• Search form

17.05.2016 | 17:43

UDUS: Ugrožena dramska produkcija

UDUS: Ugrožena dramska produkcija

Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) izrazilo je 17. maja nezadovoljstvo rezultatima Konkursa Ministarstva kulture i informisanja za (su)finansiranje i projekata u oblasti scenskog stvaralaštva i interpretacije – pozorišta, ocenjujući da ozbilјno dovode u pitanje budućnost domaće dramske produkcije. UDUS je zatražilo od Ministarstva kulture i informisanja da “još jednom sagleda rezultate Konkursa i zaustavi sprovođenje odluka Komisije”.

Ministarstvo kulture i informisanja i njegova Komisija su, prema mišljenju UDUS-a, jasno i nedvosmisleno uskratili finansijsku podršku kako za projekte ustanova i organizacija, tako i za projekte samostalnih dramskih umetnika i na taj način ozbilјno doveli u pitanje budućnost domaće dramske produkcije. Time su, kako je navedeno u saopštenju, ugrozili proklamovanu kulturnu politiku, a samim tim i očuvanje nacionalnog identiteta.

UDUS je ocenio da je takvom odlukom Ministarstva kulture i informisanja ugroženo osnovno pravo na rad samostalnim umetnicima i to u trenutku kada je i inače smanjena produkcija i mogućnost zapošlјavanja u pozorištima i drugim ustanovama kulture.

Navodeći da Grad Beograd i lokalne samoprave preuzimaju plaćanje doprinosa za obavezno socijalno osiguranje samostalnih umetnika, jer ostvaruju programe i projekte koji obogaćuju ukupnu kulturnu scenu, UDUS je poručio da će pravo na rad i opstanak samostalnih umetnika biti ugroženi ako država ne stimuliše njihove projekte.

“Neshvatlјivo je da Komisija Ministarstva kulture i informisanja nije prepoznala značaj i neophodnost stimulacije stvaralaštva samostalnih umetnika i da je izostala makar simbolična podrška za njihove nove produkcije i njihovu kreativnost koja je višestruko potvrđivana i priznata od stručne i kritičke javnosti u zemlјi i inostranstvu, što nedvosmisleno ukazuje na nekompetentnost Komisije”, naveo je u saopštenju predsednik UDUS-a Vojislav Brajović.

Nezadovoljstvo nedavno objavljenim rezultatima Konkursa za savremeno stvaralaštvo izrazili su i Udruženje baletskih umetnika Srbije (UBUS), kao i udruženja filmskih i muzičkih umetnika, koja nisu dobila sredstva za dodelu godišnjih nagrada.

UBUS je podržao i savremenu plesnu scenu, čiji su predstavnici zatražili poništenje Konkursa Ministarstva kulture i informisanja za (su)finansiranje projekata u oblasti scenskog stvaralaštva i interpretacije – umetničke igre za 2016. godinu, uz obrazloženje da rezultati rada Komisije u toj oblasti pokazuju nerazumevanje i nepoznavanje aktera plesne scene i njihovih rezultata u domaćim i međunarodnim okvirima.

Na osnovu odluke komisije koju su u oblasti scenskog stvaralaštva (pozorišta) činili Aja Jung, Radmila Stanković i Petar Mihajlović, sa ukupno 68,9 miliona podržana su 34 projekta od čak 251 prijavljenog. Pojedinačno najveći iznos u svim oblastima dodeljen je za Beogradski internacionalni teatarski festival - Bitef (15 miliona). Između ostalog, za predstojeće 61. Sterijino pozorje odobreno je 5 miliona, koliko je dobio i Hartefakt fond za projekat “Kad se život žiti drugi put”. Narodno pozorište Užice dobilo je 3,5 miliona za 22. Jugoslovenski pozorišni festival “Bez prevoda”, Ateljeu 212 u Beogradu odobrena su 3 miliona za proslavu 60-godišnjice, koliko i Kulturnom centru u Jagodini za 45. Dane komedije i Zajednici profesionalnih pozorišta Srbije za 52. “Joakim Vujić”, te Otvorenom univerzitetu Subotica za 23. Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici.

Podržano je i nekoliko produkcija predstava, među kojima su “Čas anatomijeAndraša Urbana, za koju je Srpsko narodno pozorište dobilo 2 miliona dinara, koliko i Studentski kulturni centar Novi Sad za “KoštanuKokana Mladenovića, dok su Narodno pozorište Subotica i Bitef teatar dobili po 1,5 milion za Urbanovo “Ruženje naroda u dva dela”, odnosno za Mladenovićevu “Naciju”.

U oblasti umetničke igre, u kojoj je sa ukupno 25,1 miliona podržano 14 od 79 prijavljenih projekata, najveći iznos dodeljen je za protekli 13. Beogradski festival igre (12 miliona). Na osnovu mišljenja komisije koju su činili Vladimir Dekić, Ivanka Lukateli i Ana Martinoli, Bitef teatar je za svoju plesnu kompaniju dobio 2,8 miliona dinara, uz još 500.000 za gostovanje u Japanu. Udruženje baletskih umetnika Srbije dobilo je 2,5 miliona za 20. Festival koreografskih minijatura, a Stanica – Servis za savremeni ples – 1 milion za festival Kondenz i 1,2 miliona za projekat “Puzzle #2”. Između ostalog, u oblasti umetničke igre podržan je sa 1 milionom i 16. festival “Ponesi opanak” Organizacije za narodnu umetnost – folklor iz Beograda.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav