• Search form

07.07.2014 | 02:13

Umetnost i propaganda

Umetnost i propaganda

Makedonski umetnički kolektiv Kooperacija organizuje od 7. do 12. jula izložbu internacionalne grupe umetnika “Tačka topljenja: Umetnost kao anti-hegemonistička propaganda” koja istražuje tačke preklapanja umetnosti i propagandnih mehanizama, u pokušaju da privuče kritičku pažnju na posledice koje različite društveno-istorijske situacije imaju na percepciju odnosa umetnosti i politike. 

Izložba je, kako je navela Kooperacija, pregled individualnih refleksija, reakcija i kritičkih stavova prema institucionalizovanim mehanizmima i centralizovanim kulturnim politikama koje koriste tipične strategije dominantnih ideologija pokušavajući stalno da zadrže i očuvaju svoje pozicije kroz ulogu umetnosti.

Na izložbi učestvuju: Vitalij Komar iz Rusije, koji od kraja 70-ih živi i radi u Njujorku i jedan je od glavnih protagonista legendarne "Buldožerske izložbe" (1974), zatim slovenačka grupa IRWIN, provokativni španski umetnik Santjago Siera, kolektiv Detext (Valentin Duceac i Raul Martinez), koji živi i radi na relaciji Njujork-Berlin, Nemanja Cvijanović iz Hrvatske, Ibro Hasanović iz Bosne i Hercegovine, koji trenutno živi i radi u Prištini, te makedonski umetnici Kristina Gorovska i Jure Lavrin, Ines Efremova, Vladimir Lukaš, Nikola Uzunovski, Filip Jovanovski, Đorđe Jovanović, Igor Toševski, OPA i Vladimir Jančevski.

Prema navodima Kooperacije, u vreme napora za održanjem ideje pluralizma, radikalni disbalans u odnosima moći kojom raspolažu pojedinci i grupe predstavlja jedan od osnovnih problema za rešavanje različitih konfliktnih situacija, posevno u društvima koja pokušavaju da predstavljaju i propagiraju neophodnost bespogovornog zajedništva i unifikacije.

Podsećajući da se jedan od glavnih koncepta političke teorije Antonija Gramšija odnosi na hegemoniju i njene mehanizme, autori izložbe ukazuju da uspeh dominantnih klasa u nametanju njihovih sopstvenih definicija realnosti i pogleda na svet kao zdravorazumskih za sve ostale upravo predstavlja suštinu hegemonije. Uspostavljanje takvih stavova kao jedinog mogućeg diskursa u velikoj meri se postiže zahvaljujući moći propagande. Umetnost je oduvek imala značajnu ulogu u tim procesima, pa stoga ima i važnu političku dimenziju. Umetnost može da bude sredstvo za dominaciju vladajuće elite posredstvom manipulisanja kulturom, ali takođe može biti i snaga koha aktivno učestvuje u rušenju i dekonstrukciji istog.

Savremeni umetnik, koji je svestan da je njegova autonomija društveno uslovljena, neizbežno se nalazi u “vrućoj zoni”.

Bez obzira koje strategije bira, ostaje otvoreno pitanje da li umetnik može da uzvrati na pritisak i pokuša da očuva temperaturu na tački topljenja kako bi se izborio za svoju poziciju i neophodno stanje likvidnosti/fluidnosti?

Neki od stranih umetnika zastupljenih na izložbi prvi put se predstavljaju u Makedoniji.

Kao i dosadašnje izložbe Kooperacije, i ova će biti otvorena u netipičnom izlagačkom prostoru – u klubu Sektor 99 u Bulevaru sv. Klimenta Ohridskog 60A.

(SEEcult.org)

ALL YOU NEED IS SOMEONE LIKE ME....
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav