• Search form

10.07.2015 | 14:19

Zabrana skupova o Srebrenici

Zabrana skupova o Srebrenici

Svi skupovi koji su zakazani za 11. jul ispred Skupštine Srbije, uključujući akciju “Sedam hiljada”, zabranjeni su odlukom Ministarstva unutrašnjih poslova, nakon bezbednosnih i operativnih provera.

Skupove ispred parlamenta, povodom 20 godina od zločina u Srebrenici, koji je Haški tribunal proglasio genocidom, zakazali su bili Inicijativa mladih za ljudska prava (#sedamhiljada), kao i Zavetnici, Dveri, Udruženje porodica kidnapovanih i ubijenih od 1998 do 2000 i građanin Nikola Aleksić.

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović rekao je 10. jula na konferenciji za novianre da je proteklih dana bilo mnogo neodgovornih izjava koje unose haos, pozivaju na netrpeljivost i različite podele, te da je za MUP najvažnija bezbednost svih građana, zbog čega neće “dozvoliti haos na ulicama bilo kog grada u Srbiji, pa ni Beograda”.

Prema oceni Stefanovića, odluka MUP-a, imajući u vidu složenost situacije u regionu, garantuje mir i bezbednost u celoj Srbiji, preneli su beogradski mediji. Najavljeni skupovi su, kako je naveo, zabranjeni zbog rizika od izbijanja nemira i ugrožavanja bezbednosti, ne samo onih koji bi bili prisutni, već i drugih građana.

Stefanović je rekao i da je proteklih dana bilo više od 20 skupova posvećenih obeležavanju zločina u Srebrenici, što je ocenio kao “apsolutnu demokratiju” i primer bez presedana u regionu. “Ne znam da li možete da mi pokažete neku zemlju u regionu koja na slična način dozvoljava obeležavanje zločina nad drugim narodom”, rekao je Stefanović.

Inicijativa mladih za ljudska prava ocenila je povodom zabrane okupljanja, uključujući i akciju “Sedam hiljada”, da su državne institucije “onemogućile da se u Beogradu oda počast žrtvama srebreničkog genocida”.

“Ovim potezom država je poslala jasnu poruku da proces suočavanja sa nasleđem ratne prošlosti u Srbiji ne postoji i da u javnosti nema prostora u okviru kojeg može da se govori o masovnim kršenjima ljudskih prava na prostoru bivše Jugoslavije. Skup su zabranile institucije iste one države koja je 2007. godine presudom Međunarodnog suda pravde proglašena krivom zato što nije uradila ništa kako bi genocid u Srebrenici sprečila”, ocenila je Inicijativa za ljudska prava, smatrajući da zabrana skupa "Sedam hiljada" nema nikakve veze sa nemogućnošću instucija da obezbede sutrašnji skup.

Tom odlukom se, kako je navedeno, šalje poruka da država ne želi da omogući građanima i građankama Srbije da javno iskažu neslaganje sa politikom koja je 90-ih godina dovela do krvavih ratova.

Prema oceni Inicijative, zabranom okupljanja ispred Narodne skupštine obesmišljeno je i prisustvo premijera Aleksandra Vučića komemoraciji u Potočarima.

“Njegov odlazak u Srebrenicu gubi na značaju činjenicom da su institucije države čiji je on premijer zabranile građanima i građankama da u javnom prostoru odaju počast stradalima u jedinom genocidu na tlu Evrope nakon Drugog svetskog rata”, ocenila je Inicijativa za ljudska prava.

Akcija #sedamhiljada trebalo je da bude održana 11. jula u 11.07 ispred Skupštine Srbije, kada bi građani koji su preuzeli brojeve za učešće legli na kolovoz i na trenutak postali samo jedan u nizu brojeva koji označavaju izgubljene živote u Srebrenici.

Time bi se, kako su naveli organizatori, pokazalo “drugačije lice Srbije, kojom će se iz sedam hiljada usta, odlučnije nego ikada, bezi ikakvog ‘ali’, izgovoriti: ‘Žao mi je’”.

Građani su mogli da se pridruže toj akciji uzimanjem brojeva na sajtu sedamhiljada.rs

Akciju je inicirao novinar Dušan Mašić, koji je proteklih dana dobio niz pretnji, a podržalo ju je više od 40 nevladinih organizacija.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav