Vesti

11. Beogradski Šopen Fest

6. oktobar 2022.
SEEcult.org
11. Sopen fest
11. Sopen fest

Beogradski Šopen Fest (BŠF), posvećen jednom od najvećih kompozitora svih vremena Frederiku Šopenu, biće održan od 10. do 15. oktobra u Beogradu i Novom Sadu, te potom i u Kragujevcu, a otvoriće ga u Kolarčevoj zadužbini proslavljeni kanadski pijanista francuskog porekla Šarl Rišar-Amlan (Charles Richard-Hamelin).

Šarl-Amlan važi za jednog od najznačajnijih interpretatora Šopenovog dela, a prvi put nastupa u Beogradu. Dobitnik je Srebrne medalje i nagrade Kristijan Cimerman na najvećem međunarodnom Šopenovom pijanističkom takmičenju 2015, druge nagrade na takmičenju u Montrealu i treće na takmičenju u Seulu.

Diplomirao je na Univerzitetu MekGil, na Muzičkoj akademiji Univerziteta Jejl i Muzičkom konzervatorijumu u Montrealu. Sarađivao je sa renomiranim dirigentima. Snimio je deset albuma za izdavačku kuću Analekta – pet sa solo delima Šopena, zatim oba Klavirska koncerta sa Simfonijskim orkestrom Montreala i dirigentom Kentom Naganom i Mocartove Klavirske koncerte br. 22 i 24 sa Violons du Roi, sa dirigentom Džonatanom Koenom. Njegovi snimci su nagrađeni nagradama Feliks (Adisk) i Juno (2022) i priznanjima kritičara širom sveta.

Foto: Elizabeth Delage

Deo programa 11. BŠF biće održan u prostoru Kripte Crkve svetog Marka u Beogradu, a u okviru dvostruke koncertne večeri, 12. oktobra nastupiće najpre mladi srpski pijanista Vuk Božilović. U drugom delu večeri nastupiće violončelistkinja Sandra Belić i pijanistikinje Ljiljana Vukelja i Olivera Radmanović.

Vuk Božilović je, posle završenog mastera na Fakultetu muzičke umetnosti (FMU) u Beogradu, diplomirao i na master studijama na Koledžu kineske i azijske umetnosti u Kini, a trenutno je na doktorskim studijama na FMU, u klasi prof. Sonje Lončar. Laureat je većine pijanističkih takmičenja u Srbiji i dobitnik visokih nagrada na međunarodnim takmičenjima. Aktivno nastupa kao solista i sa pijanistom Dušanom Grozdanovićem kao Voodoo piano duo. Bavi se i pedagogijom. U okviru resitala na BŠF-u izvešće dela Baha, Betovena i Šopena.

Drugi deo večeri posvećen je samo Šopenovim delima, u izvođenju Sandre Belić, Ljiljane Vukelja i Olivere Radmanović.

Sandra Belić je diplomirala "Cum laude" na Univerzitetu za muziku i dramu u Beču. Usavršavala se kod Danijela Šafrana, Zigfrida Palma i Borisa Pergamenčikova, Natalije Gutman, a od 2005. godine je profesor violončela na FMU u Beogradu. Koncertira širom Evrope i sveta. Dobitnica je nagrade UMUS-a  za najbolji koncert 2003.

Pijanistkinja Ljiljana Vukelja takođe je profesor na FMU, na kojem je i završila osnovne i magistarske studije. Usavršavala se kod pijaniste i prof. Mišela Berofa u Frajburgu i na Konzervatorijumu u Lozani kod pijaniste i dirigenta Žan-Fransoa Antoniolija. Doktorirala je na FMU pod mentorstvom prof. Dejana Sinadinovića.

Laureat je međunarodnih takmičenja i dobitnica brojnih priznanja u Srbiji i Italiji. Nastupa kao solistkinja i kamerni muzičar. Izdala je 2 CD-a sa muzikom Vladimira Tošića. Uspešno sarađuje sa čelistkinjom Sandrom Belić.

Pijanistkinja Olivera Radmanović diplomirala je, magistrirala i doktorirala na FMU u Beogradu. Tokom 20-godišnje umetničke karijere, ostvarila je veliki broj koncerata kao solistkinja i kamerni muzičar. Dobitnica je Oktobarske nagrade Beograda i zahvalnice FMU za umetnički i pedagoški doprinos (2011, 2019). Aktivno nastupa u klavirskom duu sa Majom Mihić, a od 2017. realizuje i multimedijalni projekat kao izvođač i autor fotografija.

Program 11. BŠF-a biće održan delom i u Novom Sadu, nastavljajući da promoviše princip decentralizacije kulture, pa će koncert “Tri boje Šopena” pijanista Nebojše Maksimovića, Milana Miladinovića i Mihajla Zurkovića biti održan 11. oktobra u novosadskoj Sinagogi, a 15. oktobra, u festivalskoj završnici, i na Kolarcu.

Nebojša Maksimović, vanredni profesor FMU, magistrirao je 2004. na tom fakultetu u klasi prof. Nevene Popović i u istoj klasi doktorirao kao prvi doktorant na FMU 2009. Magistrirao je i na Akademiji Santa Cecilia u Rimu, kao stipendista Vlade Italije. Dobitnik je brojnih nagrada u zemlji i inostranstvu, uključujući i na Međunarodnom takmičenju u Rimu (1995, 1998), “Petar Konjović” u Beogradu 1997, Međunarodnom takmičenju u Atini 1999, EPTA u Beogradu, nagrada za najbolji koncert sezone u Galeriji SANU 2002… Uspešno se bavi i rok muzikom.

Milan Miladinović je vanredni profesor klavira i istorije izvođaštva i šef Katedre za klavir na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gde je završio redovne i magistarske studije, a diplomirao je i na Univerzitetu umetnosti u Berlinu i doktorirao na FMU u Beogradu. Učestvovao je na prestižnim muzičkim festivalima u SAD, kao i u regionu (Grad teatar u Budvi, NIMUS, NOMUS, BEMUS i AFEST). Laureat je brojnih domaćih i internacionalnih takmičenja i dobitnik stipendija Kraljevskog doma Karađorđevića, Kraljevine Norveške, Jamaha i nemačke DAAD. Redovno nastupa kao solista i kamerni muzičar u Srbiji i inostranstvu i održava resitale – predavanja na srpskom, ruskom i engleskom jeziku.

Mihajlo Zurković je kao 14-godišnji talenat upisao “nultu godinu” pri Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gde je diplomirao i magistrirao, i gde je trenutno u zvanju vanrednog profesora. Dobitnik je nagrada na nacionalnim i internacionalnim takmičenjima, od kojih su najznačajnije: prva specijalna nagrada “Petar Konjović” (Beograd, 1995), prva nagrada “Citta di Moncalieri” (Monkalijeri, Italija, 1995), treća nagrada “Frederik Šopen” (Novi Sad, 1997), prva nagrada na Internacionalnom forumu u Kijevu (2009)… Ostvaruje uspešnu karijeru u Srbiji i inostranstvu. Izdao je CD sa delima Šuberta, Šopena, Bramsa i Skrjabina (2009). Idejni je tvorac, osnivač i umetnički direktor Somborskih muzičkih svečanosti (Somus).

BŠF tradicionalno nastavlja i misiju podrške mladim talentima, pa će 14. oktobra biti održan “Podijum mladih talenata” u Muzičkoj galeriji Kolarca u 16.30 časova.

Nastupiće nastupiti An Vang (OMŠ Davorin Jenko, klasa prof. Dragomir Bratić), Sara Jović (SMŠ Subotica, klasa prof. Tara Glonček) i Konastantin Kosanović iz Banjaluke (SMŠ Zlatka Balokovića, Zagreb, klasa prof. Nenad Kačar), a na programu su: Čimaroza, Skarlati, Hajdn, Rahmanjinov, Šopen, List, Frank, Prokofjev, Pulenk i Despić.

Festival će biti nastavljen u novembru u Kragujevcu. Koncert “Odjeci 11. Beogradskog Šopen Festa - Dame sviraju Šopena” biće održan 3. novembra u saradnji sa Kulturnim centrom iz Kragujevca. Šopenova dela izvešće pijanistkinje Rita Kinka i Marija Đukić u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji.

Pokrovitelj BŠF-a od 2012. godine je poljska ambasada u Beogradu. Festival su podržali Sekretarijat za kulturu Beograda i kompanija Fiori-Factory (Nemačka /Srbija), te kompanija Amagraf iz Poljske i Predstavništvo Republike Srpske u Beogradu, uz tehničku podršku kanadske ambasade u Beogradu.

Cene ulaznica za koncerte na Kolarcu su 1000, 1.300 i 1.500 dinara za otvaranje i 500 i 800 dinara za završno veče, a ulaz na ostale programe je besplatan.

Festivalski sajt je belgradechopinfest.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Tagovi