• Search form

15.07.2010 | 14:15

Umro Saša Marković Mikrob

Beogradski multimedijalni umetnik Saša Marković Mikrob, koji je bio i novinar, radio voditelj, angažovani kulturni radnik i svestrani poznavalac alternativne scene, preminuo je 15. jula u bolnici na Bežanijskoj Kosi u Beogradu u 51. godini, posle duže i teške bolesti.

Datum i mesto sahrane biće naknadno saopšteni, saopštila je Nezavisna umetnička asocijacija Remont, čiji je Marković bio jedan od osnivača 1999. godine.

Umro Saša Marković Mikrob

Beogradski multimedijalni umetnik Saša Marković Mikrob, koji je bio i novinar, radio voditelj, angažovani kulturni radnik i svestrani poznavalac alternativne scene, preminuo je 15. jula u bolnici na Bežanijskoj Kosi u Beogradu u 51. godini, posle duže i teške bolesti.

Datum i mesto sahrane biće naknadno saopšteni, saopštila je Nezavisna umetnička asocijacija Remont, čiji je Marković bio jedan od osnivača 1999. godine.

Rođen 1959. godine u Beogradu, gde je studirao jugoslovensku književnost i srpskohrvatski jezik, Marković je bio i osnivač umetničke grupe Radar (2008) sa Stevanom Novakovićem, koja se početkom ove godine predstavila projektom “Biblioteka Ekser” u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, nastalim uporedo s projektom “Gotovina” - serijom od tri izložbe održane u beogradskim galerijama u junu prošle godine (“Izumi” u galeriji Remont, “Koža” u Galeriji Doma kulture Studentski grad i “Gotovina” u Galeriji DOB-a).

Reč je o projektima nastalim u radu s predmetima skupljenim na beogradskim buvljim pijacama, te njihovom predstavljanju kao ready-made objekata ili njihovom kombinovanju u asemblaže.

Marković i Novaković osnovali su grupu Radar u proleće 2008. godine, a projekat “Gotovina” započeli su u julu te godine izložbom u Markovićevom stanu, ukazujući tim projektom na fenomen iskorišćavanja odbačenih stvari i proces zarade od njihove preprodaje nakon manjih intervencija.

Među samostalnim izložbama Markovića bila je i “The Face Fits The Story - Life In Photobooth” 2004. u Fotografskoj galeriji "063" u Beogradu, te “Englesko leto 2002” (sa Mixup-om) 2003. u Remontu...

Sa engleskim umetnikom Miksapom (Mixup) iz Notingema Marković je izveo više akcija “Lice odgovara priči” (The Face Fits the Story), uz radionice, projekcije video radova i performans. Koristeći foto-automat kao umetnički medij, da bi radili zajedno, Mikrob i Miksap sastajali su se svake godine naizmenično u Srbiji i Velikoj Britaniji, a prvu zajedničku akciju održali su 1989. u Srećnoj galeriji SKC.

Poznat i kao Ganeša, Bambus, Mladoženja.., Marković je učestvovao i na niz grupnih izložbi, uključujući na “Ideja (ne) realizacija 2” u galerijama Remont u Beogradu i Vladislav Maržik u Kraljevu 2008. godine, kao i na Dislokacije/utopijski prostori” 2005. u galeriji O3one, na čijem je otvaranju Mikrob izveo performans “Novi život 2006!”, kojim je promenio svoje ime.

Marković je učestvovao i na izložbi “O normalnosti. Umetnost u Srbiji 1989-2001” 2005. u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu i gostovanjima radova sa te postavke u svetu, “Kolekcije i akumulacije” 2004. u galeriji SKC-a, kao i na 44. Oktobarskom salonu 2003. godine u Beogradu.

Marković je od početka 90-ih sarađivao i sa više listova i radio stanica, a bio je i autor programa posvećenih alternativnoj muzici i filmu.

Od početka do kraja 90-ih radio je u emisiji “Ritam srca i kasnije vodio emisiju “Lepi ritam srca” na Radiju B92.

Marković je vodio potom do 2006. godine emisiju “Black market” na Radiju SKC (sa Mićunom Ristićem), koja se bavila beogradskim muzičkim, odnosno koncertnim životom. Njeno emitovanje prekinuto je nakon što Radio SKC nije dobio dozvolu za emitovanje programa na konkursu Republičke radiodifuzne agencije.

Emisija je nazvana “Black market” prema berzi ploča koja se paralelno odvijala na ulici ispred SKC-a, a imala je i izdanje uživo u DKSG-u i pojedinim drugim prostorima u gradu.

Povodom svog hobija - izrade omota za diskove, Marković je svojevremeno naveo na sajtu Chincha da je prvu singl ploču nabavio još kao devetogodišnjak, te da mu je od tada kroz ruke prošlo na hiljade vinila, kaseta i CD-ova. Kada su se pojavili rezači diskova u Beogradu, kopiranje muzike je dalo svojevrstan podstrek njegovom društvenom životu. Smatrao je da i treba goniti pirate koji štampaju tiraže i da nikako ne treba zaboraviti borbu protiv nakazne nemani kapitalizma, ali da su sasvim druga priča katalozi kolekcionara, tokom dugog vremena brižljivo, sa ljubavlju prikupljane hiljade, često nepoznatih naslova.

“Zaustaviti tu cirkulaciju jednako je zaustavljanju života! To je ljubav! To je sloboda! To je poezija!”, zapisao je Marković, koji je diskove koje je narezivao opremao ručno pravljenim omotima, kojih je imao više stotina u kolekciji, a često ih je radio i za prijatelje.

Foto: Mikrob u ZMUC-u (SEEcult.org)

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav