• Search form

17.11.2013 | 22:01

Završen 36. Interliber

Završen 36. Interliber

Zagrebački Sajam knjiga Interliber predstavio je u 36. izdanju više od 240 domaćih i stranih izdavača, a protekao je u znaku brojnih promocija i gostovanja autora, uz popuste na književna izdanja, dodelu tradicionalnih nagrada i besplatan ulaz. Uz prateće sajmove muzike, multimedije, inovacija i igrica, privukao je, kako su procenili organizatori, više od 100.000 ljudi.

Na Interliberu je tradicionalno dodeljena nagrada “Kočićevo pero” Zadužbine “Petar Kočić” iz Banjaluke, koju je za 2013. dobio hrvatski novinar i pisac Predrag Lucić za knjigu “Guske u magli”.

Nagradu je jednoglasno dodelio žiri koji su činili Miljenko Jergović iz Zagreba, Mladen Vesković iz Beograda i voditelj Zadužbine Petar Kočić Nikola Vukolić iz Banjaluke.

Na Interliberu je objavljeno i da je ovogodišnji dobitnik nagrade “Kiklop” za životno delo Milivoj Solar, a nagrada će mu biti uručena na 19. sajmu “Sa(n)jam knjige u Istri, koji će biti održan od 5. do 15. decembra u Puli.

Zvezda 36. Interlibera bio je Adam Džonson (Johnson), dobitnik Pulicerove nagrade za književnost 2013. godine za roman “Sin gospodara siročadi”, u izdanju Školske knjige na hrvatskom.

Interliber je posetio i predsednik Hrvatske Ivo Josipović koji je ocenio da je to “izuzetno važna manifestacija koja pokazuje da knjiga nije mrtva kao što neki govore”.

Iako je i Josipović ocenio da postoji određena kriza izdavaštva, izrazio je uverenje da će knjiga, bilo u štampanom ili elektronskom obliku, ostati temelj ljudske civilizacije.

Interliber su već prvog dana, 12. novembra, posetili ministarka kulture Hrvatske Andrea Zlatar Violić, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić i predsednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Zvonko Kusić.

Ministarka je opisala Interliber kao sajam čitanja i kupovine knjiga, a kritički se osvrnula na stanje u izdavaštvu, ocenjujući da stagnira od 2008. godine. Najavila je da će ove godine biti deset odsto više novca za otkup knjiga, ističući da Ministarstvo kulture, podržava i autore, i izdavače, a sada i distribuciju knjiga.

Andrea Zlatar najavila je podršku i elektronskoj knjizi i otvaranju malih biblioteka.

Interliber je bio prilika i za razgovore o jačanju saradnje u oblasti knjige u regionu, pa je izmedju ostalog, na inicijativu portala za knjigu i kulturu čitanja Moderna vremena Info, u saradnji sa udruženjem Knjižni blok, održan radni sastanak predstavnika književnih sektora Hrvatske i Srbije.

Srbija je, inače, prvi put posle raspada bivše Jugoslavije, imala nacionalni štand na Interliberu, u organizaciji Narodne biblioteke Srbije i uz podršku Ministarstva kulture i informisanja. Osim NBS, koja je izložila najreprezentativnija nacionalna izdanja i sopstvenu izdavačku produkciju (oko 500 publikacija), još dvadesetak izdavačkih kuća izložilo je oko 2.000 naslova.

Nastup Srbije počeo je predstavljanjem knjige “Zvezde supermarket kulture” kulturološkinje i analitičarke medija Maje Vukadinović, u izdanju kuće Clio. Autorka je rasvetlila ključne medijske fenomene današnjice, kao što su (ne)kultura spektakla, uticaj tabloidizacije medija na stvaranje zvezda, dominantne vrednosti društava… Posebno je govorila o poziciji književnika kao medijskih ličnosti.

Nacionalni štand Srbije posetio je i hrvatski predsednik Josipović, a o saradnji književnih scena Srbije i Hrvatske posebno je bilo reči na okruglom stolu na kojem su učestvovali predstavnici ministarstava kulture dve zemlje, nacionalnih biblioteka, kao i udruženja izdavača i knjižara.

Među gostima Interlibera bio je i srpski pisac i pesnik za decu Ljubivoje Ršumović, koji je otvorio nedavni 58. Sajam knjiga u Beogradu, a u Zagrebu je održao predavanje “Detinjstvo je otac čovekove ličnosti” ili “Sve što treba da znamo o književnom stvaralaštvu za decu”.

Između ostalog, istakao je da je književno stvaralaštvo za decu imperativ modernog vremena, te da bez podsticanja mašte nema ni stvarnog sveta, a bez igre je nezamisliva svaka kreativnost i lucidan duh.

Na Interliberu je, između ostalog, predstavljeno i prvo kolo "Djela Ive Andrića”, u izdanju Školske knjige, koje obuhvata njegova dela "Travnička hronika“, "Na Drini ćuprija“, "Mara milosnica i druge pripovijetke“, "Prokleta avlija“ i "Gospođica”.

Akademik Krešimir Nemec rekao je na promociji da u Hrvatskoj postoje javne i pritajene rezerve, pa čak i antipatije prema nobelovcu Andriću, čije se ime najčešće spominje u kontekstu njegove postjugoslovenske recepcije i prepucavanja čiji je on pisac i kome pripada.

Prema rečima Nemeca, već godinama se priča o tome kako je Andrić otišao u Beograd i prodao se Srbima za diplomatsku službu, te da je bio notorni Jugoslaven i da se odrekao hrvatstva.

Andrić u svom jugoslovenskom stajalištu da su Hrvati, Slovenci i Srbi samo tri plemena jednoga naroda nije bio usamljen, istakao je Nemec, napominjući da su, poput Andrića, na ekavicu prešli i Krleža, A. B. Šimić, Ujević, Krklec, Barac, Čerina, Donadini i drugi.

Ocenjujući da je Andrić polivalentan, višepripadni pisac, koji nije shvatljiv unutar jedne nacionalne književnosti, Nemec je rekao da je Andrić “i hrvatski i srpski i pisac cele Bosne”.

I izdavači iz BiH predstavljeni su na nacionalnom štandu, u organizaciji Udruženja izdavača i knjižara Bosne i Hercegovine.

Prema rečima Ibrahima Spahića, posetioci su posebno zanimanje pokazali za nagrađene autore iz 2012. godine na konkursu Fondacije za izdavaštvo-nakladništvo Sarajevo, te za dela Tvrtka Kulenovića, Skendera Kulenovića, Danila Kiša, Nedžada Ibrišimovića, poeziju Abdulaha Sidrana…

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i