• Search form

11.11.2015 | 23:12

Za autonomiju kulture

Za autonomiju kulture

Direktorka Kulturnog centra Požega Slađana Petrović Varagić oštro je reagovala povodom ocena predsednika opštine Požega Milana Božića o radu Gradske galerije, odbacujući ih kao neosnovane i pokušaj direktnog uticaja na uređivanje programa, tj. svojevrstan oblik indirektne cenzure.

Direktorka KC Požega reagovala je povodom ocene Božića da je Gradska galerija “stalna postavka nekih apstraktnih slika” i da je “na godišnjem nivou poseti 70 lјudi, koji cirkulišu non-stop”, umesto “makar hilјadu – dve hilјade lјudi”, što bi opravdalo njenu “svrhu postojanja”.

Ocenjujući da Gradska galerija ima sada samo “svrhu da lepo izgleda”, Božić je za Radio Požega rekao i da se “kulturna zbivanja” moraju približiti “širokim narodnim masama”. Ujedno, Božić je naveo da u Gradskoj galeriji nije video “izložbu džempera, narodne radinosti, čarapa, pulovera…”, a jednom prilikom je, slučajno prolazeći, zapazio da je prostor izdat i da se “prodaju farmerke, brushalteri”.

“To ne sme da radi! Kultura je kultura, trgovina je trgovina! Zamislite vi, pored galerije, stoji prodavnica, ovaj, garderobe, pantalona, bilo čega, on je poreski obveznik, a Kulturni centar kao ustanova živi od poreskog obveznika i dotacija sa budžeta i to je nelojalna konkurencija. To ne smemo da dozvolimo! Ako je kultura, kultura je!”, rekao je Božić.u

Direktorka KC Požega je Božićevu izjavu odbacila kao niz neistina i netačnih informacija, ukazujući na “elemente političkog napada na profesiju i na slobodu uređivanja programa u institucijama kulture, protivno Zakonu o kulturi koji garantuje autonomiju subjekata u kulturi”.

Gradska galerija Požega, kako je istakla, nema stalnu postavku nekih apstraktnih slika, već godišnje organizuje od 12 do 16 izložbi, na osnovu programa koji predlaže Umetnički savet koji čine relevantni stručnjaci u oblasti savremene vizuelne umetnosti. U okviru tog programa, koji podržava Ministarstvo kulture i informisanja, izlagala su neka od najznačajnijih imena domaće scene savremene umetnosti, dobitnici najznačajnijih nagrada, počev od Politikine, preko nagrade Oktobarskog salona, nagrade Memorijala Nadežde Petrović, nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos”… U Gradskoj galeriji izlagali su i umetnici koji su predstavlјali Srbiju na Venecijanskom bijenalu, kao i drugi umetnici sa zapaženim internacionalnim karijerama. Takođe, programom te galerije podstiče i lokalnu likovnu scenu koja ima dva obavezna termina godišnje, a od ove godine uveden je i ciklus „Likovni amterizam u Požegi“ u okviru kojeg se neguje i amatersko likovno stvaralaštvo.

Slađana Petrović Varagić negirala je i da je program podređen “apstraktnoj slici”, već u većem broju podrazumeva izložbe figurativnog likovnog izraza. Čak i da je tako, kako je navela, ocenu kvaliteta programa i njegove estetske orijentisanosti, treba da da struka, a ne politika.

“Ovako, reč je o nestručnoj diskvalifikaciji, koja se nije dešavala čak ni 50-ih godina 20.  veka, kada su se naše galerije otvorile i ka apstraktnom umetničkom izrazu”, navela je Slađana Petrović Varagić.

Demantujući i da galeriju godišnje poseti 70 lјudi, ona je precizirala da se evidencija poseta uredno vodi za svaku izložbu i prosečna poseta po jednoj izložbi je 300 posetilaca, što na godišnjem nivou sa pratećim programima čini više od 3.000 posetilaca.

Na sugerisanje predsednika opštine po pitanju uređivanja programa, odnosno izlaganja džempera, čarapa itd, direktorka KC Požega napomenula je da “narodna radinost” nije umetnička disciplina, već privredno-turistička delatnost  koja se bavi očuvanjem dela nematerijalnog kulturnog nasleđa. Takođe, navela je da KC Požega, inače, pored bavlјenja savremenom umetnošću u okviru glavnog dela programa Galerije, već tri godine realizuje projekat “Otrgnuti od zaborava” koji se bavi etnologijom, arheologijom i istorijom požeškog kraja. U okviru tog projekta održane su tri izložbe, a u pripremi je i sajt “Virtuelni zavičajni muzej Požege” čiju izradu finansira Ministarstvo kulture i informisanja.

Slađana Petrović Varagić odbacila je kao neosnovanu i tvrdnju predsednika opštine da se KC Požega bavio trgovinom. U pitanju je, kako je navela, poslednji realizovan komercijalni termin iz decembra 2013. godine, kada je, prema Ugovoru o poslovno-tehničkoj saradnji, jedna firma koja se bavi proizvodnjom i prodajom tekstila imala mini-novogodišnji sajam u trajanju od dva dana, a koristila je fiskalnu kasu prilikom prodaje, pa nije bilo omogućeno nikome da bude nelojalna konkurencija drugim privrednim subjektima u Požegi.

KC Požega, iako indirektni budžetski korisnik, ostvaruje i sopstvene prihode i delom finansira od njih svoje programe, što kulturna politika Srbije i predviđa i podržava, a to je i praksa ustanova kulture širom sveta, koje upravo uvođenjem komercijalnih delatnosti, kroz trgovinu različitim proizvodima u domenu kreativnih industrija, ugostitelјsku delatnost ili realizaciju različitih edukativno-zabavnih programa, stiču zavidna sredstva za realizaciju programa u okviru svoje glavne programske delatnosti.

Slađana Petrović Varagić navela je i da javnim iznošenjem neistina i poluistina, predsednik Opštine Požega, koja je osnivač KC Požega, degradira ugled te institucije, vrši napad na profesiju i najavlјuje direktan politički uticaj na uređivanje programa – tj. svojevrstan oblik indirektne cenzure – javnim pritiskom kroz medije, što može samo da vodi strahu zaposlenih i autocenzuri.

Slađana Petrović Varagić ujedno je izrazila spremnost za dijalog s predstavnicima gradskih vlasti povodom uspostavlјanja lokalne kulturne politike i “stvaranja razvojne strategije opštine u kojoj će i kultura imati svoje mesto”.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i