• Search form

12.02.2016 | 02:37

Završena rasprava o izmenama Zakona o kulturi

Završena rasprava o izmenama Zakona o kulturi

Skupština Srbije završila je 12 februara oko sat i po posle ponoći maratonsku raspravu o oko 90 amandmana na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi, od kojih velika većina nije prihvaćena, a najveća izmena u odnosu na predloženi zakonski tekst odnosi se na priznanja za vrhunski doprinos kulturi koja neće biti ukinuta, nakon intervencije premijera Aleksandra Vučića i burnih reakcija stručne javnosti.

Rasprava o amandmanima usledila je nakon gotovo devetočasovne sednice Odbora za kulturu i informisanje koji je 9. februara odbio predloženi zakonski tekst, između ostalog i zbog planiranog ukidanja dodele priznanja za doprinos kulturi. Iako su poslanici Srpske napredne stranke (SNS), za razliku od socijalista, tada bili za ukidanje tzv. nacionalnih penzija, na novoj sednici resornog odbora prihvaćeni su amandmani upravo SNS prema kojima se u zakonski tekst vraća čl. 14 važećeg Zakona o kulturi, čije je brisanje bilo predviđeno. Precizira se da dosadašnji dobitnici priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj, odnosno kulturi nacionalnih manjina, zadržavaju pravo na dodelu doživotnog mesečnog novčanog primanja.

Potpuna izmena predloženog zakona u tom delu usledila je nakon burnih reakcija stručne javnosti i zahteva premijera i lidera SNS da poslanici skupštinske većine ne ukidaju dodelu priznanja za doprinos kulturi, uz kratko obrazloženje da “više vredi jedna Milena Dravić nego 30-40 grešaka koje su napravile prethodne vlade”.

Predsednica Odbora za kulturu i informisanje Vesna Marjanović rekla je u završnici maratonske skupštinske rasprave o amandmanima da je prihvatanjem amandmana SNS na sednici Odbora želela da, kao poslanica opozicije (DS), pokaže dobru volju da bi se zajednički glasalo, ali da, na žalost, “s druge strane, nije postojala ni najmanja želja da se uvaži nijedan jedini argument” koji je opozicija predočavala devet sati i pokušavala da ukaže da je ostalo mnogo loših rešenja koja je trebalo ispraviti, među kojima su i odredbe o Nacionalnom savetu za kulturu (NSK), izboru direktora, radu upravnih odbora ustanova kulture, statusu ustanova od nacionalnog značaja, samostalnim umetnicima…

Zamerajući ministru što nije prisustvovao maratonskoj sednici Odbora, već je poslao saradnike, Vesna Marjanović je rekla da priznanja za vrhunski doprinos kulturi neće biti ukinuta pre svega zahvaljujući medijima i javnosti.

“Kulturna javnost će biti ogorčena s druge strane što se ceo ovako važan zakon, koji se odnosi na njihov rad i život, sveo samo na nacionalna priznanja”, rekla je Vesna Marjanović povodom drugih ključnih primedbi NSK i umetničkih udruženja na rešenja u predloženom zakonu koja neće biti ispravljena amandmanima.

Dva dana nakon što je branio ukidanje priznanja, smatrajući da je nemoguće utvrditi kriterijume za njihovu dodelu, ministar je, na insistiranje opozicije da objasni promenu stava, rekao da je na kraju načelne rasprave “najiskrenije zahvalio svim poslanicima na konstruktivnim predlozima” i najavio da će biti razmotreni i analizirani svi predlozi. “To je, inače, način na koji smo radili i prilikom donošenja ovog zakona. Takođe, nijedan zakon nije biblija, zakoni su živa materija… Živimo u vremenu kada tehnolološke, ekonomske promene prave zaista dramaticne promene u našem životu”, rekao je Tasovac, koji je naveo i da je svoj stav o priznanjima javno iznosio i da ne razume zbog čega čuđenje što je i premijer izneo svoj stav.

“Ne samo po tom pitanju, već i po mnogo drugim pitanjima su bile rasprave u okviru vlade. Više puta sam ponovio da se konačna odluka donosi u domu narodne skupštine poštujući sve demokratske procedure”, rekao je Tasovac. “Lični stavovi su jedno, ali konačne odluke se donose u institucijama”, dodao je on.

Tasovac i poslanici opozicije vodili su žustru raspravu i o predloženim zakonskim rešenjima o NSK kojem se, kako je rekla Vesna Marjanović, umanjuju ovlašćenja, iako bi trebalo da bude kontrolni faktor izvršne vlasti, kao i saveti u drugim oblastima.

Zamerajući Tasovcu na odnosu prema NSK, ona je rekla da članovima tog tela treba odati priznanje, jer su radili bez naknade i ostavili na stotine stranica kvalitetnog teksta o različitim temamam kulturne politike, što se, kako je navela, “ne može reći za legat koji će ostaviti ovo Ministarstvo”.

Tasovac je rekao da su članovi NSK, kojima je zahvalio na svim predlozima, radili bez naknade četiri godine zahvaljujući bivšoj vlasti koja je donela važeći Zakon o kulturi. Vesna Marjanović uzvratila je da je to ciničan odgovor, jer je Tasovac na početku svog mandata povukao predlog zakona kojim je bilo predviđeno uvođenje naknade za rad članova NSK. Tasovac je na to odgovorio da je smatrao da treba pristupiti sveobuhvatnim izmenama i dopunama Zakona o kulturi, a ne izdvajati jednu po jednu stvar.

Tasovac je ocenio i da je dobro što Zakon o kulturi izaziva toliko strasti i što je debata oštra.

“Ova debata se ne razlikuje od prethodne i siguran sam da će i sledeća biti takva, jer su kulturni radnici posvećeni svom poslu i svako smatra da je njegov deo najvažniji, a i jeste, i za njih, i za publiku koja to prati. Ali, kada treba napraviti balans, razdvojiti ono što je estrada od umetnosti, i šta je kultura, a šta umetnost, onda dolazi do toga da nije moguće napraviti takvu vrstu konsenzusa kakvu bih voleo da imamo”, rekao je Tasovac povodom primedbi opozicije na predloženi zakon koji nije dobio ni podršku umetničkih i strukovnih  udruženja. O Predlogu izmena i dopuna Zakona o kulturi poslanici će se izjasniti naknadno – u danu određenom za glasanje o tom i drugim tačkama koje su na dvenom redu.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav