo je Pozorište mladih i pozvalo građane da mu se pridruže kako u podršci studentima, tako i u rešavanju ključnih problema u oblasti kulture.
U znak podrške studentima, producenti, reditelji, scenaristi, glumci, montažeri, direktori fotografije, distributeri, prikazivači i ostali filmski radnici okupljeni oko nekoliko strukovnih udruženja pokrenuli su inicijativu za solidarnu obustavu rada u domaćoj filmskoj industriji.
Strukovna udruženja među kojima su: Udruženje filmskih producenata Srbije (UFPS), Asocijacija filmskih reditelja Srbije (AFRS), Udruženje scenarista Srbija (USS ), Udruženje dokumentarista Srbije (DokSrbija), Sekcija prikazivača, Sekcija distributera, Udruženje filmskih i televizijskih dizajnera zvuka Srbije (UDZS), Udruženje filmskih glumaca Srbije (UFGS) i Srpska asocijacija snimatelja (SAS), odlućili su se za solidarnu obustavu rada u okviru filmske i audiovizuelne industrije 24. januara. Tog dana staće sve aktivnosti u filmskoj branši – od snimanja, priprema i proba, postprodukcije, promotivnih aktivnosti i prikazivanja filmova u bioskopima u Srbiji, navedeno je u saopštenju.

Kulturni centar Beograda (KCB) podržao je zahteve studenata, navodeći da, kao što su u svom pismu studenti Univerziteta umetnosti napisali, vrednosti za koje se zalažu, a to su pravda, sigurnost i sloboda, tiču se opšteg dobra svih građana. Zato se KCB pridružuje zajedničkoj borbi koju su povele buduće kolege i saradnici i obustavlja rad na sat vremena 23. januara, a u petak, 24. januara, u potpunosti obustavlja rad jednoglasnom odlukom kolektiva, i u skladu sa odlukom Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Urednički kolegijum Doma kulture Studentski grad (DKSG) jednoglasno se složio da od 23. januara obustavi programske aktivnosti u znak podrške studentskim protestima. Urednici DKSG će realizovati one programe koje im predlože studenti i gimnazijalci koji su u blokadi i rado će biti gosti na fakultetima koji organizuju kulturno-obrazovne programe, saopštio je DKSG.
Nacionalni komitet Međunarodnog saveta muzeja (ICOM), u skladu sa odlukom svoje decembarske skupštine i rezultatima elektronskog glasanja, kojim je članstvo jednoglasno podržalo zahteve studenata, pozvao je muzejske i druge radnike u kulturi da se okupe 24. januara u 11:52 ispred zgrade Generalštaba u Beogradu, a Novom Sadu ispred MSUV, da bi odali počast stradalima na novosadskoj železničkoj stanici, podržali javno zahteve studentskih protesta i zahteve struke protiv rušenja zgrade Generalštaba.
Članovi Sindikata "Nezavisnost" Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, koji čine većinu zaposlenih, podržali su u saopštenju borbu studenata za pravednije društvo, u kojem se vrednuju odgovornost, pravičnost, stručnost i profesionalnost, a za 24. januar najavili su da će u 11:52 biti ispred zgrade Generalštaba i na poziiv Muzejskog druđtva Srbije i NK ICOM Srbija, zajedno sa ostalim radnicima u kulturi odati poštu žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protest ispred zgrade Generalštaba nosi u sebi i snažnu poruku za poštovanje zakona o kulturi i zaštiti kulturnih dobara, naveo je Upravni odbor Sindikata "Nezavisnost" MSUB-a, ističući da daje glas za bolje uslove rada i materijalni položaj u javnom i nezavisnom sektoru kulture.
Kao znak solidarnosti sa zahtevima i borbama samoorganizovanih studenata i studentkinja, a oslanjajući se na odluku Republičkog odbora Samostalnog sindikata kulture Srbije, većina članova sindikata Muzeja Jugoslavije, kao i deo zaposlenih, obustavila je rad 23. januara na sat vremena, a 24. januara obustava će trajati celog dana.
Na inicijativu Stručnog saveta Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, kolektiv MSUV većinom glasova zaposlenih izrazio je podršku zahtevima studenata, đaka i građana Srbije – pridruživši se insistiranjima na principima društvene i krivične odgovornosti, odnosno objavljivanju kompletne dokumentacije o padu nadstrešnice te zakonskom sankcionisanju odgovornih za pogibiju petnaestoro građana koji su se zatekli ispred Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra u 11 časova i 52 minuta.
“Zabrinuti za bezbednost, sopstvenu ali i naše dece, muzejske publike ali i drugih članova društva, smatramo neophodnim osnaživanje principa solidarnosti i društvene odgovornosti kojima nas već tri meseca uči mladost Srbije, insistirajući na principima pravde i pravičnosti na kojima trebaju počivati sva civilizovana i uređena društva”, naveo je kolektiv MSUV i najavio da će se 24. januara pridružiti protestima građana, uz poziv ostalim institucijama kulture u gradu, muzejskoj publici, umetnicima, studentima i profesorima umetničkih akademija kao i ostalim zainteresovanim građanima – ljubiteljima kulture i umetnosti – da se pridruže, odnosno da se u u 11:52 okupe zajedno u Dunavskoj ulici 37 na prostoru ispred MSUV.
Članovi Udruženja muzičkih umetnika Srbije (UMUS) izrazili su podršku studentskim protestima i pridružili se apelu za generalni štrajk kulturnih radnika.
Podstaknuti studentskim protestima, koji "demokratskom borbom, neizmernom hrabrošću, preciznim zahtevima i nepresušnom kreativnošću sa punim pravom zahtevaju opštu reformu društva", 96 članova UMUS-a pozvalo je sve koleginice i kolege koji to do sada nisu učinili da se pridruže u aktivnoj borbi "za pravdu, sigurnost i slobodu".
"Studentski protesti su pokrenuli članstvo da se aktivno angažuje oko unapređenja rada Udruženja, koje želi da bude najreprezentativnija adresa svih mladih muzičara. Mi odlučno stojimo uz naše koleginice i kolege sa Fakulteta muzičke umetnosti, sa Akademije umetnosti u Novom Sadu i sa Fakulteta umetnosti u Nišu; iz Beogradske filharmonije, iz Udruženja kompozitora, muzičkih škola i pozorišta, i svih institucija širom Srbije u kojima deluju naši članovi, a sa posebno snažnim, zajedničkim delovanjem želimo da se obratimo mladim koleginicama i kolegama", saopštili su članovi UMUS-a, poručujući da će uvek biti adresa studentima na kojoj će dobiti svu neophodnu podršku, jer je njegova obaveza da im pomogne na početku profesionalnih karijera.
"Takođe, vaše prisustvo u što većem broju je snaga koja će Udruženje u godinama koje dolaze transformisati energijom promena i novih umetničkih postignuća. Zato vam pružamo punu podršku i beskompromisno stajemo uz vas da se svi zajedno izborimo za budućnost kakvu želite u svojoj državi, u kojoj tek treba da provedete svoj radno-kreativni vek", poručili su članovi UMUS-a studentima, navodeći da mogu da računaju na sve intelektualne i ostale resurse tog udruženja u zajedničkoj borbi za pravedno i slobodno društvo.
Beogradska filharmonija otkazala je nastup planiran za 24. januar u Kolarčevoj zadužbini, navodeći da instituciju najpre čine njeni ljudi, zbog čega kolektiv BF iskazuje solidarnost sa studentima i sa mladim kolegama i koleginicama koji će jednog dana činiti taj orkestar.
Prema navodima zaposlenih u BF, odluku o otkazivanju koncerta sa dirigentom Kirilom Karabicem i violončelistkinjom Kamij Toma podržali su i ti strani umetnici, koji su pripremali program koncerta sa orkestrom tokom ove nedelje.
Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV), koji je ranije već izrazio javno podršku studentima, odlučio je da obustavi realizaciju planiranih programa. "Sledimo stav i zahtev studenata:
'Trenutak je da svi umetnici i zaposleni u kulturi zastanu sa svojim aktivnostima i pridruže se u borbi za pravdu, sigurnost i slobodu'", saopštio je SULUV.
Šok ZaDruga / Multimedijalni centar „Led Art” pružila je podršku studentima u blokadi 12. decembra 2024. godine, blokirajući svoj izlagački program u galeriji Šok Koridor. Galerija Šok Koridor je prevashodno orijentisana ka izlagačkoj praksi studenata osnovnih, master i doktorskih studija Akademije umetnosti u Novom Sadu i srodnih umetničkih fakulteta.
"Verujemo da su studenti budućnost ove zemlje, a da društvo i kultura koji se ne obaziru na svoju budućnost, nemaju budućnost", navela je Šok zadruga, koja nastavlja pružanje podrške studentima da se izbore za svoje zahteve i osuđuje svaki vid vršenja pritisaka i nasilja nad studentima.
"Naš program je u blokadi do razrešenja studentskih blokada. Udružujemo se sa srodnim institucijama u kulturi u njihovim naporima da pruže javnu podršku studentima", poručila je Šok zadruga.
Kustoski kolektiv Savremene galerije Subotica saopštio je da najavio je da se bez ikakve zadrške pridružuje studentskim zahtevima i u znak solidarnosti obustavlja rad 24. januara, apelujući na kolege, radnice i radnike u kulturi, da se zauzmu za stvaranje bezbednog društva.
“Uvereni u moć kulture i umetnosti da izmene pojedince i društvo na bolje, zahvalni smo našim mladim, budućim kolegama koji dostojanstveno i srčano stoje na braniku istinskih vrednosti i sa profesionalnim ponosom im se pridružujemo”, naveo je kustoski tim Savremene galerije Subotica, uz poziv sugrađanima da se u petak, 24. januara, pridruže u 11.52 blokadi Ulice Đure Đakovića u Subotici.
Umetnički kolektiv U10 najavio je obustavu rada za 24. januar, izražavajući apsolutnu i nedvosmislenu podršku studentima u protestu.
U10 je ujedno pozvao sve sve koleginice i kolege iz polja umetnosti, kulture i društvenih nauka da tog dana stupe u obustavu rada i pridruže se u 11:52 ispred Generalštaba kao odgovor na poziv NK ICOM Srbija i studenata.
“Naše programske i prostorne resurse, aktivnosti, znanje i iskustvo, kao i tehničku opremu, stavljamo na raspolaganje studentima i njihovim aktuelnim potrebama kao platformu za veću vidljivost. Zahtevamo hitno i potpuno ispunjenje svih zahteva studenata – studentski zahtevi su naši zahtevi!”, poručio je kolektiv U10.
Većina zaposlenih u Kulturnom centru Vojvodine "Miloš Crnjanski" u Novom Sadu izrazila je podršku studentima, đacima i građanima u zahtevima za pravedno i kulturno društvo, a protiv bahatosti i korupcije koja je počela da odnosi živote. Zaposleni u tom centru naveli su da je 24. januar dan kada će se opet pridruđiti protestima i blokadi, odajući počast poginulima u padu nadstrešnice i dan kada će obustaviti uobičajene poslove koji nisu važniji od rešenja sveopšte krize u zemlji.
Umetnička galerija "Nadežda Petrović" u Čačku navela je da 24. januara obustavlja rad na osnovu odluke Samostalnog sindikata kulture.
Galerija i umetnička rezidencija Hestia pridružuje se generalnom štrajku i izražava podršku borbi za slobodu i pravdu, naglašavajući važnost solidernosti koja jača zajedništvo, zbog čega poziva institucije na odgovornost prema zahtevima studenata.
Upravni odbor Bibliotekarskog društva Srbije izrazio je punu podršku zalaganju studenata, učenika i građana za pravedenije društvo, u kome se vrednuju odgovornost, kompetencije, profesionalnost, obrazovanje i uzajamno poštovanje.
"Svaki oblik nasilja koji se tome suprotstavlja, uvek će imati našu osudu. Poštujući Etički kodeks bibliotekara i primenjujući visoke standarde društvene odgovornosti, smatramo da je istrajnost u očuvanju pravne države po meri svih građana suštinska vrednost", navelo je Bibliotekarsko društvo u saopštenju Upravnog odbora, koje je objavljeno kao većinsko mišljenje članova. Bibliotekarsko društvo istaklo je da ostaje dosledno misiji pružanja podrške odgovornom društvenom delovanju koje podstiče sve vrednosti demokratskog društva, slobodan i jednak pristup znanju i informacijama za sve građane bez razlika.
Obustavu rada 24. januara najavile su i mnogobrojne izdavačke kuće i knjižare, a za korisnike neće biti otvorene ni Narodna biblioteka Srbije i Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković", između ostalih.
Koalicija za slobodu medija takođe je najavila podršku akciji studenata i različitih grupa radnika i radnica pridružujući se generalnom štrajku 24. januara, a članstvo, kao i ostale medije, medijske radnike i radnike pozvala je da učine isto.
"Zbog neophodnosti pravovremenog i istinitog izveštavanja članice Koalicije pozivaju medije, medijske radnike i radnice da na 15 minuta obustave svoj rad, a da u preostalom periodu izveštavaju o generalnom štrajku u Srbiji. U tom periodu na kanalima komunikacije članica Koalicije će se nalaziti ilustracija Marka Somborca", navela je Koalicija za slobodu medija i pozvala sve kolege da se priključe toj akciji i da u tom periodu televizije zatamne ekrane na kojima će se nalaziti Somborčeva ilustracija, a radio stanice da prekinu program na 15 minuta.
Osim toga, Koalicija za slobodu medija poziva sve građane da joj se pridruže 24. januara u 11:15 sati ispred zgrada javnih medijskih servisa u Beogradu i Novom Sadu i izraze na taj način podršku hrabrim glasovima pojedinih sindikata, radnika i radnica u Radio-televiziji Srbije i Radio-televiziji Vojvodine koji traže promenu uređivačke politike i ostavke rukovodećih ljudi u ovim medijskim kućama.
*Tekst je ažuriran najavama obustave rada koje su pristizale
(SEEcult.org)