• Search form

26.04.2015 | 15:41

Ugovor o BG na vodi, uz protest

Ugovor o BG na vodi, uz protest

Predstavnici Vlade Srbije, kompanije Igl Hils (Eagle Hills) iz UAE i projekta “Beograd na vodi” potpisali su 26. aprila Ugovor o zajedničkom ulaganju, a svečanu ceremoniju obeležio je i protest građana okupljenih na poziv inicijative “Ne da(vi)mo Beograd”, koje je policija sprečila da se približe zgradi Beogradske zadruge. Zaustavljanjem par tramvaja ispred tog zdanja, bili su zaklonjeni od pogleda potpisnika ugovora i drugih zvanica.

Ugovor će stupiti na snagu nakon dobijanja saglasnosti Komisije za zaštitu konkurencije, rekao je posle potpisivanja gradonačelnik Beograda Siniša Mali, koji je rekao i da Beograd i Vlada Srbije nemaju takne i obećao da će biti objavljeni svi delovi tog ugovora, koji su potpisali potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović, predsednik UO Igl Hilsa Muhamed Alabar, koji je glavni investitor, te direktor "Beograda na vodi" Aleksandar Trifunović.

      Potpisivanje ugovora, foto: beograd.rs

Uporedo s potpisivanjem ugovora, u Ulici kraljevića Marka održan je protest više stotina građana, koje je policijski kordon sprečio da izađu na kružni tok i približe se zgradi Beogradske zadruge, čiju je rekonstrukciju finansirao Igl Hils i koja je sedište “Beograda na vodi”. Među okupljenima je bio i simbol protesta inicijative “Ne da(vi)mo Beograd” – velika žuta patka od stiropora, koja je korišćena i prilikom protesta ispred Skupštine Srbije zbog usvajanja lex specialisa. I mnogi građani doneli su različite patke (igračke na naduvavanje, balone…), a nosili su i veliki transparent s natpisom: “Beograd neće buržujski kvart na vodi”.

     Protest inicijative Ne da(vi)mo Beograd

U međuvremenu se ispred zgrade Geozavoda okupilo i nekoliko desetina pristalica projekta “Beograd na vodi”, a između njih i demonstranata u Kraljevića Marka zaustavljena su potom i dva tramvaja koja su tu stajala do završetka ceremonije i odlaska zvanica u obližnji izložbeni objekat na Savi, u kojem je priređen koktel.

Istovremeno je trajao i svojevrsni okršaj pristalica i protivnika “Beograda na vodi” na društvenim mrežama. Organizatori i učesnici protesta objavljivali su fotografije, snimke i komentare sa haš-tagovima #nedavimobeograd, #pokazimoimpatku i #bgh2o, a ubrzo su ih preuzele i pristalice projekta “Beograd na vodi”, dodajući različite komentare.

     Foto: Ne da(vi)mo Beograd

Prema potpisanom ugovoru, projekat “Beograd na vodi”, koji je vredan 3,5 milijarde evra, a nedavno je potkrepljen lex specialisom, trebalo bi da bude završen za najviše 30 godina, pri čemu u prvih 20 godina treba da bude okončan bar 50 odsto.

Srbija će, kako su preneli mediji koji su imali uvid u deo ugovora, biti vlasnik 32 odsto kapitala, a kompanija Igl Hils, vlasnik firme Belgrade Waterfront Capital Investment LLC - preostalih 68 odsto. Igl Hils će obezbediti 300 miliona evra i 150 miliona evra u formi kapitala, uz dodatnih 150 miliona evra zajma.

Gradonačelnik Siniša Mali rekao je na kratkoj konferenciji za novinare da potpisivanje ugovora o “Beogradu na vodi” predstavlja početak ostvarenja višedecenijskog sna o spuštanju Beograda na reku Savu, dodajući da je važan i zato što će doprineti pokretanju domaće građevinske industrije, privrede, zapošljavanju i otvaranju novih radnih mesta.

“Beograd na vodi je najveći projekat ovog tipa ne samo u regionu već i u Evropi i treba da budemo ponosni što se nalazi baš u našoj zemlji”, rekao je Mali.

     Foto: beograd.rs

Posebno zahvaljujući premijeru Aleksandru Vučiću na doprinosu ostvarenju projekta "Beograd na vodi", Mali je rekao da je to primer kako institucije republičke i gradske mogu da rade kao tim i rešavaju probleme.

"Posledica tog rada je da smo danas uspeli da uklonimo 190 objekata na području gde će se izvoditi prva faza 'Beograda na vodi'. Obezbedili smo smeštaj za 90 porodica iz Savamale i uklonili 46 brodova, koji su samo ružili grad", naveo je Mali.

Prema ugovoru o “Beogradu na vodi”, kako su preneli mediji, Igl Hils će odobriti Srbiji zajam od 90 miliona evra za preseljenje železničkih objekata i 40 miliona evra za završetak procesa eksproprijacije.

Kompaniji Igl Hils biće izdato zemljište na zakup od 99 godina, pod uslovom da se ta zemlja ne prodaje, a zgrade koje se nalaze u različitim režimima zaštite (Hotel Bristol, Železnička stanica i Fabrika papira Milana Vape) ostaće u državnom vlaništvu i biti obnovljene po modelu zgrade Beogradske zadruge.

      Pristalice i zvanice posle potpisivanja ugovora, foto: beograd.rs

I ministarka Zorana Mihajlović ocenila je da je “Beograd na vodi” prilika za angažovanje domaće industrije i izrazila očekivanje da će ugovor biti realizovan u predviđenom roku.

“Hajde da krenemo u izgradnju već krajem leta i da Beograd bude steciste svih onih koji će doći ovde da žive”, rekla je Zorana Mihajlović, a povodom pitanja o eventualnom riziku od prodaje budućih stanova, izrazila je uverenje da “ništa neće ostati neprodato”.

“Trend koji pokazuje Beograd u svakom svom delu je trend razvoja”, rekla je Zorana Mihajlović, dodajući da je i do sada bilo neverice u mnogo toga, ali je vlada, kako je rekla, pokazala da je svaku stvar koju je obećala i uradila.

“Niko nije verovao da ćemo izmestiti stare brodove, doneti zakon, potpisati ugovor o ‘Beogradu na vodi’”, dodala je Zorana Mihajlović.

     Protest u Kraljevića Marka, foto: Ne da(vi)mo Beograd

Arapski investitor Mohamed Alabar izjavio je da potpisivanje ugovora o “Beogradu na vodi” može da ima veliki uticaj na ekonomski rast Beograda i Srbije, a ocenio je da je važan i za jačanje saradnje dve zemlje.

"U radu na ovom projektu dobar uticaj može da bude i to što ćemo da pokažemo nove tehnike izgradnje i dizajn, a kao garant njegove realizacije predstavljaju dve vlade", rekao je Alabar.

Prema nedavno usvojenom lex specialisu, na površini od oko 177 hektara predviđena je izgradnja nešto više od milion kvadratnih metara stambenog prostora, oko 750.000 kvadratnih metara poslovnog i komercijalnog prostora, više od 62.000 kvadratnih metara javnih sadržaja (vrtići, škole, ustanove kulture, socijalne i zdravstvene zaštite) i oko 242.000 kvadratnih metara novih zelenih površina. Ti kapaciteti, kako je navedeno, omogućavaju da na tom prostoru bude više od 13.000 zaposlenih i više od 17.000 stanovnika.

     Potpisnici ugovora, foto: beograd.rs

Usvajanju lex specialisa prethodila je burna rasprava u parlamentu, ali i u javnosti, s obzirom na primedbe Akademije arhitekture Srbije (ASS), Srpske akademije nauka i umetnosti i građanske inicijative Ne da(vi)mo Beograd.

ASS je zahtevala deklaracijom hitnu obustavu projekta "Beograd na vodi", a odbila je nedavni poziv gradonačelnika na sastanak o eventualnom uključenju u dalje planiranje i realizaciju tog projekta.

“Ne možemo davati legitimitet nečemu što našu podršku ne zaslužuje”, saopštila je ASS, koja poziv na saradnju posle izmena Generalnog plana, usvajanja lex specialisa i potpisivanja ugovora smatra pokušajem stavljanja pred svršen čin.

     Foto: Ne da(vi)mo Beograd

Inicijativa "Ne da(vi)mo Beograd", koja je povodom projekta "Beograd na vodi" objavila posebnu publikaciju, smatra da je ugovor o tom projektu  protivustavan i protivan stvarnim potrebama društva i privrede, te da vlast predaje stranim partnerima najvredniji prostorni resurs Beograda i obavezuje se na infrastrukturne radove koji će građane koštati više od  milijardu evra. "Sve to za projekat o kome nismo pitani, koji nam ne treba, nema smisla i za koji ne postoje garancije da će se uopšte desiti", navela je inicijativa "Ne da(vi)mo Beograd".

Nakon protesta, inicijativa "Ne da(vi)mo Beograd" saopštila je da su, uprkos oskudnom kritičkom izveštavanju o projektu "Beograd na vodi", građani "pokazali da neće prepustiti sudbinu grada mutnim dilovima investitora i političara".  

Najavljujući nove akcije, inicijativa "Ne da(vi)mo Beograd" poručila je i: "Obratite pažnju, patka je na ulici!"

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i