• Search form

06.10.2011 | 17:05

Vreme je da se upoznamo

Vreme je da se upoznamo

Oktobarski salon predstaviće u 52. izdanju 30 umetnika iz Srbije i sveta, a prema koncepciji kustoskinja Galit Eilat iz Izraela i Alenke Gregorič iz Slovenije, istražiće fenomene poslušnosti, konformizma, društvene  odgovornosti, kao i neposlušnosti i nekonformizma.

Pod sloganom “Vreme je da se upoznamo”, 52. Oktobarski salon biće održan od 20. oktobra u prostoru Muzeja “25. maj” (Muzej istorije Jugoslavije), a njegov integralni deo biće i postavka koja će 10. novembra biti otvorena u Mestnoj galeriji u Ljubljani i predstaviće grupu odabranih umetnika.

Učesnici 52. OS su: Damir Avdić, Art klinika, Josi Atja i Itamar Roze (Yossi Atia & Itamar Rose), Jael Bartana (Yael), Centar za kulturnu dekontaminiaciju, Nemanja Cvijanović, Vuk Ćosić & Irena Vele (Woelle), Rod Dikinson (Dickinson), Mikloš Erhart & Little Warsaw (Mikós Erhardt), Etcétera, Jan Fabr (Fabre), Ibro Hasanović, IRWIN, Haled Džarar (Khaled Jarrar), Kiosk, Kontekst kolektiv, Mladen Miljanović, Avi Mograbi, Darinka Pop-Mitić, Vahida Ramujkić, Kateřina Šedá, Nebojša Šerić Shoba, Imodžen Stidvorti (Imogen Stidworthy), Milica Tomić, Urtica, Amir Jaciv (Yatziv), Akram Zatari (Zaatari), Katarina Zdjelar, Artur Žmijevski (Zmijewski) i Rabih Mrue (Rabih Mroue).

Među učesnicima je i nekoliko organizacija u svojstvu izlagača (CZKD, Kiosk, Remont, Kontekst...). Strani umetnici donose radove, a većina domaćih radova je koprodukcija nastala za 52. Salon.

Pitanja na koja će pokušati da odgovori 52. Oktobraski salon su: Kako generisati odgovornost? Kako danas možemo da reagujemo ili odgovorimo na zahtev da budemo odgovorni prema drugom ili prema njegovom, drukčijem pogledu na svet? Kako možemo da preuzmemo odgovornost ili da delujemo drukčije u svojstvu proizvođača i/ili potrošača kulture? Kako možemo da igramo aktivniju ulogu u tom procesu?

Kustoskinje za ispitivanje ključnog pojma odgovornosti koriste tri metoda: simulaciju, eksperiment i ponovno odigravanje događaja, verujući da su mnogi umetnici danas prihvatili te metode kao glavne umetničke alatke, posebno u umetnosti performansa, instalacija, filma, videa i fotografije. Akcenat će biti na razvoju umetničkih inicijativa i projekata tokom poslednjih par godina koji se okreću od globalnog ka lokalnom i specifičnom.

Umetnici često odgovorno reaguju na neposredno društveno i političko okruženje, postavljaući pitanja o mikrokosmosu u kojem žive i rade, a kustoskinje veruju da reč “odgovornost” označava sposobnost da se odgovori.

Kroz aktivno uključivanje pojedinaca, ustanova, nevladinih organizacija i drugih aktera lokalne i međunarodne umetničke, kulturne i aktivističke scene, 52. Oktobarski salon će biti živo mesto razmene znanja i diskusioni prostor o pitanjima koja se tiču kompleksne pozicije i pojedinca i kolektiva, složenih odnosa među društvima, razumevanja, poštovanja i protekcije univerzalnih ljudskih vrednosti, lične odgovornosti, permanentnog propitivanja neizbežnog  političkog dela naših života.

Tokom trajanja izložbe, biće organizovan intenzivan program posvećen edukaciji i radu sa mladima, u kojem će svoje projekte predstaviti i realizovati Muzej savremene umetnosti Beograd, Remont, NVO Blokovi, Balkanski centar za Bliski Istok, Ana Nedeljković, Stefan Arsenijević i Srđan Vučinić, Inicijativa za arhitekturu izložbi - Poligon... 

Izložbu će pratiti i vođenja sa kustosima i poznatim ličnostima iz sveta kulture.

Povodom 52. Salona biće objavljena i knjiga eseja koje će, između ostalih potpisati, i Ivan Čolović, Damir Arsenijević, Dr. Stef Scagliola, Noa Treister, Udi Edelman, Branimir Stojanović, Ran Kasmy Ilan i Lana Zdravković.

Vizuelni identitet 52. Salona osmislio je Mirko Ilić, a arhitekta postavke je Oren Sagiv.

Prema navodima organizatora, gotovo svi umetnici su potvrdili dolazak u Beograd.

Za svečano otvaranje, 20. oktobra u Muzeju “25. maj”, najavljen je i koncert Damira Avdića.

Umetnička direktorka 52. OS, Galit Eilat, publicistkinja je, teoretičarka, kustoskinja i jedan od osnivača Izraelskog centra za digitalnu umetnost Holon (The Israeli Centre for Digital Art). Jedna je od glavnih urednica internet magazina za umetnost i kulturu “Maarav”, a trenutno radi na mestu kustosa istraživača u Vanabe muzeju (Van Abbemuseum) u Ajdhovenu. Njeni projekti se najčešće bave političkom situacijom na Bliskom Istoku, temama aktivizma, (odgovornosti) i politčke imaginacije.

Alenka Gregorič je istoričarka umetnosti, kustoskinja i pisac. Od 2003. do 2009. bila je umetnička direktorka Škuc galerije u Ljubljani, ali i kustoskinja, organizatorka i koordinatorka svih programskih aktivnosti iste galerije. Od 2009. je umetnička direktorka Gradske umetničke galerije u Ljubljani.

Članica je nekoliko međunarodnih saveta, komisija i civilnih inicijativa, a u fokusu njenog interesovanja su odgovornost onih koji produciraju savremenu umetnost i institucije kulture, kao i njihove uloge u savremenom društvu.

Oktobarski salon, čiji je osnivač i pokrovitelj Grad Beograd, biće otvoren do 4. decembra, a organizuje ga Kulturni centar Beograda, uz podršku Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Srbije.

Prošle godine je OS održan u prostoru bivše zgrade Vojne akademije u Resavskoj, pod sloganom “Noć nam prija” koji je pozajmljen iz eseja Horhea Luisa Borhesa o pitanju nesvesnog selektivnog sećanja, odnosno pamćenja.

Prema koncepciji kustosa iz Švedske Juana Puseta (Johan Poussete) i Selie Prado (Celia), 51. OS predstavio je radove dvadesetak umetnika iz zemlje i sveta, a protekao je i u znaku ekonomske krize i raznovrsnog pratećeg programa.

Prvi put od kada je međunarodnog karaktera, OS nije imao dobitnike tri ravnopravne nagrade - zbog krize je dodeljena novčana nagrada samo Ani Adamović, dok su dva priznanja dobili južnoafrički umetnik Vilijam Kentridž i Eva Kok iz Danske.

Specifičnost 51. OS je i u tome što je žiri bio jednočlan, takođe zbog uštede, a činio ga je nemački kustos Rene Blok (Block), umetnički direktor OS 2006. godine, koji je učestvovao u pratećem programu 51. OS izložbom “Love it or Leave it” u galeriji Artget KCB-a.

Nagrada KCB-a, koja podrazumeva organizovanje samostalne izložbe u jednoj od galerija tog centra u 2012. godini, dodeljena je Rozi Barba.

Oktobarski salon, koji su gradske vlasti osnovale 1960. kao izložbu najboljih ostvarenja u oblasti likovnih umetnosti, menjao je tokom poluvekovne istorije koncepciju i oblike organizovanja, a od 2001. imenuje se umetnički direktor koji predlaže koncept. Od 2004. godine OS je međunarodnog karaktera, a umetnički direktori bili su do sada i Anda Rotenberg, Darka Radosavljević Vasiljević, Rene Blok, Lorand Heđi, Bojana Pejić, Branislava Anđelković i Juan Puset.

Sajt Oktobarskog salona je www.oktobarskisalon.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav